شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 09:52 منتشر شده در مورخ: 1398/04/02 شناسه خبر: 1497239
ویژگی‌های یک دستکش کار مناسب چیست؟
دستکش ایمنی کار می‌تواند از الیاف و مواد متفاوتی مانند مواد پلیمری، پارچه‌ی کتان، چرم گاو، پنبه، مواد پلیمری و مواد پلاستیکی ساخته شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در محیط کاری ایمنی واژه ای بسیار مهم محسوب می‌شود. برقرار کردن ایمنی از طریق استفاده از تجهیزات ایمنی و رعایت نکات ایمنی ممکن می‌گردد. تجهیزات ایمنی انواع و قسمت‌های متفاوتی را شامل می‌شود: لباس کار، کفش ایمنی، کلاه ایمنی، عینک محافظتی و دستکش ایمنی از مهم‌ترین موارد تجهیزات ایمنی به شمار می‌روند. در این مطلب به ویژگی‌های یک دستکش کار مناسب می‌پردازیم. قبل از آن بد نیست کمی در مورد اهمیت ایمنی در محیط کار صحبت کنیم، اینکه اصلاً چرا تا این حد به استفاده از دستکش ایمنی توصیه می‌شود؟

از جمله مکان‌هایی که احتمال خطر و حادثه در آن بسیار زیاد است، محیط کار کارگاهی می‌باشد. کارگران همیشه توسط خطراتی از قبیل آتش سوزی، برق گرفتگی، قطع عضو،... مورد تهدید قرار می‌گیرند. اما همانطور که ذکر شد خوشبختانه قسمت زیادی از این تهدیدها و خطرات از طریق استفاده از تجهیزات ایمنی قابل کنترل است. تجهیزات ایمنی که در انواع مختلفی در بازار وجود دارند تا حد بسیار زیادی از حوادث ناخوشایند جلوگیری می‌کنند.

طبق گزارشات و آمار به دست آمده، بیشترین میزان آسیبی که به کارگران رسیده زمانی بوده که از تجهیزات ایمنی مناسب و مرغوب استفاده نشده است. از طرف دیگر استفاده از تجهیزات ایمنی که فاقد استانداردهای لازم باشند نیز به خودی خود خطرناک محسوب می‌شود. بنابراین می‌توان اینگونه نتیجه گیری کرد که تجهیزات ایمنی در صورتی که استاندارد و با کیفیت باشند و مورد استفاده قرار بگیرند، تا حد بسیار زیادی از ما در مقابل خطرات متفاوت محافظت خواهند کرد.

دستکش ایمنی

دستکش ایمنی به عنوان یکی از مهم‌ترین موارد در تجهیزات ایمنی به شمار می‌رود. طبق آمار بیش از 60 درصد از حوادث ناشی از کار، مربوط به عدم استفاده از دستکش ایمنی است. برای فعالیت‌های متفاوت دستکش‌های ایمنی متفاوتی تولید و استفاده می‌شود. خطراتی که در طول کار افراد را تهدید می‌کنند می‌تواند برق گرفتگی، تماس با مواد شیمیایی، سوختگی، سوراخ شدن و تماس با دمای بسیار بالا را شامل شود.

همانطور که می‌دانید گستردگی مشاغل مختلف نیاز به انتخاب دقیق دستکش ایمنی را افزایش می‌دهد. امروزه به نسبت گذشته طیف گوناگون و کارآمدی از انواع دستکش‌های ایمنی از فرد در مقابل خطرات فراوانی که در محیط کار وجود دارند محافظت می‌نماید. به طور کلی می‌توان دستکش ایمنی را در دو گروه کلی جای داد: آستین‌های حفاظتی و دستکش ایمنی. دسته بندی‌های دیگری نیز در دستکش‌های ایمنی وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

از دیدگاهی دیگر دستکش ایمنی را بر حسب کاربرد، مواد سازنده و طراحی آن بررسی می‌کنیم.

کاربردهای متفاوت دستکش ایمنی

اگر بخواهیم کاربردهای دستکش ایمنی را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم از آشپزخانه تا امور صنعتی، دستکش ایمنی قابل استفاده است. دستکش‌های فلزی، آتش نشانی، چرمی، ضد برش، ضربه گیر، ضد الکتریسیته، ضد اسید، دستکش کار، دستکش کار با مواد شیمیایی خطرناک و دستکش جوشکاری در این دسته جای می‌گیرند.

مواد سازنده‌ی دستکش ایمنی

دستکش ایمنی کار می‌تواند از الیاف و مواد متفاوتی مانند مواد پلیمری، پارچه‌ی کتان، چرم گاو، پنبه، مواد پلیمری و مواد پلاستیکی ساخته شود.

طراحی دستکش ایمنی

دستکش ایمنی از نظر اندازه به ساق کوتاه (تا روی مچ دست)، ساق متوسط (تا روی ساعد) و ساق بلند (تا روی آرنج) طبقه بندی می‌شود. همینطور دستکش‌های ایمنی به پنج انگشتی، دو انگشتی و تک انگشتی تقسیم می‌شوند.

