شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 15:35 منتشر شده در مورخ: 1398/06/13 شناسه خبر: 1518638
گفت‌وگوی تفصیلی خاورستان با پیرغلام اباعبدالله الحسن(ع) در بیرجند:
60 سال مداحی برای امام حسین (ع)/ هیئت عزاداری باید اتاق فکر داشته باشد
پیرغلام اباعبدالله الحسین(ع) با بیان اینکه هیئات باید اتاق فکر داشته و با برنامه‌ریزی درست نسبت به اجرای برنامه‌ها اقدام کنند، گفت: هدف از برگزاری و حضور در جلسات عزاداری ترویج و احیای فرهنگ اهل بیت (ع) بوده و هدف از حضور در مراسم عزاداری مقرب درگاه خدا شدن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از  خاورستان، با آغاز ماه محرم جلسات عزاداری سید و سالار شهیدان علیه‌السلام آغاز شده و یکی از مهمترین عوامل برگزار کننده مراسم عزاداری مداحان هستند که نقش مهمی در بر برپایی هر چه بهتر مراسم عزادری را دارند. در خراسان‌جنوبی و شهر بیرجند نیز مداحان و پیرغلامان برجسته استانی با حضور در مراسم عزاداری در این ایام نقش بسیار مهمی داشته و با اشعار و الفاظی که در جلسات عزادارن را به فیض می‌رسانند می‌توانند تاثیر گذار باشند. بر این اساس با عبدالله گرجی مسئول کانون مداحان خراسان‌جنوبی و پیر غلام اباعبدالله در شهر بیرجند گفت‌وگو کردیم. آنچه مطالعه می‌کنید حاصل گفت‌وگوی این پیرغلام با خاورستان، است.

 
عبدالله گرجی مسئول کانون مداحان خراسان‌جنوبی و پیرغلام اباعبدالله الحسین (ع) در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: از دوران کودکی به واسطه اینکه پدرم چاووش خوان جلسات بود و من را با خود به جلسات می‌برد علاقه‌مند به مداحی شده و از 6 سالگی کار مداحی را آغاز کردم.
 
وی افزود: به واسطه حضور پدرم در بسیاری از جلسات سخنرانی و هیئت‌ها من نیز از منابر خطبای بزرگی فیض برده و این حضور و همراهی با پدر باعث شده بود که در جلسات قرآن و دعا که آن زمان در مساجد و منازل برگزار می‌شد قرآن، دعای کمیل، توسل و ندبه را بخوانم و تشویق پدر و مادرم نیز رو به روز بر ذوق و علاقه‌ام می‌افزود و باعث می‌شد در جلسات بیشتری شرکت کرده و علاوه بر قرآن و دعا خواندن کم‌کم مداحی را نیز تجربه کنم.
 
این پیرغلام اباعبدالله الحسین(ع) بیان کرد: در ماه مبارک رمضان نیز مناجات خوان مسجد آیتی بودم و به عنوان مداح هیئت ابوالفضلی (ع) نیز همکاری داشته و دارم.
 
گرجی با اشاره به اینکه سال‌های ابتدایی فعالیت‌های مداحی من قبل از پیروزی انقلاب بود،عنوان کرد: در جلساتی که در مساجد برگزار می‌شد نیز علاوه بر شعار دادن بر علیه شاه به توزیع اعلامیه‌های امام خمینی (ره) در سطح شهر مشغول بودم و به واسطه اینکه در یکی از جلسات بر علیه نظام ستم شاهی و سلطنت صحبت کردم و موضوع به گوش ساواک رسید دستگیر شده و به زاهدان منتقل شدم.
 
وی عنوان کرد: در زاهدان نیز فعالیت‌های مذهبی، مداحی، شرکت در جلسات و شعار دادن‌ها را ادامه دادم و گاهی اوقات جلسات بیرجند را نیز پشتیبانی می‌کردم. تا اوایل پیروزی انقلاب و پایان دوران دبیرستان در زاهدان بودم و بعد از آن مجدد به بیرجند آمدم.
 
مسئول کانون مداحان خراسان‌جنوبی گفت: پس از پیروزی انقلاب و برگشت دوباره من به بیرجند آموزش و پرورش من را به عنوان معلم پرورشی جذب کرد و در کسوت معلمی نیز فعالیت‌های گذشته‌ام را ادامه دادم.
 
