شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 16:56 منتشر شده در مورخ: 1398/06/18 شناسه خبر: 1519859
سلام به ارباب از خانه سادات؛
عزاداری حسین(ع) در دل کوچه‌های تاریخی کرمان/ خانه سید”خوش رو” بیش از یک قرن مامن دلدادگان حسینی
در میانه کوچه‌ای تنگ و مسقف کرمان، خانه‌ای از سادات است که سالها مامن دلدادگان حسینی است، خانه حاج آقا خوشرو، بیش از یک قرن است درب های خود را برای عاشقان سرور و سالار شهیدان، اباعبدالله الحسین گشوده است و ۱۴ روز اول ماه محرم را به سوگ می نشیند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از "راه آرمان" در بطن یک محله قدیمی کرمان(محله خواجه خضر) ، در میانه ی کوچه ای تنگ و مسقف که هنوز اصالت و گذشته کوچه های قدیمی را به یدک میکشد، خانه ای از سادات است که سالها میزبان عزاداران حسینی است.

 

خانه حاج آقا خوشرو، بیش از یک قرن است درب های خود را برای عاشقان سرور و سالار شهیدان، اباعبدالله الحسین گشوده است و ۱۴ روز اول ماه محرم را به سوگ می نشیند.

 

 

انتظار برای ورود به خانه سید خوش رو

برای حضور در این خانه باید از خواب شبانه ات بزنی، نیمه شب وضو سازی و عزم رفتن کنی. کرمانیهای عاشق اباعبدالله از ۲ شب در پشت درب های این خانه به انتظار می ایستند، در این جمع پیرمردها، پیرزن ها، جوانان و نوجوانان زیادی به چشم می خورند اما زیباتر از همه زنان با کودکان شیرخوار هستند که از هم اکنون می خواهند کودکانشان را با ذکر یا حسین آشنا کنند.حوالی سه و نیم شب درب ها گشوده می شود و عزاداران به این خانه پای می گذارند.

رواق‌ها، ایوان‌ها و حجره‌های دورتا دور صحن‌های خانه خوش‌رو از پارچه‌های سیاه و اشعاری در مدح امام حسین (ع) پرشده است. حوض هشتی با  شمشادهایی که در کنار این حوض ایستاده اند عرض ادبی دارند به عزاداران حسینی؛ شاهدانی که سال ها است در ماه محرم میزبان میهمانان این خانه هستند.

 

 

رسم عزاداری

هموراه رسم بر این بوده است که بزرگ این خاندان با موی و محاسن سپید با وقار و متانتی که در چهره ایشان مشهود است جلوی درب ورودی زنانه به نشانه احترام به میهمانان سرور شهیدان روی صندلی می نشیند و قطعا اگر عشق و ارادت به اهل بیت نبود نمی شد در سرمای سخت زمستان، در این سابات قدیمی و با این سن بالا، خوش آمد گوی مردم بود.

نان و پنیر پذیرایی است که برکتش در این خانه زیاد است و با هر تعداد جمعیت، گویا تمامی ندارد و تقریبا قسمت همه عزاداران حسینی می شود.

اما رسم عزاداری در این خانه منحصر به فرد است. در ابتدا برای شفای مریض ها، همه ی عزاداران در این خانه سوره حمدی خوانده می شود و بعد صد مرتبه ذکر الله اکبر است که در فضای این خانه طنین انداز می شود.

 

 

زیارت عاشورا و دعای علقمه به همراه نوحه سرایی و سینه زنی است که جان را روحی دوباره می بخشد.پس از آن این سخنرانان و مداحان هستند که به منبر می روند و بر این مصیب بزرگ نوحه سرایی می کنند.

خانه سید خوش رو مقصد پایانی هیئت ها

در روز تاسوعا و عاشورا این خانه محل دسته های عزاداری می شود. هیئت ها  دسته هایی که یا سینه می زنند و یا زنجیر زنان ذکر ” یا حسین، یا حسین” سر می دهند.

نکته ی جالب توجه این که عموما در روز تاسوعا و عاشورا مقصد پایانی هیئت ها و دسته های عزاداری درکرمان، خانه سید خوش رو است. دسته ها و هیئت ها یکی یکی وارد خانه می شوند و با اندک زمانی که فرصت دارند، نوحه سرایی می کنند.

عزادارن در این خانه تنها مردم کرمان نیستند بلکه از شهرستان ها و روستاهای اطراف نیز به این خانه می آیند از این رو نه تنها خانه سید خوش رو بیلکه خانه ها اطراف آن و کوچه های و خیابان های منتهی به این خانه نیز مملو از دلدادگان حسینی است.

سید محمدعلی گلاب زاده باستان شناس کرمانی  در رابطه مراسم عزاداری در خانه سید خوش رومی گوید: عزاداری در خانه سید خوش‌رو در کشور بی همتاست و با عظمت خاصی برگزار می شود و نکته قابل ‌توجه اینکه مراسم آداب ‌ورسوم خود را دارد و تمام نسل‌های این خاندان بر این آداب پایبند بوده‌اند.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1519859
ارسال نظر
نظرات