ویژگی‌های‌ یک دستکش ایمنی مناسب

با توجه به اهمیت نقش دستکش ایمنی در حفاظت از دست‌ها، می‌توان گفت انتخاب و خرید این نوع دستکش بسیار حساس است. لازم است به هنگام خرید دستکش ایمنی مواردی در نظر گرفته شود که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • نباید مانعی در کار کردن فرد باشد
 • باید در برابر جریان برق عایق باشد
 • در برابر ضربات کاملاً مقاوم باشد
 • از دوام بالایی در برابر مواد شیمیایی برخوردار باشد
 • نباید ایجاد حساسیت کند
 • مانع از عرق کردن دست‌ها شود
 • ساییده نشود
 • نسبت به دماهای بسیار بالا و یا بسیار پایین مقاوم باشد
 • ارتعاشات ناشی از کار با لوازم مکانیکی را به حداقل ممکن برساند

مواردی که ذکر شد به صورت استانداردهای کلی برای انتخاب دستکش ایمنی لازم است در نظر گرفته شود. اما اگر مایلید اطلاعات دقیق‌تری درباره‌ی دستکش ایمنی مربوط به مشاغل مختلف داشته باشید در ادامه‌ی مطلب نیز با ما همراه باشید.

دستکش ایمنی ضد برش

در محیط‌هایی که کارگران به صورت مستقیم با ماشین آلات و مواد اولیه‌ی خام سر و کار دارند، اهمیت تهیه‌ی دستکش ایمنی امری بدیهی به شمار می‌رود. یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع دستکش ایمنی دستکش ضد برش است. همانطور که از اسمش پیداست بخش زیادی از آسیب‌های احتمالی به دست را کاهش می‌دهد. کابرد این دستکش غالباً در مواردی که در ادامه آمده است خلاصه می‌گردد: جابجایی مواد اولیه‌ی خام، باغبانی، تعمیرات، بسته بندی محصولات، مونتاژ محصولات، صنایع ساختمانی.

دستکش ایمنی کار

دستکش ایمنی کار زنجیری شکل است و بافت فلزی دارد. این نوع از دستکش با نام‌های فلزی، زره دار و زنجیری شناخته می‌شود. عمده استفاده‌ی این نوع از دستکش ایمنی در قصابی‌ها، کشتارگاه و به طور کلی محیط‌هایی که فرد با اجسام تیز و برنده سر و کار دارد است.

دستکش کار چرمی

مهم‌ترین استفاده‌ی دستکش کار چرمی، جوشکاری و کارهای ساختمانی است. از دیگر مواردی که در آن‌ها از دستکش کار چرمی استفاده می‌کنند می‌توان به تراشکاری، باغبانی، تأسیسات ساختمانی و نجاری اشاره کرد.

دستکش ایمنی ضد اسید

همانطور که از اسمش پیداست، این دستکش در محیط‌هایی که فرد با اسید و مواد شیمیایی سر و کار دارد استفاده می‌گردد. نکته‌ی قابل توجه در دستکش‌های ایمنی ضد اسید انعطاف پذیری بالای آن‌هاست. جنس این نوع از دستکش غالباً مواد پلیمری و لاستیک است. به طور کلی دستکش ایمنی ضد اسید در آزمایشگاه‌های صنعتی و شیمیایی، صنایع غذایی، بیمارستان، پالایشگاه و تولیدات دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دستکش‌های ایمنی آتش نشانی

آتش نشانی یکی از سخت ترین و پرخطرترین مشاغل دنیاست. در اکثر مواقع آتش نشان‌ها با خطرات زیادی مواجه هستند. بنابراین به همراه داشتن تجهیزات ایمنی برای این گروه از افراد بسیار حیاتی محسوب می‌شود. در خرید دستکش ایمنی آتش نشانی در نظر داشتن موارد زیر در انتخابی مناسب بسیار مفید خواهد بود:

 • دستکش می‌بایست از مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و آتش برخوردار باشد
 • مانعی برای عملکرد فرد نباشد
 • آستر حفاظتی و مچ بند به همراه داشته باشد
 • مانع از عرق کردن دست شود
 • به سرعت پوشیده و بیرون آورده شود

علائم اختصاری درج شده بر روی دستکش ایمنی

هنگام خرید دستکش ایمنی آگاهی از علائم اختصاری که بر روی آن درج شده از اهمیت بسزایی برخوردار است.

EN374: نشان دهنده‌ی تست شیمیایی انجام شده بر روی محصول

EN511: نشان دهنده‌ی تست تحمل محصول در برابر سرما

EN421: نشان دهنده‌ی تست محصول در برابر عوامل میکروبی

E388: نشان دهنده‌ی تست محصول در مقابل ضربات فیزیکی و مکانیکی

En407: مقاومت محصول در برابر آتش

En421: مقاومت محصول در برابر رادیو اکتیو

EN388: نشان دهنده‌ی تست دوام در برابر برش

En388: مقاومت محصول در برابر جریان برق

نکات مهم

در انتخاب، خرید  و استفاده از دستکش ایمنی همواره موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • دستکش بایستی کاملاً اندازه‌ی دست شما باشد.
 • قبل از پوشیدن دستکش و استفاده از آن حتماً از سالم بودن دستکش اطمینان حاصل کنید.
 • به منظور حمل الوار بهتر است از دستکش‌های چرمی و یا ضد برش استفاده کنید.
 • برای کار در صنایعی مانند جوشکاری و برشکاری دستکش‌های ایمنی چرمی توصیه می‌شوند.
 • دستکش‌های خود را  بر زمین رها نکنید. همینطور از تا کردن آن‌ها خودداری نمایید.
 • در مواردی که خطر برق گرفتگی وجود دارد دستکش لاستیکی یک انتخاب مناسب به شمار می‌رود.

 

استفاده از تجهیزات ایمنی و برقراری شرایط ایمن در محیط کار نه تنها به حفاظت افراد در برابر خطرات کمک می‌کند، بلکه باعث بهبود جریان کار و رونق کسب و کار خواهد شد.

 

http://dana.ir/1497239
ارسال نظر
نظرات