شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان غربی
ساعت: 21:29 منتشر شده در مورخ: 1398/06/20 شناسه خبر: 1520466
رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی:
بارش تگرگ موجب خسارت ۲۰۰ میلیارد تومانی در ارومیه شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان ‌غربی گفت: بارش شدید تگرگ و سیل در روز ۱۷ شهریور ماه، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به باغات و زمین‌های زراعی شهرستان ارومیه خسارت وارد کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اروم‌نیوز، رسول جلیلی شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران، با بیان این مطلب، اظهار داشت: بر اثربارش شدید باران و تگرگ به محصولات کشاورزی اعم از درختان انگور، سیب درختی و هسته دار، گوجه فرنگی، آفتابگردان، ذرت علوفه‌ای، صیفی جات و چغندر قند در اراضی زیر کشت واقع درروستاهای بخش انزل، سرو، چنقرالو و نازلوی شهرستان ارومیه خسارت شدیدی وارد شد.

وی، افزود: بر اساس برآوردهای اولیه کارشناسان، در حدود ۵ هزار و ۶۸۲ هکتار از اراضی و باغات شهرستان ارومیه بر اثر بارش تگرگ و جاری شدن سیل دچار خسارت شده‌اند و از مجموع این میزان خسارت ۲ هزار و ۸۰۴ هکتار مربوط به اراضی زراعی و بقیه نیز مربوط به اراضی باغی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، با بیان اینکه محصولات کشاورزی ۴۷ روستا بر اثر بارش تگرگ اخیر دچار خسارت شده، ادامه داد: مقرر شده تا کارخانجات کنسانتره از سه‌شنبه ۱۹ شهریور، انگور باغداران مناطق خسارت دیده را با قیمت ۱۶۰۰ تومان و سیب را نیز با نرخ پایه ۷۰۰ تومان از کشاورزان خریداری کنند.
وی، خاطرنشان کرد: به تعداد ۲۱ راس دام نیز به ارزش ۴۲۰ میلیون ریال خسارت وارد شده است. میزان خسارت وارده به محصولات باغی نزدیک به ۶۰ هزار تن و به محصولات زراعی بالای ۸۲ هزار تن برآورد می‌شود.
جلیلی، عدم تخصیص به موقع منابع مالی و اعتباری از طرف دولت به صندوق بیمه محصولات کشاورزی برای جبران بخشی از خسارت وارده به کشاورزان را یکی از چالش‌های مهم موجود بر سر راه توسعه فرهنگ صنعت بیمه کشاورزی در استان عنوان کرد و گفت: افزایش آگاهی کشاورزان و فرهنگسازی برای ترویج بیمه محصولات کشاورزی، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای و نصب سامانه‌های ضد تگرگ و سرمازدگی در باغات استان و استفاده از ارقام دیررس، زود بازده و مقاوم به سرما برای کاهش تاثیرات مخاطرات طبیعی در بخش کشاورزی استان مهم است.
انتهای پیام/
http://dana.ir/1520466
ارسال نظر
نظرات