شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 14:26 منتشر شده در مورخ: 1398/05/31 شناسه خبر: 1514850
آیت‌الله سبحانی:
کشورهای منطقه می‌دانند تنها در نظام اسلامی ایران اسلام واقعی اجرا می‌شود
آیت الله سبحانی گفت: این دارالعباده یزد استان خیلی خاصی است، این استان از نظر امانت، از نظر تقوا و از نظر کار و کوشش برای سایر استان‌ها الگو است. حوزه علمیه‌اش هم باید برای سایر حوزه ها الگو باشد و تولید علم کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا، آیت‌الله جعفر سبحانی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه حوزه علمیه مدینه العلم کاظمیه یزد گفت: در تاریخ بشریت هر کجا که ندای حق بوده در برابر آن ندای باطل هم وجود داشته است و تاریخ بشریت این مسئله را ثابت کرده است که در برابر ندای حق و منادیان حق منادیان ظلالت هم بوده‌اند.

وی افزود: اولین پیامبری که دارای شریعت است حضرت نوح است که در مقابلش کسانی بودند که با او مخالفت و مبارزه می‌کردند. بعد از او پیامبران دیگری هم بودند که منادیان حق بودند و در مقابل‌شان شیاطینی بودند که با برنامه های آن ها مخالفت می کردند.

مرجع تقلید شیعیان اظهار داشت: از روزی که پیامبر اکرم آمد و در کنار صفا گفت «ایها الناس قولوا لا الله الا الله تفلحوا» شیاطین آمدند و مخالفت ها را انجام داده اند تا ندای حق به جهان نرسد. آنطور که قران شهادت می‌دهد این ها ده برنامه در خاموش کردن ندای حق داشته اند، پنج برنامه آن ها ترور شخصیت بود و پنج برنامه دیگر راه دیگر داشت.

سبحانی اضافه کرد: در درجه اول آمدند از واژه سحر استفاده کردند. پیامبر اکرم را ساحر، کتابش را سحر و خودش را هم مسحور معرفی کردند. مرحله دوم آمدند قدم بالا نهادند و گفتند او کاهل است. مرحله سوم دیدند این تهمت ها  اثربخش نیست آمدند در مقابل کتاب او گفتند او شاعر است. همه این ها متوجه شخصیت پیامبر است تا اینچنین موجب شوند که کسانی که عاشق حقند دور او را نگیرند.

وی ادامه داد: آمدند مرحله چهارم خدای ناکرده پیامبر اکرم را مجنون معرفی کردند. البته به یک معنا هم مجنون از نظر آن ها صحیح است. کسی که بر خلاف مسیر درون حرکت کند این را می گویند آدم عاقلی نیست مسیر آن زمان شرک و بت پرستی بود. در مرحله پنجم هم فردی آوردند و خواستند در مقابل قرآن یک مکتبی باز کنند. قرآن در مقابل این 5 تهمت آیه ای دارد که این 5 تمهت را نقش بر اب می کند، آن هم آیات سوره فتح است.

این استاد برجسته حوزه با اشاره به نقش آیت الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی در تأسیس حوزه علمیه قم، عنوان کرد: اگر حوزه علمیه قم تأسیس نشده بود دوران رضاخانی می آمد هرچه در ایران ایمان و تقوا بود را از بین می برد؛ نگهبان ایمان این کشور همین حوزه علمیه بود.

سبحانی با اشاره به حضور علمای برجسته و مؤثر در یزد، تأکید کرد: این دارالعباده یزد استان خیلی خاصی است، این استان از نظر امانت، از نظر تقوا و از نظر کار و کوشش برای سایر استان‌ها الگو است. حوزه علمیه‌اش هم باید برای سایر حوزه ها الگو باشد و تولید علم کند.

وی با اشاره به تأسیس مدرسه علمیه کاظمیه در یزد و با بیان اینکه نام خوبی برای این مدرسه انتخاب شده است، تصریح کرد: امروز جهان، جهان رشته است یک نفر نمی تواند در همه رشته ها استاد باشد، لذا باید در این مدرسه دو رشته به موازات هم پیش بروند.

مرجع تقلید شیعان ادامه داد: یکی رشته فقاهت که افتخار شیعه همین فقاهتش است و فرقه های دیگر نتواسنتند فقه را استمرار بدهند، اما شیعه این افتخار را دارد از زمان امام صادق اجتهاد شروع شده تا حال حاضر و این افتخار ماست.

سبحانی اضافه کرد: اما در کنار این مسئله تبلیغ و مسئله بیان حقایق است و ما باید مبلغان خوش بیان و عالم که بتوانند حقایق را برای مردم بگویند را تربیت کینم و من خودم از حضرت امام شنیدم که گفتند چیزی بالاتر از تبلیغ ما نداریم.

وی تأکید کرد: بالاترین وظیفه روحانیت تبلیغ است و لذا باید دو رشته را جدا کنید و در یک سطح بالا بیایند. مشترکاتی در فقه و اصول و عقاید داشته باشند اما آنچه را که مبلغ نیاز دارد غیر از آن است که مجتهد نیاز دارد حفظ قران است آشنایی با تاریخ انبیا و اولیا و ائمه است و آشنا به حقوق و حقوق زن است.

سبحانی گفت: بنابراین باید در عین اهمیت به فقاهت مسئله تلیغ را هم در نظر بگیریم بلکه حتی باید مبلغانی برای خارج کشور تربیت کنیم. الان کشورهای منطقه و عربی خیلی به ایران توجه می کنند آن‌ها می بینند که جایی که اسلام واقعی در اجرا می کند همین حکومت اسلامی ایران است و علاقه مند هستند ببینند شیعه چه می‌گوید. لذا باید مبلغانی را تربیت کنیم و در این زمینه زبان عربی مهم است که بتوانند با زبان عربی سخن بگویند.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1514850
ارسال نظر
نظرات