شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 12:27 منتشر شده در مورخ: 1398/04/18 شناسه خبر: 1502002
معاون امور مسکن اداره کل بنیاد مسکن خراسان شمالی اعلام کرد
بیش از 4900 خانه سیل زده معطل دریافت تسهیلات نوسازی/مقاوم سازی نیمی از خانه‌های روستایی
معاون امور مسکن و بازسازی اداره کل بنیاد مسکن خراسان شمالی گفت: شش هزار و 450 خانه روستایی و شهری در استان بر اثر بارش های سیل آسای بهار امسال آسیب جدی دیدند که دولت تا به کنون فقط برای نوسازی هزار و 500 واحد، اعتبار اختصاص داده است و مابقی متقاضیان معطل ابلاغ اعتبار هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی روحانی، معاون امور مسکن و بازسازی اداره کل بنیاد مسکن خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: طی اسفند ماه 97 تا اردیبهشت ماه 98، در استان خراسان شمالی شش هزار خانه روستایی و 450 خانه شهری متاثر از بارش های سیل آسا تخریب شدند.

روحانی با بیان اینکه این خانه های تخریبی، خشتی و گلی بودند، عنوان کرد: بیشترین خسارت وارده به این خانه ها در شهرستان راز و جرگلان رخ داده بود.

وی در ادامه با بیان اینکه اعطای تسهیلات به منظور نوسازی این خانه های تخریبی در استان به تصویب هیات دولت رسید، اعلام کرد: تا به کنون سهمیه اختصاص یافته به استان برای نوسازی این واحدهای مسکونی تخریبی برای هزار و 400 خانه روستایی و 100 خانه شهری بوده است و هنوز مابقی سهمیه به استان اختصاص نیافته است.

وی افزود: این در حالی است دستور رئیس جمهور مبنی بر نوسازی و بهره برداری از خانه های جدید تا پایان سال جاری بوده است.

روحانی در ادامه درباره سهمیه اختصاص یافته به استان گفت: از سهمیه اختصاص یافته، به هر متقاضی مشمول در روستاها 40 میلیون تومان تسهیلات احداث خانه جدید با کارمزد چهار درصد، 15 میلیون تومان تسهیلات معیشتی، 10 میلیون تومان کمک بلاعوض و پنج میلیون تومان کمک معیشتی اعطا می شود.

وی خاطر نشان کرد: به هر متقاضی مشمول در شهرها نیز تسهیلات 50 میلیون تومانی برای احداث خانه داده می شود.

وی افزود: وثایق برای اعطای تسهیلات به متقاضیان مشمول به صورت وثیقه زنجیره ای است.

معاون امور مسکن و بازسازی اداره کل بنیاد مسکن خراسان شمالی درباره روند ساخت و ساز خانه های جدید جایگزین خانه های تخریبی متاثر از سیل در استان نیز اظهار کرد: این اداره کل تا به کنون هزار و 400 پرونده از متقاضیان روستایی و 31 پرونده از متقاضیان شهری را به بانک ها معرفی کرده است که تا به حال حاضر بانک های عامل با 600 متقاضی قرار داد منعقد کرده اند.

وی گفت: از تعداد 600 پرونده عقد قرارداد شده، ساخت 145 خانه جدید به مرحله فونداسیون، ساخت 65 خانه جدید به مرحله اسکلت بندی و مابقی نیز به مرحله سقف گذاری رسیده اند.

وی ابراز امیدواری کرد: به زودی مابقی سهمیه مصوب برای خراسان شمالی به منظور آغاز نوسازی خانه هایی که در سیل تخریب شدند به استان اختصاص داده شود.

روحانی در خاتمه در پاسخ به این سوال که تا به کنون چه تعداد از خانه های روستایی خراسان شمالی مقاوم سازی شده اند؟ اعلام کرد: بیش از 50 درصد از خانه های روستایی استان مقاوم سازی شده اند و مابقی خانه ها در شرایط خشتی و گلی همچنین آجر و آهن بدون سازه هستند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: سه هزار و 500 خانه روستایی در استان پس از واقعه زلزله 5.2 ریشتری اردیبهشت ماه سال 96 که در شهرستان بجنورد و مانه و سملقان رخ داد، نوسازی شدند.

معاون امور مسکن و بازسازی اداره کل بنیاد مسکن خراسان شمالی افزود: بیشترین خانه های نامقاوم استان در شهرستان راز و جرگلان و بیشترین خانه های روستایی مقاوم استان در شهرستان بجنورد واقع هستند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1502002
ارسال نظر
نظرات