شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:18 منتشر شده در مورخ: 1398/06/21 شناسه خبر: 1520532
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی خبر داد؛
توسعه سینما فرهنگ تنها برنامه توسعه محور سینمایی در اراک/ ایجاد پردیس سینمایی ساوه با ۵ سالن سینمایی/ ۷ شهرستان استان مرکزی سینما ندارند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: کلانشهر اراک به عنوان مرکز استان نیازمند سینماهای بیشتری است تا به سطح استاندارد و قابل قبولی برسد و به همین جهت در تلاشیم تا با بازسازی و افزایش تعداد سالن های «سینما فرهنگ» در جهت بهبود وضعیت فرهنگی شهر قدمی برداریم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ استان مرکزی با دارا بودن ۷ مجتمع سینمایی در ۵ شهرستان یکی از استان هایی است که از کمبود سالن های نمایش سینمایی رنج می برد. شهر اراک به عنوان مرکز استان تنها دارای دو سینما است. سینما عصر جدید با ظرفیت ۵۳۰ صندلی و سینما فرهنگ با ظرفیت ۶۰۰ صندلی (که البته هم اکنون به دلیل مشکلات فنی و قدیمی بودن تجهیزات نیمه تعطیل است) فعالیت می کنند. در محلات نیز دو سینما وجود دارد که سینما قدس به شهرداری واگذار شده و در حال حاضر غیرفعال است و سینما نور محلات با گنجایش ۱۲۰ صندلی هم اکنون به فعالیت خود ادامه می دهد.

سینما لاله با ۳۱۳ صندلی در خمین فعال است و در تفرش نیز مجتمع دکتر حسابی که تا سال گذشته به اکران فیلم می پرداخت در حال حاضر نیمه تعطیل است که به محض واگذاری فعالیت خود را از سر می گیرد. همچنین سالن سلمان ساوجی در ساوه با ظرفیت ۴۳۰ صندلی به فعالیت خود در نمایش فیلم های سینمایی ادامه می دهد.

این در حالی است که در اکثر موارد همین سالن ها نیز با کمتر از نصف ظرفیت خود به اکران فیلم می پردازند. همچنین ۷ شهرستان استان یعنی دلیجان، زرندیه، شازند، خنداب، فراهان، کمیجان و آشتیان از نداشتن سالن سینمایی رنج می برند.

حجت الاسلام عباس دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص علت عدم استقبال مردم اراک از تنها سینمای شهر، گفت: یکی از علل عدم استقبال شهروندان از سینماها نبود امکانات رفاهی و تفریحی در اطراف آن است، چرا که بنا بر مشاهدات، استقبال از سینماهایی که در یک مجتمع فرهنگی هنری و رفاهی قرار دارند بسیار بیشتر از سینماهایی است که در اطراف خود این امکانات را نداشته و به صورت مستقل فعالیت می کنند.

وی افزود: به همین دلیل شهرداری ها که بخش قابل توجهی از اعتبارات فرهنگی را در اختیار دارند باید با همکاری بخش خصوصی نسبت به ایجاد چنین اماکنی تلاش کنند، البته ما هم به عنوان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از هرگونه طرحی که در این حوزه باشد حمایت می کنیم و متعهد می شویم تا در صورت ساخت سالن یا سالن های کوچک سینمایی در محدوده های تفریحی و رفاهی شهر، هزینه تجهیزات فنی و دکوراسیون آن را بر عهده بگیریم.

توسعه سینما فرهنگ تنها برنامه توسعه محور سینمایی در اراک

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با تاکید بر اینکه عوامل دیگری بغیر از نمایش فیلم می تواند در استقبال مردم از سینما تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: قطعا استقبال یا عدم استقبال مردم از یک یا دو سینما نمی تواند بیانگر عدم رغبت آن ها به این مهم و در نتیجه عدم نیاز به تاسیس سینماهای دیگر باشد. به همین دلیل کلانشهر اراک به عنوان مرکز استان نیازمند سینماهای بیشتری است تا به سطح استاندارد و قابل قبولی برسد و به همین جهت در تلاشیم تا با بازسازی و افزایش تعداد سالن های «سینما فرهنگ» در جهت بهبود وضعیت فرهنگی شهر قدمی برداریم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تا زمان راه اندازی مجدد سینما فرهنگ از دیگر سالن های آمفی تئاتر شهر مانند سالن ستارگان یا سالن فرهنگسرای شهر که پتانسیل نمایش فیلم های سینمایی را دارند استفاده نمی شود، گفت: سالن ستارگان میزبان سایر برنامه های فرهنگی و هنری مانند تئاتر و کنسرت است و نمی توان از آن به عنوان سالن سینما استفاده کرد، ولی در صورت موافقت شهرداری اراک از تبدیل سایر سالن های نمایش به سینما استقبال می کنیم.

سینما فرهنگ با ۲ یا ۳ سالن میزبان هنردوستان خواهد شد

دانشی در خصوص سینما فرهنگ نیز گفت: در حال حاضر گفتگوهایی با استانداری، شهرداری و شورای شهر اراک شده تا موانع سر راه آن برداشته شود و این سینما بتواند با تغییرات داخلی و نو نوار کردن تجهیزات خود، با ۲ یا ۳ سالن نمایش میزبان شهروندان و هنردوستان باشد.

وی در خصوص تاسیس سینمای جدید در اراک گفت: باید برای ساخت سینمای جدید در اراک سایر امکانات رفاهی و تفریحی نیز در کنار آن در نظر گرفته شود تا استقبال مردم را در پی داشته باشد، برای این منظور، هم می توان سینماهایی در کنار مجموعه های تفریحی حال حاضر استان تاسیس کرد، هم می توان با تعاملی که با اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری در آینده می شود در خصوص تاسیس یک واحد سینمایی در کنار مراکز تفریحی تازه تاسیس، رایزنی کرد و به توافق رسید.

ایجاد پردیس سینمایی ساوه با ۵ سالن سینمایی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در خصوص برنامه این اداره جهت توسعه سینماها در سطح استان گفت: فعلا در اراک به جز به روز رسانی و توسعه سینما فرهنگ برنامه ای جهت تاسیس سینمای جدید در دست اجرا نیست ولی در شهر ساوه که در حال حاضر از یک سالن آمفی تئاتر جهت نمایش فیلم های سینمایی بهره می برد، تفاهم نامه ای میان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری ساوه و سازمان سینمایی امضا شده تا پردیس سینمایی این شهر با ۵ سالن ساخته شود که در این صورت هم مشکل سینمای ساوه حل خواهد شد و هم آمفی تئاتر این شهر به کاربری اصلی خود که نمایش تئاتر و تعزیه است، باز خواهد گشت.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1520532
ارسال نظر
نظرات