شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 09:42 منتشر شده در مورخ: 1398/05/20 شناسه خبر: 1511756
کارشناس مسائل مذهبی مطرح کرد:
عرفات، حجی دوباره برای بخشش گناهان/ روزی که انسان را به آگاهی از نفس خودش می‎رساند
حجت الاسلام بختیاری گفت: دعای عرفه بیان شیوا و روشنی از دلدادگی بنده به خدا، تقرب به درگاه او، کسب معرفت و تکامل عبودیت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: وقتی صحبت از عرفه می‎شود توجه انسان به صحنه‎های عرفات معطوف می‎شود، اما اینکه چطور صحرای عرفات مورد توجه همه عشاق و علاقه‎مندان به حج قرار می‎گیرد، جای تامل و دقت است.

حجت‎الاسلام محمد بختیاری با بیان اینکه عرفه به معنای شناخت خود انسان است، افزود: زمانی که حضرت جبرئیل اعمال حج را به حضرت آدم آموخت از حضرت آدم سوال کرد، یاد گرفتی؟ حضرت آدم پاسخ داد: شناختم. معنای عرفه یعنی شناخت. یعنی انسان در عرفات و هر جای عالم که حضور دارد قلب خودش را معطوف به صحرای عرفات کند و به دنبال سه حقیقت؛ توجه به مبدا هستی پیدا کردن، توجه به جایگاه انسانی خودش و توجه به مقصد هستی می‎گردد.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: حضرت آدم وقتی از بهشت رانده شد و در این کره خاکی فرود آمد، امام صادق (ع) می‎فرماید: "چهل روز هر صبح بر کوه صفا در حالت سجده گریه و زاری می‎کرد. حضرت جبرئیل فرود آمد و سوال کرد آدم چرا گریه می‎کنی؟ گفت: از درگاه خداوند به زمین رانده شده‎ام.

بختیاری افزود: جبرئیل گفت آدم توبه کن. گفت چگونه؟ جبرئیل گفت: بعد از اعمال حج رو به عرفات کن. حضرت آدم را به عرفات برد و در عرفات رو به خانه کعبه کرد و جبرئیل به آدم گفت بگو سُبْحَانَکَ اللَّهُمَّ وَ بِحَمْدِکَ إِنِّی عَمِلْتُ سُوءاً وَ ظَلَمْتُ نَفْسِی فَاغْفِرْ لِی إِنَّکَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ و حضرت آدم اعتراف به گناهان و به ظلمی که نسبت به نفس خودش کرده بود، نمود و از خدای متعال طلب بخشش کرد.

حجت‎الاسلام بختیاری تصریح کرد: در روایت‎های ما تاکید شده است هرکسی که ظهر وارد عرفات شود فقط زانوی غم به بغل بگیرد و کار دیگری نکند، غروب وقتی از عرفات خارج می‎شود خداوند می‎فرماید گناهان این بنده خودم را می‎بخشم.

وی با تاکید بر اینکه عرفه توجه به حقیقت انسانی و مبدا هستی است، گفت: حضرت سیدالشهدا هم در دعای معروف عرفه مکررا این را به انسان یادآوری می‎کند که انسان برای اینکه به آن مبدا هستی دست پیدا کند باید  شناخت را از خودش شروع کند. من عرف نفسه فقد عرف ربه: وقتی که انسان نفس خودش را شناخت پی به وجود آفریدگار و خالق عالم می‎برد و با توجه به مبدا هستی آن حقیقت انسانی خودش را پیدا می‎کند.

این استاد حوزه ادامه داد: حضرت سیدالشهدا در دعای عرفات تلاش می‎کند که انسان را به آن آگاهی به نفس خودش برساند. خدا هرکسی که در هر جای عالم نشست و زانوی غم بغل کرد و دعای عرفه را زمزمه کرد و گفت عَمِلْتُ سُوءاً وَ ظَلَمْتُ نَفْسِی فَاغْفِرْ لِی إِنَّکَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ ؛ مورد عفو خداوند قرار می‎گیرد.

حجت‎الاسلام بختیاری در پایان خاطر نشان کرد: ان‎شاء‎الله که همه عزیزانمان از این چشمه جوشان عرفات بهره‎مند شوند و ما را هم مشمول دعای خیر خودشان قرار دهند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1511756
ارسال نظر
نظرات