شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گلستان
ساعت: 14:24 منتشر شده در مورخ: 1398/04/22 شناسه خبر: 1503156
خوش حجاب ها جامعه را می سازند /حجاب، قانونی که برای اجرا نیازمند فرهنگ سازی است
خوش حجاب ها و قانون مدار ها هستند که در اجتماع تعادل فرهنگی و روانی بوجودی می آورند لذا دولتمردان و تصمیم سازان برای فرهنگ سازی اجرای قانون حجاب باید همت بیشتری کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گلستان ما؛ قرن ها از استفاده از حجاب و پوشیدگی در ایران می گذرد و هیچگاه در قرن های متمادی و حکومت های مختلف تاریخی ایرانیان بی حجاب و بدون پوشش نبودند و استاد و سنگ نگاره های تاریخی گواه این مدعا هستند .

اما در سال های اخیر به دلیل هجمه دشمنان این مرز و بوم، حجاب را که قانون  است و تخطی از آن جرم محسوب می شود برای دختران و زنان ما اجباری اعلام می کنند در حالی که پوشیدگی و عفت در فطرت  انسان ها بخصوص بانوان قرار دارد.

اما مادامی که عفاف و حجاب قانون است همه مردان و زنان باید از آن تبعیت کنند گو اینکه حتی هموطنان غیر مسلمان نیز از آن تبعیت می کنند.

به نظر می رسد؛ بازدارندگی و جلوگیری از این جرم نیز مانند سایر جرایم نیازمند پشتوانه های فرهنگی و زیرسازی های اجتماعی است.

64646

قانون حجاب در کشور

هرچند شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1384، قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب  که برای درونی و نهادینه کردن حجاب و عفاف، با مشارکت و توجه جدی همه نهادها و دستگاه ‌ها به صورت مستمر و هدفمند را به تصویب رساند  و حتی وظایف دستگاه ها ربه صورت تخصصی عنوان کرده است اما می بینیم حتی نهادهای فرهنگی هم به این مقوله کمتر می پردازند و یا در پیاده سازی آن سهل انگاری می کنند .

 مهم ‌ترین قانونی که بی‌ حجابی را جرم دانسته و به آن پرداخته، ماده 638 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375  است  به موجب این ماده: «هرکس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر، تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل، به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نیست ولی عفت عمومی را جریحه دار نماید، فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد».


در تبصره این ماده که همان ماده 102 قانون تعزیرات مصوب سال 1362است، آمده: «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد».

بنابر ماده 22 قانون مجازات اسلامی،‌ چنانچه قاضی تشخیص بدهد، می تواند حبس و شلاق متهم را به جزای نقدی تبدیل کند.

خوش حجاب ها و قانون مدار ها هستند که در اجتماع تعادل فرهنگی و روانی بوجودی می آورند لذا دولتمردان و تصمیم سازان برای فرهنگ سازی اجرای قانون حجاب باید همت بیشتری کنند.

635616854216594478

محدودیتی برای حضور بانوان در اجتماع وجود ندارد/ضرورت اعمال قانون حجاب

مجتهد نجفی  درگفتگو با خبرنگار گلستان ما، اظهار کرد:  حجاب و عفاف  امری اجتماعی است و صرفا مخصوص  بانوان نیست بلکه آقایان و حتی کودکان باید آن را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه امروز به نظر می رسد نوع پوشش اسلامی برای برخی خانم های ما دگرگون شده است، تصریح کرد: علل مختلفی برای این امرمی توان بیان کرد اما از همه مهمتر تبلیغات وسیع دشمنان است که القا کرده که حجاب برای خانم ها  یک نوع محدودیت است در حالی در کشور می بینیم محدودیتی برای حضور بانوان در اجتماع وجود ندارد.

ای بانوی نویسنده و محقق با اشاره بر ضرورت اعمال قانون حجاب در کشور بیان کرد: این قانون باید توسط نهادهای فرهنگی و آموزشی در جامعه جا بیندازند  و از طرفی  مردم هم با آگاهی خوشان باید به رعایت حجاب بپردازمد.

مجتهد نجفی  ادامه داد:  باز خوانی ظلم و تعدی  و قتل عامی که به خاطر حجابی که به سر زنان و دختران و مردم به واسطه حکام  ظالم و ستمگر می آمد، ضروری است تا دختران ما بدانند که عفیف بودن بانوان ایران زمین ساده بدست نیامده است که با کمپین های یواشکی و .. ازبین برود .

وی اذعان کرد: با محبت و مهربانی و استدلال و بیان حدود حجاب می توان آن را در جامعه نهادینه کرد.

وی با اشاره به ولنگار فرهنگی در جامعه بیان کرد  ما درهرزمان نیازها، باید ها و نباید ها را داشتیم . ابتدای انقلاب جنگ تحمیلی را داشتیم  اگر ما به جنگ توجه می کردیم و جبهه را پر می کردیم،  فرهنگ ما درست می شد سال های میانی انقلاب بیشتر مباحث اعتقادی و حقوق بشر و حتی مسائل حقوق زنان مطرح بود و معضل فرهنگی بود و مقام معظم  رهبری میف رمودند شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی و تهاجم فرهنگی و سال ها را به این نامها نامگذاری می شد و باید در این حوزه پیش میرفتیم و اکنون جنگ ما جنگ اقتصادی است لذا اگر از جنگ اقتصادی بتوانیم خوب بیرون بیاییم  جنگ فرهنگی ما هم به تبع آن درست می شود.

نویسنده کتاب اقتصاد مقاوم تر محیط سالم تر خاطرنشان کرد: مردم باید بدانند اسلام برای حل مشکلات اقتصاد طرح و برنامه دارد و خود به خود به مقدار زیادی بحث فرهنگ حل خواهد شد. مثلا  محیط زیست  یکی از معضلات امروز است  اگر  در این حوزه کار شود و  نظرات اسلام  را درباره آن یادآوری کنیم چه بسا بدحجابان ما هم به سمت حجاب سوق پیدا کنند.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1503156
ارسال نظر
نظرات