شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 12:51 منتشر شده در مورخ: 1398/06/21 شناسه خبر: 1520551
در گفتگو با کارشناس مسائل اقتصادی مطرح شد؛
مطالبه‌گری، رسالت بزرگ رسانه‌ها در پاسخ‌گویی به کم‌کاری مسئولان/ از دست دادن فرصت‌های اقتصادی توسط دولت به دنبال دامن زدن به برجام
شیخی کارشناس مسائل اقتصادی گفت: سختی ها و تحریم ها امتحانی برای سنجش عملکرد دولت است که متاسفانه فرصت های مغتنم از دست رفت و دولت همچنان به دنبال گشایشی در برجام است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عبدالمجید شیخی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار راه آرمان اظهار داشت: اولین گام دولت در راستای برقراری ثبات ارزی در کشور کاهش تقاضای ارزی است به عبارت دیگر دولت باید با توجه به شعار سال که رونق تولید است به واحدهای تولیدی توجه ویژه ای داشته باشد.

وی عنوان کرد: نیاز ارزی با رونق تولید در داخل کشور به صورت تنازلی کاهش پیدا می کند، عمده بحران ارز در کشور ما مربوط به عرضه ارز نیست بلکه به تقاضای ارز باز می گردد.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: تقاضا در بازار ارز به صورت یک حباب است که به دنبال حفظ قدرت خرید پول داخلی ایجاد شده بنابراین اگر دولت به بخش تولید بها دهد و رونقی مناسب را در این بخش ایجاد کند در نهایت قیمت ارز تثبیت خواهد شد.

شیخی تصریح کرد: باید توجه داشت که تثبیت قیمت ارز به تنهایی اهمیت چندانی ندارد بلکه باید کاهش قیمت ارز و افزایش قدرت خرید پول داخلی صورت گیرد، این امر تنها با تقویت تولید داخلی محقق خواهد شد.

لزوم جایگزینی صادرات فرآورده های نفتی به جای خام فروشی آن در اقتصاد کشور

وی یادآور شد: گام دوم دولت در راستای دستیابی به ثبات ارزی صادرات فرآورده های نفتی است، تحریم فرصت بزرگی را برای شکوفایی اقتصاد کشور به همراه داشت تا به واسطه آن استعدادهای درونی خود را شناسایی کرده و به کار بندیم که متاسفانه دولت آن را از دست داد.

این کارشناس مسائل اقتصادی  اذعان داشت: ما باید صادرات فرآورده های نفتی را جایگزین خام فروشی آن کنیم، در راستای تحقق این امر رسانه ها می توانند با مطالبه گری خود مسئولان را وادار به حرکتی عظیم کنند.

شیخی بیان کرد:صادرات فرآورده های نفتی باید به گونه ای باشد که در واحد مقیاس درآمد ارزی بدون افزایش وزن صادرات رشد چشمگیری به وجود آید همچنین ارزش افزوده در داخل بالا رفته و درآمد ارزی نیز افزایش یابد.

این کارشناس اقتصادی در ارتباط با چگونگی تحریک متغیرهای واقعی اقتصاد همچون سرمایه گذاری و رشد اقتصادی در فضایی متاثر از تحریم ها به خبرنگار ما گفت: در اینجا باید به معنای دیگری از رونق داخلی اشاره کرد از این رو توجه به افزایش ظرفیت بنگاه های داخلی می تواند سبب افزایش حجم سرمایه گذاری در این بنگاه ها شود همچنین افزایش سرعت سرمایه گذاری در این بنگاه ها عامل محرکی برای رونق تولید محسوب می شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر دولت باید به بنگاه ها و استارت آپ ها فرصت فعالیت بیشتر را دهد تا تحصیل کردگان جویای کار به میدان عمل ورود کرده، به وسیله امکاناتی که در اختیار آن ها قرار می گیرد و با تکیه بر خلاقیت خود کار کنند.

تامین شرایط برای تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی استارت آپ ها توسط دولت

شیخی خاطر نشان کرد: دولت همچنین باید زمینه تجاری سازی محصولات آن ها را در داخل فراهم کند در نهایت دستاوردهای پژوهشی استارت آپ ها به مرحله تجاری سازی خواهد رسید و موتور اقتصاد کشور به حرکت در می آید.

وی ابراز داشت: اقتصاد ایران همچون سایر کشورها بیم ها و امید هایی دارد از این رو با تاکید بر آیات قرآن کریم و فرمایشات رهبر معظم انقلاب، بعد از هر سختی آسانی است و گشایش های بزرگی در انتظار اقتصاد ایران است.

این کارشناس مسائل اقتصادی در ارتباط با آغاز اصلاحات اقتصادی توسط دولت در کشور به خبرنگار راه آرمان گفت: متاسفانه دولت تاکنون اقدامات اساسی در راستای اصلاح اقتصاد کشور انجام نداده و مواردی که می بینید اقدامات معمولی است که صورت گرفته و خلاقیتی در عمل نشان نداده است.

شیخی افزود: سختی ها و تحریم ها امتحانی برای سنجش عملکرد دولت است که متاسفانه فرصت های مغتنم از دست رفت و دولت همچنان به دنبال گشایشی در برجام است.

این کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: با وجود مشکلات عدیده نظام جمهوری اسلامی ایران پا بر جا، قدم در راه تحقق اهداف عالی خود برداشته و با همراهی ملت ایران مستدام باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به نزدیک شدن به انتخابات و ایجاد برخی گشایش های اقتصادی در کشور مطرح کرد: دولت کنونی با توجه به این که فرصت های اقتصادی و سیاسی زیادی که ازدست داده نزد مردم بی اعتماد شده است، از این رو تلاش می کنند تا در عرصه قدرت باقی بماند .

شیخی در خاتمه بیان داشت: دولتی که با شعارها و وعده های اقتصادی روی کار آمد، اکنون با گذشت 6 سال، علاوه بر اینکه نتوانسته رونقی در اقتصاد ایجاد کند بلکه به عزت و آبروی ایران با تصویب برجام خدشه وارد کرد.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1520551
ارسال نظر
نظرات