شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 11:22 منتشر شده در مورخ: 1398/03/28 شناسه خبر: 1495873
با حضور اعضای مجلس خبرگان رهبری؛
پیش همایش ملی "حوزه علمیه و سنت‌های کارآمد" در تربت حیدریه برگزار می‌شود
امام جمعه تربت حیدریه گفت: پیش همایش ملی حوزه علمیه و سنت های کارآمد با حضور اعضای خبرگان رهبری روز پنج شنبه ۳۰ خردادماه جاری در دو بخش تخصصی و عمومی در تربت حیدریه برگزار می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خبرنگار تابان تربت؛ حجت الاسلام محمدرضا عصمتی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: حوزه‌های علمیه از زمان رسول مکرم اسلام (صلی‌الله) و ائمه معصومین علیه‌السلام با حضور علاقه‌مندان به دین تشکیل‌شده و با سبک و سیاق خاص خود میراث گران‌بهای انبیا را حفظ و نسل به نسل به امت اسلامی منتقل کرده است.

 

وی تصریح کرد: در حوزه‌های علمیه سنت‌ها و روش‌های خاص و ویژه‌ای وجود دارد که عامل موفقیت، بالندگی و رشد حیات حوزه بوده است.

 

عصمتی این عوامل را در دو بخش عملی و علمی توصیف کرد و افزود: در حوزه عمل، نخستین گام اخلاص است که محصل و مدرس در حوزه علمیه فقط هدفش خدا بوده و برای جلب رضایت حق‌تعالی درس می‌خواند و معلومات خود را نیز منتقل می‌کند.

 

رئیس حوزه علمیه مرحوم هراتی بیان داشت: جهاد علمی به‌عنوان دومین گام در حوزه‌های علمیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در این راستا اهل‌بیت به ما آموختند که هرکس در راه مجاهدت علمی جان دهد شهید راه خدا محسوب می‌شود.

 

امام‌جمعه تربت‌حیدریه سومین سنت کارآمد در حوزه‌های علمیه را رابطه استاد و شاگرد عنوان کرد و افزود: این رابطه از رابطه فرزند و پدر بالاتر و رابطه مرید و مراد است و چراکه هر کس در این مسیر احترام استاد خود را نگه ندارد آنچه از او آموخته را فراموش خواهد کرد.

 

عصمتی در بخش دوم سنت‌های کارآمد به تشریح عوامل علمی آن پرداخت و افزود: نخستین قدم در این حوزه پیش مطالعه دروس حوزوی است که در گام‌های بعدی با شرکت به‌موقع در درس، مرور کوتاه و اجمالی و همچنین در ادامه مرور عمیق دروس و مباحثه دروس را به نقد می‌کشانند.

 

امام‌جمعه تربت‌حیدریه گفت: در همین راستا و برای احیای این سنت‌های کارآمد پیش همایش ملی حوزه علمیه و سنت‌های کارآمد با حضور اعضای خبرگان رهبری روز پنج‌شنبه ۳۰ خردادماه جاری در دو بخش تخصصی و عمومی در تربت‌حیدریه برگزار می‌شود.

 

عصمتی بیان کرد: این پیش همایش از ساعت ۸ صبح در حوزه علمیه مرحوم هراتی در کارگاه‌های تخصصی به مدت دو ساعت آغاز می‌شود و از ساعت ۱۰ نیز ادامه همایش در محل مسجد جامع و با سخنرانی اعضای خبرگان رهبری تا نماز ظهر و عصر ادامه خواهد داشت.

 

وی به پیشینه تاریخی حوزه‌های علمیه تربت‌حیدریه اشاره کرد و گفت: این منطقه از دیرباز عالمان و اندیشمندان نخبه و فرزانه‌ای در سطوح مختلف تا درجه عالی اجتهاد به جهان اسلام معرفی کرده که هرکدام با تربیت مبلغان و مدرسان و محققانی خدمات ارزنده ای برای منطقه و امت اسلامی به ارمغان آورده اند.

 

وی از مرحومان و آیات عظام سید محمدباقر موسوی مجتهد، آخوند ملاعباس تربتی، استاد صدرالدین ربانی و شیخ محمد کاظم ربانی، آیت الله سید محمدباقر طباطبایی و امامی، آیت الله مروج تربتی، سید ابراهیم ربانی، حجت الاسلام سعیدی نژاد و رحمانی و همچنین آیات الله قاضی زاده و رضا زاده را برخی از این علما و اندیشمندان یاد کرد.

 

امام‌جمعه تربت‌حیدریه در تشریح فعالیت حوزه‌های علمیه تربت‌حیدریه گفت: از سال ۱۳۸۱ مسوولیت حوزه علمیه مرحوم هراتی را به ۳۰ طلبه تا تحصیل و تدریس در پایه چهارم سطح یک بعهده گرفتم و امروز به فضل الهی ۳۰۰ طلبه در این حوزه از سطح یک تا سطح چهار یعنی دروس خارج فقه و اصول (دکترا) نیز ارائه می‌شود.

 

رئیس حوزه علمیه مرحوم هراتی بیان داشت: همچنین در مدرسه علمیه مرحوم فولاد ۱۰۰ طلبه و در حوزه علمیه خواهران بالغ بر ۳۰۰ طلبه و فارغ التحصیل مشغول تحصیل و تدریس در سطوح مختلف حوزوی هستند.

 

وی در ترسیم چشم انداز حوزه‌های علمیه تربت‌حیدریه افزود: به دنبال ان هستیم تا در آینده نزدیک تربیت و هدایت مدرسان، محققان، نویستدگان و فقها را که برای جهان اسلام مفید هستند را بعهده بگیریم.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1495873
ارسال نظر
نظرات