شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 17:22 منتشر شده در مورخ: 1398/06/12 شناسه خبر: 1518079
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی:
توزیع پزشکان در کشور مناسب نیست /تمرکز پزشکان در کلان شهرها
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: توزیع پزشکان در کشور مناسب نیست و این موضوع نیازمند رسیدگی وزارت بهداشت و درمان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  خاورستان، خراسان جنوبی استانی مرزی و سومین استان پهناور کشور از نظر وسعت بوده و جمعیت خراسان جنوبی کمتر از یک درصد جمعیت کشور است. این استان طی خشکسالی های چند ساله به شده تحت تاثیر قرار گرفته و استان کم برخورداری به شمار میرود. عمده جمعیت استان در شهرستانهای مرزی ساکن بوده و از حداقل امکانات در حورزه های درمانی و رفاهی برای زندگی برخوردار هستند. 

 
با توجه به اینکه وجود مراکز در مانی در استان مرزی خراسان جنوبی ضروری است بسیاری از شهرستانهای خراسان جنوبی مرکز درمانی و بیمارستان مناسبی نداشته و آن تعدادی که مراکز درمانی دارد از حداقل امکانات و نیروی متخصص برخودار است. 
 
در خراسان‌جنوبی که استان مرزی است و دارای مناطق محروم زیادی بوده وجود پزشک متخصص در استان ضروری بوده و این در حالی است که در خراسان‌جنوبی پزشک متخصص نمی‌ماند و عمده پزشکان پس از اتمام طرح به شهرهای بزرگ می‌روند.
 
محمددهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه از عدم ماندگاری پزشکان متخصص در استان خبر داد و افزود: 70 درصد دلیل عدم ماندگاری پزشکان در استان به دلیل فراهم نبودن زیر ساختهای مناسب در استان است. 
 
وی افزود: پزشکی  که وارد استان میشود برای رفت و آمد خود نیاز به راه آهن و پرواز دارد. جاده مناسب و فراهم بودن امکانات رفاهی تفریحی از دیگر خواسته‌های آنها است در حالیکه خراسان جنوبی در این زمینه ها بسیار ضعیف است.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: 30 درصد دیگری که دلیل عدم ماندگاری پزشکان متخصص در استان است مربوط به علوم پزشکی بوده و عمده آن در بحث حقوق و مزایا است که دانشگاه دیر پرداخت می‌کند و اینها همه باعث شده پزشکان در استان ماندگاری نداشته باشند.
 
فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه و عضو  کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره طرح افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی گفت: مشکل کمبود پزشک مربوط به ظرفیت پایین پذیرش دانشگاه‌ها است و در حال حاضر امکان تربیت نیروی پزشکی بیشتر توسط دانشگاه‎های علوم پزشکی وجود دارد.
 
وی با بیان اینکه تربیت پزشک باید طوری باشد که کیفیت فدای کمیت نشود، افزود: وزارت بهداشت در زمینه افزایش تعداد پزشکان اعلام کرده که برنامه‌هایی دارد اما اگر همین امروز هم اجرایی شوند، چند سالی زمان لازم است تا نتایج این برنامه‌ها را ببینیم.
 
عضو  کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در کنار این موضوع توزیع پزشکان نیز در کشور مناسب نیست و این موضوع نیازمند رسیدگی وزارت بهداشت و درمان است. 
 
فلاحتی عنوان کرد: متاسفانه وزارت بهداشت در ارتباط با میزان نیاز کشور به پزشک اطلاعاتی به مجلس ارائه نکرده و آنچه که مشهود است تمرکز پزشکان متخصص در حال حاضر در شهرهای تهران ، مشهد و شیراز است و سایر مناطق پزشک عمومی و متخصص کافی را ندارند.
 
وی درخصوص دلایل وزارت بهداشت برای جلوگیری از افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی، گفت: وزارت بهداشت مدعی آن است که دانشگاه‌هایی که زیر نظر وزارت بهداشت نیستند، صلاحیت‌های لازم برای تربیت و جذب پزشک را ندارند. ما در مجلس معتقدیم سایر دانشگاه‌ها هم توان تربیت پزشک را دارند اما باید خود را به استانداردهای مد نظر وزارت بهداشت برسانند.
 
انتهای پیام/
http://dana.ir/1518079
ارسال نظر
نظرات