گرجی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 60 سال می‌شود در زمینه مداحی فعالیت دارم، اظهار کرد: تا کنون توفیقات زیادی در زندگی نصیبم شده که همه به برکت فعالیت در دستگاه امام حسین(ع) است.
 
زیارت خانه خدا مهمترین توفقی که نصیب من شد
این پیرغلام اباعبدالله الحسین(ع) بیان کرد: مهمترین توفیقاتی که تاکنون داشته و می‌دانم صد درصد به واسطه فعالیت در راه امام حسین و اهل‌بیت (ع) است دعوت به کار از طرف آموزش و پرورش، مسئولیت‌های فرهنگی و مذهبی، فعالیت در بسیج و از همه مهمتر زیارت خانه خدا بود. به واسطه اینکه تمکن مالی برای رفتن به حج واجب را نداشتم خدا دعوتم کرد و در سال ۱۳۷۶ توفیق حج واجب نصیبم شد.
 
وی اظهار کرد: از 15 سالگی شعر گفتن را آغاز کردم و بسیاری از اشعاری که در مدح ائمه (ع) سروده‌ام در کتابی به نام منتخب المصائب به چاپ رسیده است.
 
گرجی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی در جبهه‌های جنگ حضور داشتم، افزود: مداحی در جبهه و مراسم تدفین شهدا نیز از دیگر فعالیت‌های من بوده است.
 
مداح باید صاحب سبک باشد
مسئول کانون مداحان خراسان‎جنوبی با اشاره مداحی های جدید و اینکه برخی از مداحان در مداحی از سایرین تقلید می‌کنند، افزود: تقلید خوب است اما باید رعایت شود. مداحی مداح است که صاحب سبک باشد و متاسفانه در استان مداح صاحب سبک کم داریم.
 
وی اظهار کرد: طی سال‌های اخیر مداحان اشعار را حفظ نکرده و روخوانی می‌کند در گذشته مداحان در جلسات پندیات می‌خواندند اما در حال حاضر اغلب جوانان به شور خوانی روی آورده و به این سبک مداحی‌ها علاقه دارند که گاهی اوقات لحن مداحی و صوتی که استفاده می‌شود قداست مداحی را زیر سوال می‌برد.
 
گرجی با بیان اینکه اخلاق و اخلاص در مداحی بسیار مهم است که متاسفانه در حال حاضر اخلاص‌ها کمرنگ شده، افزود: مداحی که وارد جلسه امام حسین (ع) می‌شود با ید با وضو و خلوص نیت باشد.
 
مداحی‌های تقلیدی/ مداحی باید برای اهل‌بیت(ع) باشد نه دل
این پیرغلام اباعبدالله الحسین(ع) گفت: در مداحی‌های جدید که اغلب تقلیدی است اشعار معنا و مفهوم مشخصی ندارد. سینه‌زنی در جلسات کم شده و اغلب هیئت‌ها به سمت زنجیرزنی روی آورده‌اند اغلب نوحه خوان هستند نه مداح.
 
وی با بیان اینکه گاهی اوقات در خصوص مداحی‌هایی که اغلب شور است به مداحان و مخاطبان تذکر داده می‌شود، گفت: متاسفانه با بیان اینکه ما برای دل خودمان می‌خوانیم خود را توجیه می‌کنند اما این درست نیست چراکه مداح برای اهل‌بیت (ع) می‌خواند نه برای دلش.
 
گرجی عنوان کرد: مداحان در جلسات باید با سوز و گداز مداحی کنند نه اینکه به تعبیر خودشان حال کنند. در جلسات امام حسین (ع) باید اشک مردم جاری شود نه اینکه عده‌ای برای دل خود مداحی کرده و به تعبیر خودشان حالش را ببرند.
 
مسئول کانون مداحان خراسان‌جنوبی بیان کرد: به نظر من تمام آسیب‌ها و مشکلاتی که وارد جلسات عزاداری در استان شده ناشی از نحوه مداحی در مراسم مرکز کشور است و به واسطه اینکه بسیاری از مراسم در فضای مجازی قرار می‌گیرد و جوانان و نوجوانان نیز در فضای مجازی حضور دارند اغلب مداحان نوجوان و جوان نیز از این سبک خواندن‌ها استقبال می‌کنند.
 
