شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 09:47 منتشر شده در مورخ: 1398/05/22 شناسه خبر: 1511874
کارشناس مذهبی:
فلسفه روز عرفه قربانی کردن هوا و هوس‌های نفسانی است
استاد حوزه علمیه قزوین گفت: در معانی دعای روز عرفه کوچک و حقیر بودن بنده در پیشگاه خدا و اقرار نیاز انسان به مخلوق خود بیان شده و همه این موارد نحوه تقرب به خدا و آمادگی برای روز عید قربان و قربانی خواسته‌های نفسانی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بهن قل از شاخص، روز عرفه، روز دعا و مسألت از خداوند متعال است و خداوند درهای مغفرت و رحمت خود را در این روز به روی بندگان باز می‌کند و یکی از اعمالی که در این روز وارد شده، زیارت امام حسین(ع) است.

حجت السلام علی عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: روز نهم ماه ذی الحجه یعنی یک روز قبل از عید قربان به عنوان روز عرفه نامیده شده که مهم رین اعمال این روز دعای عرفه است.

وی افزود: روایت است در چنین روزی برای حضرت ابراهیم(ع) مسلم شد و او عرفان پیدا کرد که باید فرزند خود را در راه خدا ذبح کند و البته دست به این کار زد اما از سوی خدای متعال فرمان آمد که لازم به ذبح نیست و آمادگی و اطاعت امر مهمترین موضوع بود.

کارشناس حوزه علمیه قزوین بیان کرد: امام حسین (ع) در روز عرفه مشرف به حج بودند و دعای پر فیض و با معنایی را قرائت کردند که این دعا به عنوان گنجینه‌ای برای انسان‌ها باقی مانده و در مفاتیح الجنان دعای روز عرفه وجود دارد که دعایی طولانی و بسیار عرفانی است.

استاد حوزه علمیه ابراز کرد: چند سالی است مردم از طبقات مختلف به تبعیت از امام حسین(ع) این دعا را می‌خوانند و اعمال مستحب این روز دعا خواندن، غسل کردن و روزه گرفتن است و روایتی ذکر شده که اگر شخصی با روزه گرفتن ضعف کند و نتواند دعا بخواند بهتر است روزه نگیرد.

عباسی تشریح کرد: دعای روز عرفه بسیار مهم و پرفضیلت و از روزه مهمتر و مقدم‌تر است و روز عرفه یعنی آمادگی برای روز عید قربان که این عید روز قربانی کردن هوا و هوس است.

این کارشناس مذهبی گفت: در فرازهای دعای عرفه از عظمت و بزرگی خدا یاد شده است و فلسفه این روز یعنی اینکه انسان از دلبستگی‌های دنیا دور شود؛ همان طور که حضرت ابراهیم (ع) از فرمان خداوند اطاعت کرد و برای ذبح فرزند خود اقدام کرد.

عباسی در پایان با اشاره به معنای واقعی روز عرفه تصریح کرد: معرفت از معانی واقعی این روز است که انسان می‌تواند با مضامین این دعا شناخت واقعی نسبت به حقایق پیدا کند.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1511874
ارسال نظر
نظرات