شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 14:59 منتشر شده در مورخ: 1398/04/03 شناسه خبر: 1497665
گرانی چراغ خاموش فرآورده‌های لبنی/ سفره مردم از «کلسیم» هم خالی است!
شیرخام در برخی از مراکز عرضه لبنیات و فرآورده‌های آن در قزوین با قیمت ۲ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه می‌شود و این در حالی است که با قیمت‌ تصویب شده به مبلغ ۲ هزار و ۳۹۰ تومان در سطح کشور، متفاوت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شاخص، افزایش قیمت‌ها در بازار موضوع تازه‌ای نیست و با اندکی گذر در خیابان‌ها و مغازه‌های سطح شهر به خوبی می‌توان گرانی و تورم را در جای جایِ استان و کشور مشاهده کرد و گویا بازار گرانی که این روزها حسابی داغ شده است، موج‌هایی را در بسیاری از اقلام و موادغذایی با خود به همراه دارد.

تبِ گرانی، مهمان ناخوانده این روزهای سفره‌های ایرانی شده و به لبنیات نیز رسیده است که می‌توان گفت مزاج مردم را ناخوش کرده است؛ در روزهای اخیر خبرهایی از جنس «نرخ شیر خام ۲ هزار و ۳۹۰ تومان تصویب شد» و «نرخ جدید شیرخام و لبنیات اعلام شد» شاید بیش از هرچیز دیگری نارضایتی را به همراه دارد و در این میان، قیمت لبنیات و فرآورده‌های آن به یکباره بالا و پایین می‌رود.

افزایش قیمت لبنیات در حالی رقم می‌خورد که چند ماه بیشتر از افزایش نرخ‌ها که در سال گذشته انجام شد، نمی‌گذرد و در بازه زمانی کوتاهی مجدد شاهد بالا رفتن نرخ شیر و لبنیات به صورت رسمی و غیررسمی هستیم.

مراکز عرضه لبنیات و فرآورده‌های آن را می‌توان به محلی برای توزیع درنظرگرفت که با قیمت‌های متفاوتی این فرآورده‌ها را عرضه می‌کنند؛ قیمت شیرخام در برخی از مراکز عرضه لبنیات و فرآورده‌های آن در قزوین با قیمت ۲ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه می‌شود و این در حالی است که با قیمت‌ تصویب شده به مبلغ ۲ هزار و ۳۹۰ تومان در سطح کشور، متفاوت است و شاهد گرانی چراغ خاموش این کالای اساسی مردم هستیم.

یکی از فروشندگان و توزیع لبنیات و فرآورده‌های آن در گفت‌وگو با شاخص، بیان می‌کند: اکنون قیمت شیرخام محلی با مبلغ ۲ هزار و ۸۵۰ تومان عرضه می‌شود که البته این قیمت برای شیرهای کارخانه‌ای و پاستوریزه متفاوت است.

 

وی ادامه می‌دهد: تفاوت قیمت‌های شیر معمولا در میزان چربی موجود در آن است و از آنجایی که شیرهای محلی دارای میزان چربی بالاتری است، با قیمت نسبتا بیشتر و اختلاف اندکی با قیمت عنوان شده از سوی ستادتنظیم بازار عرضه می‌شود.

این توزیع کننده ادامه می‌دهد: شیری که از کارخانه برای ما ارسال می‌شود، به مبلغ ۵ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

در بازدید میدانی خبرنگار شاخص، از چندین مراکز توزیع شیر و لبنیات و پیگیری از آخرین قیمت‌های لبنیات و فرآورده‌های آن، مشخص شد که گاها اختلاف قیمت‌هایی در واحدهای توزیع مشاهده می‌شود که تفاوت چندانی نداشتند که بر اساس این بازدید نیز شیرخام با قیمت ۲هزار و ۸۵۰ در عمده فروشی‌ها و ۴هزار و ۲۰۰ تا ۴هزار و ۵۰۰ به صورتی شرکتی عرضه می‌شود و همچنین قیمت خامه به صورت عمده فروشی نیز کیلویی ۳۰هزار تومان، پنیر در انواع مختلف کیلویی ۱۵هزار تومان، ۱۸هزار تومان، ۲۸هزار تومان و ۳۵هزار تومان عرضه می‌شوذ.

برای پیگیری این اختلاف قیمت‌ها، مصاحبه‌ای را با مسئولان ذی‌ربط ترتیب دادیم که در ادامه از نظر می‌گذرد.

علی اکبر کبیری در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، اظهار می‌کند: طی چند هفته گذشته، جلسه‌ای توسط ستادتنظیم بازار کشور در راستای افزایش قیمت فرآورده‌های لنبی به ویژه قیمت شیرخام، حامل‌های انرژی از جمله آب، برق و گاز و نهادهای دامی در تولید امور دامداری‌ها برگزار شد که این امر تقریبا برای دامداران توجیه اقتصادی نداشته است و آن‌ها افزایش قیمت شیر توسط اتحادیه دامداران کشور را پیگیری کردند.

 

وی ادامه می‌دهد: در دو هفته گذشته، افزایش قیمت شیرخام به میزان ۲ هزار و ۳۹۰ تومان (۲ هزار و ۴۰۰ تومان) در سطح کشور توسط ستادتنظیم بازار کشور صورت گرفت و با توجه به سود و حامل‌های انرژی، در حال حاضر شیرفلَه به قیمت ۲ هزار و ۸۰۰ تومان در تمامی مراکز عرضه توزیع می‌شود.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت و تجارت استان قزوین با اشاره به اینکه قیمت نوع شیر براساس میزان بارمیکروبی و میزان درصد متفاوت است، عنوان می‌کند: شیر عمدتا توسط واحدهای تولیدی لبنی از دامداران و در کارخانه به میزان ۲ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری و به میزان ۲ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه می‌شود اما در مجموع اگر گاها تفاوتی در افزایش قیمت شیرخام وجود دارد به علت میزان چربی موجود در آن است.

کبیری می‌گوید: قیمت شیر در استان قزوین به همان قیمت اعلام شده توسط ستادتنظیم بازار کشور است و هم اکنون شیرکیلویی به قیمت ۲ هزار و ۸۰۰ تومان در واحدهای لبنی در سطح استان عرضه می‌شود.

وی همچنین به قیمت فرآروده‌های لبنی اشاره و تصریح می‌کند: یک کیلو ماست پرچرب با قیمت ۳ هزار و ۸۰۰ تومان توزیع می شود.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت و تجارت استان قزوین اضافه می‌کند: اگر میزان قیمت‌ها در مرکزی بالاتر از قیمت اعلام شده بود و یا از نظر کمی و کیفی تخلفی مشاهده شد، شهروندان می‌توانند با تماس سامانه ارتباطی ۱۲۴ ستادخبری صنعت معدن و تجارت استان و یا با حضور به واحد بازرسی برای رسیدگی به شکایات و موارد یاد شده اقدام کنند.

انتهای پیام/ 

http://dana.ir/1497665
ارسال نظر
نظرات