وی اظهار کرد: یکی از دلیل رغبت جوانان به خواندن و شنیدن سبک‌های جدید که اغلب شور است  این بوده که جوانان نو گرا هستند و این سبک خواندن را می‌پسندند. 
 
شور همراه با شعور باشد
گرجی با بیان اینکه شور خواندن را نفی نمی‌کنم، تصریح کرد: شور باید همراه با شعور باشد.
 
این پیرغلام اباعبدالله الحسین(ع) تاکید کرد: اینکه مداحی‌ها باید جوان پسند باشد را قبول دارم اما باید مکتبی باشد و خوراک درست به مخاطب داده شود. مداح باید جلسه را اداره کند نه اینکه مخاطب، جلسه را به میل خودش و هر نوحه و شوری که دوست دارد بشنود در دست گرفته و به مداح بگوید چه بخواند چه نخواند.
 
وی در خصوص ویژگی‌های هیئت طراز اسلامی، گفت: هیئت باید ولایی و سیاسی باشد اما سیاست‌زده نباشد،فرهنگ عاشورا را تبیین کند،سخنران خوبی داشته باشد و مسئول هیئت آگاه و مطلع باشد.
 
گرجی با بیان اینکه در هیئات عزاداری باید از جوان خلاق، توانمند و متفکر استفاده شود، افزود: پیر غلامان نیز وظیفه دارند جوانان را در هدایت کنند و در هئیت‌ها سازمان دهی کنند.
 
مسئول کانون مداحان خراسان‌جنوبی گفت: در هیئت‌ها باید ولایت حاکم باشد نه سکولار.
 
وی با اشاره به وجود برخی آسیب‌ها در هیئات مذهبی، اظهار کرد: وجود بیش از حد طبل و سنج و ایجاد صداهای بلند از جمله آسیب‌هایی است که هئیت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 
گرجی با بیان اینکه طبل در حد متعادل و برای هماهنگ کردن هیئت خوب است، افزود: گاهی اوقات شاهد مسابقه طبل‌زنی بین جوانان در هیئت‌ها هستیم که این درست نیست و نباید هیئت‌ها با صداهای بلند باعث آزار و اذیت شوند.
 
این پیرغلام اباعبدالله الحسین(ع) بیان کرد: استفاده از طبل و سنج جزو عزاداری‌ها نبوده و وارد هیئات شده است.
 
وی با بیان اینکه هیئات و مجالس عزاداری باید به گونه‌ای برپا شود که جوانان را جذب کند، تصریح کرد: متاسفانه عده‌ای در هیئات مسئولیت‌هایی داشته که طرز فکر مناسب و برخورد خوبی با جوانان ندارند و این باعث می‌شود جوانان از هیئت جدا شده و خودشان هیئت تشکیل دهند و بدون نظارت اقدام به برنامه‌هایی در هیئت داشته باشند که مشکل ساز شود.
 
گرجی با بیان اینکه هیئات باید اتاق فکر داشته و با برنامه‌ریزی درست نسبت به اجرای برنامه‌ها اقدام کنند، تصریح کرد: هدف از برگزاری و حضور در جلسات عزاداری ترویج و احیای فرهنگ اهل بیت (ع)  بوده و هدف از حضور در مراسم عزاداری مقرب درگاه خدا شدن است.
 
جلسات عزاداری باید دارای خوراک فکری مناسب باشد 
مسئول کانون مداحان خراسان‌جنوبی گفت: جلساتی که دارای مداح، سخنران و خوراک فکری خوبی برای مخاطب باشد تاثیرگذاری خوبی روی مخاطب خواهد گذاشت.
 
وی در خصوص جلسات عزاداری خانگی بانوان و اینکه مداحان برای جلسات نرخ تعیین می‌کنند، اظهار کرد: اینکه صاحب جلسه برای مداح مبلغی به عنوان هدیه در نظر بگیرد ایرادی ندارد اما اینکه مداح نرخ تعیین کند در شأن مداح اهل بیت نیست.
 
 
انتهای پیام/
http://dana.ir/1518638
ارسال نظر
نظرات