شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:29 منتشر شده در مورخ: 1398/04/21 شناسه خبر: 1502901
۱۴ معصوم، واسطه ای برای براورده شدن حاجات
خداوند از ما خواسته است که با واسطه به در خانه اش برویم، واسطه های بین ما و خدا برای برآورده شدن حاجات، 14 معصوم (ع) هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریکتنها جایی که واسطه لازم است همانجاست که خداوند فرموده است: "وَ لِلَّهِ الْأَسْماءُ الْحُسْنى‏ فَادْعُوهُ بِها: برای خداوند نام های نیکویی است او را بدان ها بخوانید. شخصی از امام صادق (ع) سوال کرد: نام های نیکو چه کسانی هستند که ما باید به وسیله آنها به خداوند توجه کنیم و از خداوند درخواست کنیم؟ امام در پاسخ فرمودند: بخدا قسم نام های نیکوی خداوند، ما ائمه هستیم و خداوند عبادت کسى را بدون محبت و سرپرستی ما آل محمد (ص) قبول نمی کند.

پس وقتی صحبت از واسطه می شود منظور همان اهل بیت (ع) هستند که توسط خود خدا معرفی شده اند و تعدادشان هم 14 نفر و نه بیشتر است. حال آنکه در مورد ارتباط با ائمه (ع) واسطه لازم نیست. پیامبر (ص) که مقامشان از همه مخلوقات بالاتر است به مردم نمی گفتند با واسطه سراغ من بیایید و همیشه افرادی مثل سلمان و ابوذر هم نشین و هم کلام پیامبر نبودند. ساده ترین افراد راحت و بدون واسطه سراغ پیامبر می رفتند و خواسته هایشان را با ایشان در میان می گذاشتند.

حتما نام بلال حبشی، اذان گوی پیامبر را شنیده اید. بلال برده ای سیاه پوست بود که از آفریقا به مدینه آمد. او حتی بلد نبود که چگونه با پیامبر حرف بزند و در تاریخ داریم که فقط اَدَ آدَ می کرد. فکر می کنید برخورد پیامبر با آن جایگاه ویژه با این غلام سیاه پوست که حرف زدن هم بلد نبود چگونه بود؟ وقتی بلال به نزد پیامبر می آید پیامبر (ص) نه تنها او را رد نمی کند؛ بلکه با او به زبان خودش حرف می زند و حسابی هم او را تحویل می گیرد.

پس همانطور که در سوالات قبل هم گفتیم ارتباط برقرار کردن با امام زمان، پدر زنده ی مهربانمان خیلی راحت است به همان راحتی که امام هادی (ع) در پاسخ به سوال آن شخص فرمود:

چگونه می توانیم با امام ارتباط برقرار کنیم؟

لبانت را حرکت بده، حرف بزن، ما از شما دور نیستیم.

چرا از امام زمان (ع) درخواست کنیم؟ در حالی که می‌دانیم خداوند برآورده کننده‌ی حوائج ماست؟

چرا وقتی مریض می شویم به دکتر می رویم؟ مگر خدا نمی تواند مریضی ما را خوب کند؟

چرا وقتی دچار مشکل می شویم و نیاز به راهنمایی داریم سراغ مشاور می رویم؟ مگر خدا نمی تواند خودش ما را راهنمایی کند؟

چرا بچگی هایمان سراغ پدر و مادر می رفتیم و از آنها پول می خواستیم مگر خدا نمی توانست به ما پول بدهد؟

عزیزان من! درست است که خدا می تواند خودش به تنهایی جواب همه ی خواسته های ما را بدهد، اما همین خدا دوست ندارد و نخواسته است که کارهایش را بدون اسباب و وسیله انجام دهد. در واقع خداوند از ما خواسته که سراغ وسیله برویم. یعنی وقتی مریض می شویم به پزشک حاذق و دلسوز مراجعه کنیم، وقتی نیاز به مشاوره و راهنمایی داریم به مشاور مراجعه کنیم یا وقتی پول نیاز داریم از پدر و مادرمان بخواهیم که به ما پول بدهند و ... در مورد برقرار کردن ارتباط با خدا و درخواست حوائج از او، قضیه از همین قرار است. خداوند خودش از ما خواسته است که با وسیله به در خانه اش برویم، آن وسیله ها را هم خودش معرفی کرده تا دنبال هر کسی نرویم. وسیله های بین ما و خدا 14 معصوم (ع) هستند که هر کدام از آنها در هر عصری از طرف خدا سرپرست و صاحب اختیار انسان ها هستند و خواستن حوائج از آنها عین خواستن حوائج از خداست.

 

منابع:قرآن کریم، سوره ی اعراف، آیه 180.

تفسیر جامع، ج2، ص 489.

رسول جعفریان، تاریخ سیاسی اسلام

بحارالانوار، ج53، ص 306.

 

 

 

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1502901
ارسال نظر
نظرات