شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 22:37 منتشر شده در مورخ: 1398/04/19 شناسه خبر: 1502548
رئیس قوه قضائیه:
محورهای گام دوم در اجرای عدالت نقش‌آفرین است/امید بخشی به جامعه وظیفه حوزه و دانشگاه
رئیس قوه قضاییه گفت: باید دانشگاه و حوزه و نخبگان با امید حرکت کنند چراکه کار دشمن ایجاد یاس است و این دمیدن یاس را از طریق امپراتوری رسانه‌ای ایجاد می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از دیار آفتاب؛ سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در ادامه سفر استانی خود به استان مرکزی در دیدار با جمعی از علما، روحانیون ، نخبگان و اساتید استان گفت: قوه قضاییه به‌ به‌روز بودن و داشتن دانش نیازمند است و باید با فقه پویا و اجتهاد تمدن ساز ارتباط داشته باشیم.

رئیسی افزود: اجتهاد تمدن ساز هم برای مفتی در مقام افتا و هم برای قاضی در مقام قضا کارساز است.

وی ضمن بیان اینکه ارتباط با حوزه را ضروری می‌دانیم عنوان کرد: فقه بالنده‌ای که پاسخ گوی همه سؤالات جامعه است می‌تواند به‌عنوان جایگاه کادر سازی نیز به کار گرفته شود.

رئیس قوه قضائیه تعداد زیاد قوانین دغدغه همه کشور است و این حجم از قوانین همیشه یکی از مشکلات است به همین خاطر تقبیح قوانین یکی از اصول برنامه‌های توسعه‌ای کشور است.

وی با اشاره به اینکه ضرورت دارد که با همکاری سه قوه در این حوزه کارهایی انجام شود تصریح کرد: گام‌های خوبی درگذشته در قوه قضائیه برداشته‌شده و قصدمان تقویت آن است. و برنامه دیگر برای رفع این مشکل ارتباط‌گیری پژوهشگاه قوه قضائیه با تمام دانشگاه‌هاست.

رئیسی در بخشی از صحبت‌های خود با تأکید بر حمایت از علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان بیان کرد: اقتصاد دیجیتال و فضای مجازی موضوع موردتوجه‌ی است و ظرفیت اقتصادی موجود در فضای دیجیتال چهار برابر وضع موجود است. که توجه به آن‌هم در ایجاد اشتغال و هم در تولید نرم‌افزارهای موردنیاز اثرگذار است.

وی به برخی از ظرفیت‌های اقتصادی موجود در کشور پرداخت و ضمن اشاره به ظرفیت موجود در اقتصاد دریا گفت: ۳۰۰۰ کیلومتر مرز ساحل داریم اما سهممان از این مقدار تنها ۳ در صد است و در بهترین حالت به ۴ درصد می‌رسد در صورتی که در کشورهای اروپایی که به میزان ما ساحل ندارند تا ۵۰درصد از تولید ناخالص داخلی آنهاست.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به مشکلات موجود در واحدهای صنعتی استان عنوان کرد: یکی از راه های برون رفت از مشکلات ارتباط صنعت با دانشگاه است که بسیاری از مشکلات واحدهای واحدها با ابتکارات علمی دانشگاه ها می تواند حل کند

وی به مسئله آلودگی شهر اراک پرداخت و عنوان کرد: مسئله آلودگی مرتبط با جان انسان هاست و این با کدام پول قابل جبران است. مسئله آلودگی حیات انسان ها را تهدید می کند و قانون اساسی هر نوع توسعه اقتصادی را فرعی بر محیط زیست می داند.

رئیسی افزود: هر اقدام اقتصادی در این منطقه فرع بر حفظ محیط زیست است و قوانین محیط زیستی بر هر قانونی مقدمند و واحدهای آلاینده باید مشکلات محیط زیستی خود را حل کنند.

وی خطاب به جامعه حوزوی و دانشگاهی محورهایی را به‌عنوان وظیفه مطرح کرد و ادامه داد: جامعه ما جامعه روبه‌پیشرفت است و در گام اول علی‌رغم همه مشکلات و سختی‌هایی که دشمن ایجاد کرد مراحل تأسیس ، تثبیت و توسعه نظام را پشت سر گذاشتیم و اگر بخواهیم سند جامعی از گام اول ارائه دهیم که همه موفقیت و سختی‌ها را پوشش دهد سند جامع گام دوم است که رهبری به‌عنوان یک منشور ابلاغ کردند و جا دارد که هم حوزه و هم دانشگاه روی آن کار کنند. محورهای این بیانیه می‌تواند برای علم و فناوری و اجرای عدالت و همه حوزه‌ها بسیار نقش‌آفرین است.

رئیس قوه قضاییه تشریح کرد: باید دانشگاه و حوزه و نخبگان با امید حرکت کنند چراکه کار دشمن ایجاد یاس است و این دمیدن یاس را از طریق امپراتوری رسانه‌ای ایجاد می‌کند.

وی افزود: امید با سخنرانی ایجاد نمی‌شود بلکه در میدان عمل است که امید ایجاد خواهد شد. همه باید در میدان عمل این را افزایش دهند که درست خلاف خواست و حرکت دشمن است و این امید دهی میدانی مردم را به آینده امیدوار می‌کند.

رئیسی به دیگر وظایف حوزه و دانشگاه پرداخت و عنوان کرد: در حوزه علم و دانش، نوآوری‌ها، ابتکارات، خلاقیت، و نظریه‌پردازی، کرسی‌های نظریه‌پردازی و میدان دادن به دانشجو و طلبه برای نظریه دادن بسیار مهم است.

وی ادامه داد: پژوهش‌های امروز دانشگاه و حوزه و پایان‌نامه‌های تولیدی باید همراه با پیشنهادات اجرایی باشد و نه اینکه فقط بایگانی شود.

رئیس قوه قضائیه گفت: برخورداری از علم و دانش برتری ما را بر دنیا عیان می کند که نمونه‌ای از آن را در حوزه هسته‌ای، نظامی و نانو می‌بینیم. همین بومی‌سازی دانش هسته‌ای بود که توانستیم با سرعت و در زمان کوتاهی بعد از عهدشکنی آمریکایی‌ها و بی‌عملی اروپاییان تعهدات خود را کاهش دهیم و مسیر پیشرفت را با سرعت آغاز کنیم. و اگر بومی‌سازی نشده بود نمی‌توانستیم با این سرعت روبه‌جلو برویم.

وی دیگر وظیفه دانشگاه و حوزه را رساندن پیام دین به جامعه دانست و عنوان کرد : امروز باید سخن حق و راهکار برای چگونه زیستن را از تریبون و منبر ها به جامعه منتقل شود و از همه ظرفیت ها برای رساندن پیام دین به جامعه که وظیفه حوزه و دانشگاه است استفاده شود.

رئیسی اجرای دین را دیگر وظیفه دانست و خاطرنشان کرد: آنچه گفتیم و شنیدیم و آموختیم باید در عرصه اجتماعی اجرا شود که نیاز به پیگیری و بردباری دارد.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1502548
ارسال نظر
نظرات