شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:47 منتشر شده در مورخ: 1398/03/29 شناسه خبر: 1496183
جنگ تجاری آمریکا و چین گریبانگیر برخی کشورهای آسیایی شد
تنش‎های تجاری بین آمریکا و چین منجر به کند شدن تجارت جهانی شده و کشورهای وابسته به صادرات مانند؛ ژاپن، کره جنوبی و تایوان را تحت تأثیر قرار داده و متضرر می‎کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ به گفته یک اقتصاددان، تنش‎های تجاری بین آمریکا و چین منجر به کند شدن تجارت جهانی شده و کشورهای وابسته به صادرات مانند؛ ژاپن، کره جنوبی و تایوان را تحت تأثیر قرار داده و متضرر می کند.

به گفته cnbc، "استیو کوکران" اقتصاددان ارشد آسیا ژاپن، کره جنوبی و تایوان به شدت تحت تأثیر اقتصاد چین هستند. علاوه بر خدمت به مصرف‎کنندگان چینی، این سه اقتصاد همچنین محصولاتی که کارخانه ها در چین فراهم آورده و به بازارهایی مانند آمریکا می فروشند را تأمین می‎کنند.

کوکران افزود: "آنها به شدت به ارتباطات تجاری با چین، تقاضای داخلی چین و به اصطلاح به زنجیره های تأمین گسترده وابسته هستند. بنابراین بسیار زیاد در معرض خطر قرار دارند."

چین و آمریکا (دو اقتصاد بزرگ جهان) درگیر جنگ تعرفه ها که بیش از یک سال به طول انجامیده، هستند. ماه گذشته، تنش های بین این دو کشور فراتر از تجارت رفته و به حوزه هایی مانند فناوری و امنیت کشیده شد.

واشنگتن با اشاره به منافع امنیت ملی، هوآوی را در لیست سیاه قرار داد. این اقدام منجر به محدود شدن شرکت های آمریکایی در تجارت با بازار تلکام چین شد.

بازندگان بازار تجاری

از تشدید تنش های ماه گذشته تاکنون، سهام های ژاپن، کره جنوبی و تایوان در میان بزرگترین بازندگان آسیا قرار گرفته اند. بخش اعظم این اتفاق به خاطر این است که این سه کشور صادرکنندگان اصلی قطعات فناوری به چین هستند و برخی شرکت ها از تأمین کنندگان هوآوی بودند.

تحلیلگران معتقدند که هرگونه بهبود قابل توجه در بازارهای این سه کشور بستگی به اصطکاک بین آمریکا و چین طی هفته های آتی دارد.

در حال حاضر، بسیاری از سرمایه گذاران خارجی از سهام ژاپن، کره جنوبی و تایوان فاصله گرفته اند.

"جان وودز" اقتصاددان صندوق سرمایه گذاری آسیا گفت: "اگر شاهد تغییر مثبتی در اختلافات تجاری باشیم، این بازارها به طور قابل ملاحظه ای در مدت زمانی معقول و منطقی نجات می یابند."

وی افزود: "اگر تغییر مثبتی اتفاق نیفتد، سه کشور شمال آسیا از اقتصاد جهان فاصله می گیرند."

معصومه میرحسینی

انتهای پیام/

http://dana.ir/1496183
ارسال نظر
نظرات