وی، افزود: در کشورمان موضوع اعتیاد و قاچاق مواد مخدر در صدر منکرات قرار دارد، با توجه به اینکه سرقت، کودک آزاری، جرایم عمد، قتل، فرار از خانه، اعتیاد از جمله آسیب‌های اجتماعی هستند که در بستر خانواده شکل می‌گیرد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌غربی، با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در خصوص اصلی‌ترین مشکلات و آسیب‌های اجتماعی در کشور، عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز اعتیاد را در رتبه نخست آسیب‌های اجتماعی می‌دانند و این نشانگر ضررهای وارده بر جامعه از طریق اعتیاد است.

وی، ادامه داد: سوداگران همواره با استفاده از دروغ و ایجاد جذابیت‌های کاذب جوانان را به این سمت می‌کشانند. مبارزه بی امان پس از پیروزی انقلاب تا‌کنون همواره وجود داشته اما مردم نیز باید خود به طور کامل در این موضوع وارد شوند چراکه هرجا مردم وارد شده‌اند ما نتایج شگفت‌انگیز دیده ایم و مردم نقش اصلی و محوری دارند.

سردار خرم‌نیا، بیان داشت: مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر و قاچاق باید مردمی و اجتماعی شود. مجمع خیرین در حوزه‌های مختلف حضور دارند اما در حوزه اعتیاد خیر نداریم باید ساز و کاری صورت گیرد تا خیرین در این امر ورود پیدا کنند.

وی، با اشاره به اینکه جریان‌سازی فرهنگی نیاز غلبه بر جرثومه مواد مخدر است، گفت: تا زمانی که وادر فاز فرهنگی نشده‌ایم نمی‌توان غلبه کامل بر این بلای خانمان‌سوز را شاهد بود.

فرمانده انتظامی آذربایجان‌غربی، در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به عملکرد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۷، گفت: طی سال گذشته بیش از ۷ هزار و ۷۴۳ کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شده و همچنین ۴۴۰۷ نفر در این زمینه دستگیر شده‌اند. این رقم نسبت به سال ۹۶ یعنی سال ماقبل آن رشدی معادل ۹۶ درصد دارد.

وی، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان خردادماه نیز ۱۰۱۴ نفر قاچاقچی و توزیع کننده مواد مخدر در سطح آذربایجان‌غربی دستگیر شده‌اند که این رقم رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

سردار خرم‌نیا، همچنین از جمع‌آوری ۹۲۵ معتاد متجاهر در طول تعطیلات نوروزی در سطح استان خبر داد و ابراز داشت: این افراد پس از دستگیری توسط نیروی انتظامی به مرکز ماده ۱۶ که محل نهگداری معتادان است، تحویل داده شده است.

وی، تصریح کرد: در طول هر ماه به مدت ۴ روز طرح‌های ارتقای امنیت اجتماعی با هدف شناسایی و دستگیری خرده فروشان مواد مخدر انجام شده که در سال ۹۷ حدود ۲۴۵ فقره طرح با ۱۶ درصد رشد نسبت به سال ۹۶ در ۶۲۵ نقطه استان انجام شده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌غربی، میزان کشفیات پیش سازه‌ها و مواد شیمیایی در استان را ۱۱ تن و ۸۲۴ کیلوگرم عنوان کرد و گفت: در این رابطه ۱۴۵ نفر دستگیر شده‌اند.

وی، تاکید کرد: از سال ۹۶ تا‌کنون در هیچ نقطه از استان کشت شاهدانه و سایر بوته‌های مواد مخدر را نداریم.

سردار خرم‌نیا، در خصوص حوزه پیشگیری از جرم نیز بیان داشت: ۳۵۰ هزار نفر در حوزه‌های پیشگیری مواد مخدر آموزش دیده‌اند که این آموزش‌ها توسط پلیس مواد مخدر در استان انجام گرفته است.

وی، ادامه داد: در راستای آموزش پیشگیری،۱۴ هزار و ۵۲۹ نفر از کارگران مراگز صنعتی، اداری و دیگر اماکن تحت آموزش قرار گرفته‌اند که این رقم در کنار حدود ۵۹۹ هزار و ۹۵۶ نفر آموزش محله‌ای بوده است.

فرمانده انتظامی آذربایجان‌غربی، در پایان سخنان خود، با اشاره به آمار کشته‌شدگان بر اثر مصرف مواد مخدر استان، ابراز داشت: ۳۳ نفر از معتادین در اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست دادند که یک نفر زن و مابقی مرد بودند.

انتهای پیام/