شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 18:30 منتشر شده در مورخ: 1398/05/26 شناسه خبر: 1513592
یک نشریه آمریکایی در گزارشی درباره ماجرای توقیف ابر نفتکش حامل نفت ایران توسط نیروهای انگلیسی در جبل‌الطارق نوشت که رفع توقیف این نفتکش یک پیروزی دیپلماتیک برای تهران در برابر آمریکاست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نوشته واشنگتن اگزمینر، مقامات منطقه‌ای جبل‌الطارق که در حاکمیت انگلیس قرار دارد، علی‌رغم هشدارهای آمریکا طی حکمی نفتکش "گریس1" را رفع توقیف کردند.

بهنام طالب لو کارشناس ارشد در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در گفت‌وگو با واشنگتن اگزمینر این اتفاق را یک پیروزی دیپلماتیک برای ایران در برابر آمریکا دانست که می‌تواند تنش‌ها میان تهران و لندن را بکاهد که طی هفته‌های اخیر در پی توقیف این نفتکش و سپس توقیف نفتکش انگلیسی "استنا ایمپرو" در خلیج فارس افزایش یافته است.

او می‌گوید: تصمیم یک دادگاه منطقه‌ای در جبل‌الطارق برای پایان دادن به توقیف گریس1 موجب آزردگی آمریکایی‌هایی شد که مدعی‌اند این کشتی ابزار ایران برای حمایت از دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه است.

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در این باره گفت: این اقدام می‌تواند منجر به پیامدهای جدی برای هر فردی شود که با گریس1 در ارتباط بوده است. وی افزود: ایالات متحده از تمامی ابزارها برای قطع کردن منابع (مالی) ایران و نیروهای مورد حمایتش در تامین فعالیت‌های مخرب‌شان در سوریه و نقاط دیگر ادامه خواهد داد. این، شامل اجرای کامل تحریم‌ها علیه ایران و سپاه پاسداران می‌شود.

نیروهای انگلیس اوایل ماه ژوئیه در منطقه جبل‌الطارق ابر نفتکش گریس1 را که حامل نفت ایران بود به این بهانه که "مقصد آن سوریه بوده و این کار خلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه است"، توقیف کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات ایران پس از این اقدام انگلیس آن را مصداق دزدی دریایی دانستند و تاکید کردند که لندن به‌طور کاملا غیر قانونی و خلاف استانداردهای بین‌المللی گریس1 را توقیف کرده است. ایران در اعتراض به این اقدام سفیر انگلیس در تهران را نیز احضار کرد.

انتهای پیام

http://dana.ir/1513592
ارسال نظر
نظرات