شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 15:51 منتشر شده در مورخ: 1398/05/19 شناسه خبر: 1511660
توسط محقق ایرانی انجام شد؛
به تازگی دو دانشجوی کارشناسی در دانشگاه واشنگتن موفق شده اند تا یک جفت دستکش مبدل زبان اشاره به گفتار یا متن، ایجاد کند که کار را برای سخنرانی و برقرار ارتباط ناشنوایان راحت تر می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خبرگزاری علم و فناوری، زبان اشاره ، زبانی‌ است که ناشنوایان برای انتقال مفهوم شان از آن استفاده می‌ کنند و به ‌جای انتقال الگو های صوتی از الگو های اشاره کمک می ‌گیرند . الگو های اشاره ، ترکیب همزمان سازگاری و حرکت دست ، بازو و حالات صورت برای نشان دادن افکار گوینده هستند. معمولاً این تصور غلط وجود دارد که زبان‌های اشاره ، نمایش تصویری یا به ‌عبارتی دیگر ، نمود تصویری زبان گفتار است . به عنوان مثال بسیاری از افراد تصور می کنند که زبان اشاره ‌ی فارسی ، نمود تصویری زبان گفتاری فارسی است در حالی به هیچ عنوان این گونه نمی باشد. در واقع زبان اشاره، زبان کاملا مستقل از زبان گفتار است و معمولا افراد برای آن که بتوانند با ناشنوایان ارتباط برقرار کنند حتما باید به زبان ناشنوایان مسلط باشند که این مشکل باعث شده است که ناشنوایان برای انتقال مفاهیم خود به دیگران معمولا به مشکل برخورد کنند. اما به تازگی دو دانشجوی کارشناسی در دانشگاه واشنگتن موفق شده اند تا یک جفت دستکش مبدل زبان اشاره به گفتار یا متن ، ایجاد کند که کار را برای سخنرانی و برقرار ارتباط ناشنوایان راحت تر می کند .

دستکش مبدل حرکت به صوت، چگونه عمل می کند

این دستکش که «SignAloud» نام دارد توسط نوید عضدی دانشجوی ایرانی و همچنین توماس پریور در دانشگاه واشنگتن ساخته شده است . فرد ناشنوا برای استفاده از این تکنولوژی تنها کافی است که این دستکش ها را به دست کند و شروع به استفاده از زبان اشاره مخصوص ناشنوایان کنند، این دستکش با استفاده از سنسوری هایی که در آن تعبیه شده است علایم را به گفتار تبدیل می کند و از طریق بلوتوث به سیستم پخش منتقل می کند و کاربر به راحتی می تواند با فرد ناشنوا ارتباط برقرار نماید .

آیا این دستکش قابلیت استفاده در تمام جهان را دارد ؟

بنابر اعلام تیم تحقیقاتی دانشگاه واشنگتن ، تمام افرادی که به زبان اشاره آمریکایی مسلط هستند می توانند از این ابزار استفاده کنند . اما برای استفاده جهانی آن احتیاج به بروز رسانی نرم افزاری آن هست ، چرا که در تمام دنیا با توجه به فرهنگ خود از علائم و اشارات خاص منطقه خود استفاده می کنند به همین دلیل با بروز رسانی آن قابلیت استفاده جهانی را دارند .

به گفته محققان، این دستکش علاوه بر ناشنوایان در زمینه‌ های دیگر همچون کنترل حرکت بیماران سکته مغزی،  نظارت در طول توانبخشی و بهبود مهارت و چابکی در واقعیت مجازی نیز کاربرد دارد . اگر چه این اولین دستگاه ترجمه کننده‌ی زبان اشاره نیست، ولی یکی از ارگونومیک‌ ترین آن‌ها است و در حال حاضر ممکن است به راحتی مانند سمعک و لنز به بخشی از زندگی مردم، تبدیل شود .

http://dana.ir/1511660
ارسال نظر
نظرات