شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 16:12 منتشر شده در مورخ: 1398/03/25 شناسه خبر: 1495123
بازگشت دوباره خانه «ظهیرالاسلام» به قلب تهران+عکس
بعد از 120 سال فقط خرابه‌ای از خانه «ظهیرالاسلام» باقی ماند‌ه است؛ خانه‌ای که اخیراً پناهگاه کارتن‌خواب‌ها بود و قرار است دوباره به قلب تهران باز گردد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حفظ و حفاظت از آثار ملی و تاریخی همیشه در کشور با چالش‌هایی مواجه بوده است و بی تردید نتوانسته‌ایم از این میراث فرهنگی در بخش‌های مختلف به درستی حفاظت کنیم؛ قطعا با خواندن این جمله در ذهنتان چند ده اثر ملی و تاریخی عبور می‌کند که هویت کشورمان را به نمایش می‌گذارد و در حال حاضر یا مخروبه شده و یا در حال تخریب است.

وقتی از سرای ناصری تهران حوالی خیابان بهارستان عبور می‌کنید خانه‌های قدیمی چشمانت را به خود جذب می‌کند و وقتی با دقت بیشتری به خانه‌ها نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید که یک معماری و اثر تاریخی قدیمی درحال تخریب است تا جایش برج‌هایی سبز شوند و سود اقتصادی داشته باشد.

در همان حوالی خانه‌ای وجود دارد که چند سالی است مورد توجه قرار گرفته است، آنهم چه توجهی که هر روز بیشتر از دیروز تخریب می‌شد. مدتی هم پناهگاه مناسبی برای معتادان و کارتن‌خواب‌ها بود که البته با تمهیداتی مانند کشیدن فنس و... جلوی ورود این افراد را گرفتند. از باغ این خانه جزء درختانی به تعداد انگشتان یک دست چیزی باقی نمانده است.

حرف از خانه خانه ظهیرالاسلام، امام جمعه تهران در زمان قاجاریه در دوره ناصر‌الدین شاه است. حدود 120 سال پیش در مرکز پایتخت خانه‌ای برگرفته از معماری ایرانی و غربی در مساحت حدود 2500 متر مربع ساخته شد. سیدزین‌العابدین ملقب به ظهیرالاسلام با دختر یکی از همسران ناصرالدین شاه قاجار ازدواج کرد و چند وقتی در این خانه زندگی کردند. مزار ظهیرالاسلام هم در مقبره‌ای در چهارراه مولوی به نام «سرقبر آقا» است.

این خانه سال‌های سال به حال خودش رها شد تا در سال ۱۳۹۳ به ثبت ملی درآمد البته در شرایطی که وضعیت مطلوبی نداشت و در حال حاضر مالک این خانه تاریخی، سازمان تأمین اجتماعی است. مسؤولان تأمین اجتماعی از سال ۹۳ به فکر بازسازی این خانه افتادند ولی تاکنون اقدام اثر بخشی صورت نگرفته است. البته این بار عزم خود را جزم کرده‌اند تا پایان سال نوسازی این ملک به پایان برسد.

حال تأمین اجتماعی ، میراث فرهنگی و گردشگری، پیمانکار و دانشگاه تهران گردهم آمده‌اند تا با اختصاص منابع جدید طلسم بازسازی این خانه بشکنند.

نماینده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره بازسازی این ساختمان گفت: از بعضی از عکس‌های قدیمی قسمت‌هایی از بنایی که تخریب شده بود را بازسازی کردیم و تلاش شده است هیچ تغییر ظاهری در این بنا صورت نگیرد. البته ما به تازگی محل آب‌انبار این ساختمان را شناسایی کردیم و آب‌انبار هم به شکل قدیمی بازسازی می‌شود.

وی معتقد بود، تمام بخش‌های این ساختمان با همان معماری قدیمی بازسازی می‌شود و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم در مراحل آن نظارت کامل دارد.

اتمام پروژه خانه ظهیرالاسلام تا پایان سال

هزینه 5 میلیارد تومانی برای بازسازی خانه ظهیرالاسلام

محمدرضا جعفریان معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی درباره بازسازی خانه ظهیرالاسلام در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس،گفت: این ساختمان قدمت ۱۲۰ ساله دارد و همانطور که مطرح است متعلق به ظهیرالاسلام امام جمعه دوره ناصرالدین شاه در تهران است که هم‌اکنون مالک این ملک سازمان تأمین اجتماعی است.

وی افزود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: این ملک ۲۸۰۰ مترمربع محوطه و ساختمان دارد که طی سالیان گذشته تبدیل به خرابه‌ای شده بود و حتی آتش‌سوزی نیز در این ساختمان اتفاق افتاده بود.

جعفریان یادآور شد: تأمین اجتماعی تلاش کرد این ساختمان را با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به شکل اولیه بازسازی و از آن بهره‌‌برداری کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در راستای اجرای اقدامات فرهنگی و اجتماعی این ملک به معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تحویل داده شد و با مشارکت شرکت خانه‌سازی، دانشگاه تهران و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مراحل بازسازی این ساختمان آغاز شد. خیلی از تاسیساتی که باید به این ساختمان اضافه شود بر اساس استانداردها ملحق خواهد شد و تمام تلاش صورت گرفته است که تأسیسات به نحوی اضافه شود که در بنای ساختمان تغییری ایجاد نشود.

وی افزود: ما ساختمان را به شکل قدیمی بازسازی خواهیم کرد و تبدیل به موزه تأمین اجتماعی، کتابخانه و محلی برای گفت‌وگوی بازنشستگان و شرکای تأمین اجتماعی می‌شود.

جعفریان اضافه کرد: در موزه تأمین اجتماعی که در ساختمان ظهیرالاسلام ایجاد می‌شود، شرکای اجتماعی با این سازمان بیشتر آشنا خواهند شد و اسناد قدیمی سازمان در این موزه به نمایش گذاشته می‌شود و مردم نیز با آثار و قدمت این سازمان در کشور بیشتر آشنا می‌شوند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ میراث فرهنگی نیز در نحوه بازسازی این ساختمان نظارت کامل دارد و تمام بنا ازجمله پله‌ها و آجرهای این ساختمان نیز حفظ شده است و حتی فضای سبز و آب‌نماهای ساختمان نیز به شکل قدیمی اجرایی می‌شود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر از بین رفتن درختان این محوطه نیز گفت: بعضی از درختان محوطه خشک شده است که به زودی کاشت درختان جدید را برای ایجاد فضای سبز مناسب در محوطه این ملک آغاز خواهیم کرد تا شرکای اجتماعی با فضای خوبی برای برنامه‌های خود مواجه شوند.

جعفریان تصریح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌:‌‌‌‌‌‌‌‌ حداکثر تا پایان امسال پروژه خانه ظهیرالاسلام با حدود ۵ میلیارد تومان هزینه‌کرد به بهره‌برداری می‌رسد.

حدود 5 سال از بازسازی و نوسازی این ساختمان قدیمی و تاریخی می‌گذرد، ولی هنوز شاهد اقدامی موثری در حفظ این اثر تاریخی نبوده‌ایم. امید است که تأمین اجتماعی به وعده خود عمل کند و نسبت به بازسازی این خانه و بهره‌برداری از آن تا پایان سال اقدام کند.

منبع: فارس

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انتهای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/‌‌‌‌‌

 

http://dana.ir/1495123
ارسال نظر
نظرات