شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 17:58 منتشر شده در مورخ: 1398/06/20 شناسه خبر: 1520440
کپی‌کاری غیرفرهنگی شهرداری تبریز از تهران؛
سنگینی تحمل نام شهدا برای تابلو
در حالیکه حذف نام شهدا از تابلوی کوچه و خیابان‌ها در تهران با واکنش مردم مواجه شد، در کپی‌کاری غیرفرهنگی و غیراخلاقی این اتفاق در کوچه‌ها و خیابان‌های تبریز رخ می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  آناج: طرح یکسان‌سازی مزار شهدا اگرچه با تذکر رهبر انقلاب متوقف شد اما حذف نام شهدا از تابلوهای کوچه بازار بازی جدیدی است که برخی‌ها برای به فراموشی سپردن نام و یاد شهدا آغاز کرده‌اند.

این اقدام نخستین بار در خیابان‌های تهران انجام شد اما با اعتراض خانواده‌های شهدا روبه رو گشته و اصلاح شد. مدتی است در تبریز هم این رویه آغاز شده و  واژه «شهید» از تابلوهای آبی رنگ خیابان‌ها و کوچه‌ها حذف می‌شود.

البته این عمل نسنجیده که معلوم نیست عمدا یا سهوا انجام می‌شود با واکنش مردم و خانواده‌های شهدا مواجه شده اما تاکنون هیچ کدام از مقامات مسئول در این رابطه با چرایی این اتفاق پاسخ نداده‌اند.

گروهی از جوانان تبریزی نیز بعد از عدم پاسخگویی و اصلاح نام این تابلوها به صورت خودجوش وارد عمل شده و با تهیه برچسب‌هایی واژه شهید را به این تابلوها بازگردانده‌اند.

این گروه البته در گفت‌وگو با آناج عنوان کرده‌اند که پیگیری آنها از مسئولین به جایی نرسیده و علی‌رغم وعده به آنها برای اصلاح تابلوها تا به امروز چنین اتفاقی رخ نداده است.

نامگذاری معابر و خیابان‌ها بر عهده شهرداری تبریز است

عباس پورحسن مدیرکل بنیاد شهید آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار آناج اظهار داشت: نامگذرای معابر و خیابان‌ها به اسم شهدا و نصب تابلو بر عهده شهرداری تبریز است و این نهاد وظیفه اصلی رسیدگی به این امور را عهده دار است.

وی گفت: بنیاد شهید استان فقط در حوزه اعلام اسامی شهدا مسئولیت دارد، به این معنی که هر زمانی خیابانی یا کوچه‌ای به اسم شهدا متبرک می‌شود، بنیاد شهید اسم شهید منتسب به آن محل را در اختیار شهرداری قرار می‌دهد تا همان محل به اسم شهید مورد نظر نامگذاری شود.

 

معاون فرهنگی شهرداری را به شورای نامگذاری دعوت نمی‌کنند!

حجت‌الاسلام حمیدی معاون فرهنگی شهرداری تبریز نیز در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، در پاسخ به چرایی این اقدام گفت: در شهرداری تبریز، تشکیلاتی به نام شورای نامگذاری وجود دارد که ریاست آن با مسئول روابط عمومی شهرداری است؛ البته بیش از یکسال است که بنده به جلسات این شورا دعوت نمی‌شوم.

وی ادامه داد: هنوز علت دقیق این اقدام مشخص نیست و شهردار تبریز برای پیگیری این موضوع دستور اکید داده است. بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس هم از اعضای این شورا می باشد.

معاون فرهنگی شهردار تبریز خاطرنشان کرد: تابلوهایی به نام «محلمیزین افتخاری» با ذکر مشخصات شهید و قسمتی از وصیت‌نامه در سردر کوچه‌ها نصب خواهد شد.

من نبودم‌ها آغاز شد!

علی‌رغم مطالبات کاربران فضای مجازی و مردم کسی پاسخ نداده که علت این کار عمدی یا سهوی چه بوده است. کسی پاسخ نداده که حضور واژه شهید در یک تابلو برای چه تحمل ناپذیر شده و کسی هم پاسخ نداده که چرا سازمان‌های مسئول تاکنون برای اصلاح آن قدمی برنداشته‌اند.

هرچه که هست موج مردم و کاربران فضای مجازی به مزاج بسیاری خوش نیامده و برخی در مقابل پاسخگویی سکوت کرده‌اند و برخی هم من نبودم دستم بودها را آغاز کرده‌اند!

این همان رویه‌ای است که متاسفانه بسیاری از مسئولین فرهنگی شهر برای فرار از پاسخگویی در پیش می‌گیرند و فرقی ندارد موضوع چه باشد؛ یک روز یکسان‌سازی مزار شهدا، روز دیگر برچیدن تصاویر شهدا و روز دیگر حذف نام شهید از کوچه‌ها!

گفتیم بعد از شهدا شما چه کردید؟ گفتند یک کوچه به نامش نکردیم مگر؟! گفتیم چه شد یاد شهیدان در ذهن؟! گفتند: کوچه ها پر شده از عکس شهیدان! گفتیم کجاست غیرت آن روزها؟! گفتند : یادش گرامی و روحش شاد

انتهای پیام/

 
 
  •  

 

http://dana.ir/1520440
ارسال نظر
نظرات