شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 16:21 منتشر شده در مورخ: 1398/06/16 شناسه خبر: 1519416
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر خبر داد:
اختصاص بیش از 5 میلیارد تومان به طرح های آبخیزداری مهدیشهر
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر گفت: اعتبار طرح های آبخیزداری مهدیشهر در سال 98 بالغ بر 5 میلیارد و 700 میلیون تومان است که از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حمیدرضا عبدوس رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر در گفتگو با خبرنگار مرآت، گفت: با توجه به نقش عملیات آبخیزداری و آبخوانداری که به کاهش خسارت سیلاب و تقویت سفره های آب های زیر زمینی منجر می شود، امام خامنه ای در سال 97 اجازه دادند اعتبار این طرح از صندوق توسعه ملی تخصیص یابد.

وی با بیان اینکه در سال 97 بیش از 2 میلیارد تومان اعتبار برای طرح های آبخیزداری شهرستان مهدیشهر از این صندوق اختصاص یافت، افزود: طرح های آبخیزداری سال گذشته در دو حوزه آسوران جاشلوبار و هیکو اجرایی و در هفته دولت سال 98 به بهره برداری رسید.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر تصریح کرد: این طرح شامل عملیات سنگ و ملات، سازه های مکانیکی و بیولوژیکی و ایجاد پوشش گیاهی مرتع با کاشت گیاهان دارویی بود تا از فرسایش بادی و آبی جلوگیری شود.

عبدوس اجرای این طرح ها را در پیشگیری از خسارات سیلاب و بارندگی های ابتدای سال 98 بسیار موثر دانست و اضافه کرد: اگر این طرح های آبخیزداری در مناطق مذکور انجام نمی شد، خسارت سنگینی به باغداران این مناطق وارد می شد.

 وی اظهار کرد: سال های گذشته اعتبارات آبخیزداری از منابع ملی و استانی تامین می شد که بسیار جزئی بود ولی از سال 97 که از صندوق توسعه ملی اعتبارش تامین شد، اقدامات خوبی در حال اجراست و باعث رونق عملیات های آبخیزداری شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر اعتبار طرح های آبخیزداری این شهرستان در سال 98 را بالغ بر 5 میلیارد و 700 میلیون تومان از محل صندوق توسعه ملی عنوان کرد و گفت: این میزان اعتبار نسبت به اعتبار سال گذشته به بیش از 2 برابر افزایش پیدا کرده است.

عبدوس با بیان اینکه این اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری در 4 حوزه شهرستان مهدیشهر تخصیص یافته است، افزود: علاوه بر اجرای این طرح ها در حوزه جاشلوبار و هیکو، اجرای آن در منطقه گل رودبار و چاشم نیز به دو حوزه قبلی اضافه شدند.

وی ادامه داد: عملیات کلنگ زنی این طرح در دو حوزه جاشلوبار و هیکو انجام شد و با توجه به صعب العبور بودن منطقه و بارش برف، اگر شرایط جوی اجازه دهد تا آذرماه به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر اجرای طرح های آبخیزداری هر چه بیشتر عملیاتی شود هم به نفع مرتع نشینان خواهد بود و هم تغذیه سفره های زیر زمینی را دربر دارد.

عبدوس با بیان اینکه اجرای طرح های آبخیزداری در شهرستان مهدیشهر به نفع شهرستان های سمنان و سرخه نیز خواهد شد، افزود: با توجه به اینکه بیشترین میزان بارش برف و باران استان در شهرستان مهدیشهر است، سیلاب ها نیز از بالا دست شروع می شود و به پایین دست می رسد.

وی اضافه کرد: هرچه بیشتر بتوانیم بندهای سنگ و ملات را در سرحوزه ها ایجاد کنیم جلوی گسترش سیلاب گرفته و آب به سفره های زیر زمینی نفوذ پیدا می کند و چون سفره های زیر زمینی باهم ارتباط دارند قطعا سفره های زیر زمینی سمنان و سرخه نیز از سفره های زیر زمینی مهدیشهر نشات می گیرد و پرآب می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر تاکید کرد: با توجه به اینکه بیشترین سرحوزه های آبخیزداری شهرستان های سمنان و سرخه در مهدیشهر است، انتظار داریم اعتبارات ویژه تری برای افزایش طرح های آبخیزداری به شهرستان مهدیشهر اختصاص دهند تا عملیات آبخیزداری را در این منطقه بهتر اجرا کنیم.

انتهای پیام/ 

http://dana.ir/1519416
ارسال نظر
نظرات