شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 15:24 منتشر شده در مورخ: 1398/06/20 شناسه خبر: 1520378
پس از چندین ساعت، آتشی که هنوز خاموش نشده؛
چنار ۲هزارساله تویسرکان دوباره در آتش سوخت/عدم توجه میراث فرهنگی به حفاظت از چنار مسجد باغوار
شب گذشته بر اثر بی احتیاطی تعدادی از کودکان و نوجوانان درخت چنار دو هزار ساله مسجد باغوار تویسرکان برای دومین بار در آتش سوخت، این درخت ثبت ملی شده است اما متولیان میراث فرهنگی برای حفاظت از آن تاکنون اقدام مناسبی انجام نداده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصر همدان؛ شب گذشته بود که بر اثر بی احتیاطی تعدادی از کودکان و نوجوانان، درخت چنار مسجد باغوار که در حیاط مسجد باغوار تویسرکان قرار دارد برای دومین بار در آتش بی احتیاطی سوخت.

برای حفاظت از درختی دوهزارساله تدبیری نداشتند!

از همان لحظه های نخست که کودکان و حتی جوانان به دور چنار شمع های خود را روشن کرده بودند و تعدادی از آنان از درخت بالا رفته و بر روی تنه درخت شمع های دیگری روشن کرده بودند، دلهره ای عجیب ایجاد شد که چرا متولیان امر از مسئولان میراث فرهنگی گرفته تا هیئت امنای مسجد به ادامه حیات این چنار دو هزار ساله بی توجه هستند.

آتش هنوز خاموش نشده است

آنانی که شمع روشن کرده بودند، شمع ها را خاموش نکرده به خانه هایشان می روند تا اینکه چنار آتش می گیرد و به گفته «محمدخدابخشی» مسئول آتش نشانی تویسرکان نیروهای آنان از ساعت چهار و ۳۰ دقیقه صبح مشغول خاموش کردن درخت چنار هستند، اما هنوز که ساعت ها گذشته، دود از کنده درخت بر می خیزد.

به نظر آتش گرفته شده از سیمان های اطراف به درون آن نفوذ کرده و حائلی ایجاد شده که هرچه آب می ریزند دود به آسمان برمی خیزد و آتش به طور کامل خاموش نمی شود.

به گزارش عصر همدان؛ در دهه ۸۰ بخشی از تنه این درخت توسط آتش به راه انداخته شده از سوی چند معتاد برای نخستین بار سوخت، با نظر کارشناسان وقت، قسمت سوخته را خاک رس می ریزند و برای جلوگیری از خروج خاک ها دورش را هم سیمان می زنند.

قرار بر آن بود تا در دهه جدید مجدد نظر کارشناسان را جویا شوند و طبق علم روز به حفاظت از این چنار بپردازند.

این درخت چنار، یکی از کهنسالترین درختان در ایران محسوب می شود و ارتفاع آن بیش از ۲۵ متر از سطح زمین است و محیطش را ۱۵ متر اعلام کرده اند.

این درخت در فهرست آثار ملی ثبت شده است، اما گویا قرار نیست کسی از آن حفاظت کند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1520378
ارسال نظر
نظرات