شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: مذهبی
ساعت: 23:33 منتشر شده در مورخ: 1398/05/24 شناسه خبر: 1513135
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شوشتر از درگذشت مداح و پیشکسوت موسیقی شوشتری خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی بهرامی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شوشتر گفت: ملا حسین شوشتری یکی از مداحان و پیشکسوتان موسیقی در این شهرستان بود که با هوش و ذکاوتی که داشت در محضر استاد خویش سید محمدعلی ذاکر شوشتری به فراگیری مداحی و نوحه سرایی و موسیقی ملی و محلی شوشتری پرداخت.

او بیان داشت: ملاحسین، تحصیلات آکادمیک را ادامه داد و به تدریس نابینایان مدارس استثنایی مشغول شد.

بهرامی تصریح کرد: این پیشکسوت موسیقی ملی و محلی شوشتری با گوش دادن به برنامه‌های رادیو بر موسیقی ملی تسلط کافی پیدا کرد که حاصل اندوخته‌های وی در کتاب نوحه خوانی در ایران و نوحه خوانی شوشتر نوشته متین رضوانی پور پژوهشگر موسیقی مذهبی کشور، کتاب موسیقی شوشتر نوشته مهشید نقاشپور و هویت موسیقی شوشتر نوشته کاظم پوره منتشر شده است.

به گفته رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شوشتر، از ملا حسین آثار صوتی و تصویری زیادی در زمینه تعزیه، روضه خوانی و نوحه خوانی و اجرای موسیقی با اساتیدی از جمله؛ احمدعلی کامرانفر، سید بهاالدین قائمی به جای مانده که هر کدام را می‌توان از آثار فاخر گنجینه فرهنگی شوشتر دانست.

"ملا حسین انصاری شوشتری" در سال ۱۳۰۶ در محله دربند شوشتر متولد شد. پدر وی خیاطی زبر دست و مادرش نیز از اطبا قدیم شوشتر بود که به دلیل تسلط مادر به جراحی در بین اهالی شوشتر به ملاحسین جراح نیز معروف بود.

ملا حسین از هوش و ذکاوتی بالا برخوردار بود، وی در سن هفت سالگی تحصیلات مکتب را شروع کرد و در سن ۹سالگی به دلیل ابتلا به آبله بینایی خود را از دست داد.

استاد ملاحسین روز گذشته (چهارشنبه) به علت کهولت سن و پس از سپری کردن یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.

پیکر این مرحوم، امروز پنجشنبه در بهشت آباد اهواز قطعه طلاب تشییع و به خاک سپرده شد.

 

http://dana.ir/1513135
ارسال نظر
نظرات