شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 13:57 منتشر شده در مورخ: 1398/06/14 شناسه خبر: 1518804
به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم؛
آداب و رسوم عزاداری ماه محرم در شهرستان لردگان
مردم شهرستان لردگان در ایام دهه اول محرم هر کدام به نوعی ارادت خود را به امام حسین (ع) به اثبات می رسانند، به طوری که مرد و زن و پیر و جوان در مراسمی که بیشتر با همان شیوه سنتی برگزار می‌شود، شرکت می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جهانین نیوز؛ هر ساله با آغاز ماه محرم شهر لردگان حال و هوای دیگری به خود می‌گیرد و مردم لردگان مانند سایر هموطنان، با شیوه های خاص خود به سوگواری سید شهدا (ع) می پردازند.


جوانان این شهرستان ده روز قبل از شروع ماه محرم با تهیه پارچه‌های سیاه و داربست‌های فلزی به شیوه سنتی تکیه‌های عزاداری در سطح محله های مختلف دایر می‌کنند و با آماده کردن ابزار عزاداری خاص این شهرستان همچون زنجیر، علم عزاداری و بلندگوها و طبل‌ها خود را برای عزاداری امام حسین (ع) آماده می‌کنند.
 

 

دسته های سینه زنی و زنجیرزنی در شهر

در شهرستان لردگان سینه‌زن‌ها و دسته‌های زنجیرزنی دسته دسته گرد هم می‌آ‌یند و با کامل شدن هیئت‌ با تشکیل دو ستون به عزاداری می‌پردازند؛ که معمولاً هیات های مذهبی از روز پنجم ماه محرم اقدام به حرکت دسته های سینه زنی و زنجیرزنی در کوچه، خیابان ها و امامزادگان می کنند و خود را برای برپایی اصلی ترین مراسم عزاداری در ایام تاسوعا و عاشورا آماده می سازند.
 
 
مجالس عزاداری

هیات مذهبی شهرستان لردگان از شب اول محرم به مدت یازده شب هرشب مجالس عزاداری و منبرخوانی توسط روحانیون که از خود شهرستان و یا استان های همجوار اصفهان یا قم دعوت می شوند در مساجد وحسینیه ها برگزار می شود.
 

سینه زنی واحد

مراسم سینه زنی واحد، یک سبک عزاداری شناخته شده که در برخی از روستائیان شهرستان دیده می شود.
 
 سفره های نذری

سفره های نذری که از دیرباز در بین عزاداران لردگانی متداول بوده است، زنان خانه ها نیز در این مجالس علاوه بر انجام مراسم دعا و در رفع مشکلات به همدیگر کمک می کنند و  معمولا، در آن برنج، خورشت، نان و خرما، آش، حلیم، شله زرد و... بین عزاداران حسینی توزیع و پخش می شود. و این رسم بیشتر در شب های و روز های تاسوعا و عاشورا انجام می گیرد.
 
 
شب شام غریبان

مردم شهرستان لردگان در شب شام غریبان به یاد شب اول شهادت حسین ابن علی (ع)، شمع روشن می کنند و با راه اندازی دسته های سینه زنی و یا به صورت خانوادگی بر مظلومیت آن بزرگوار و اسارت اهل بیتش (علیهم السلام) در کنار قبور مطهر شهدا در پاسی از شب به مناجات و گریه می پردازند
.

تعزیه خوانی

تعزیه خوانی یکی دیگر از مراسم های ماه محرم است که در تعزیه خوانی واقعهٔ کربلا به دست افرادی که هر یک نقشی از شخصیت های اصلی را بر دوش دارند، نشان داده می شود.
 
مراسم تاسوعا و عاشورا

مراسم تاسوعا و عاشورا همه ساله با تجمع خیل عظیمی از عزاداران حسینی با راه اندازی دسته های سینه زنی و زنجیرزنی در مکان های مذهبی، امازادگان و قبور مطهر شهدا و شهدای گمنام شهرستان لردگان جمع می شوند و به سینه زنی و زنجیر زنی می پردازند.

 

نماز ظهر عاشورا

عزاداران و هیات مذهبی شهر لردگان به یاد ظهر عاشورا هرساله هنگام اذان ظهر در روز عاشورا در محل چهارراه شهرداری جمع می شوند و نماز ظهر عاشورا را به جا می‌آورند که بدین گونه مراسم سوگواری دهه محرم به پایان می‌رسد.
 

پیاده روی اربعین حسینی 

هر ساله عزاداران شهرستان لردگان با پای پیاده و راه اندازی دسته های سینه زنی از مرکز شهر لردگان به طرف امام زاده پیر محمد علی مصافت پنج کیلومتری را طی می کنند و در آنجا به عزاداری می پردازند.

 
انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1518804
ارسال نظر
نظرات