شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 14:25 منتشر شده در مورخ: 1398/06/23 شناسه خبر: 1521057
حقوقدان یزدی:
قوه قضائیه بدون هیچ ملاحظه ای به جریان دختر آبی ورود کند/ ولنگاری فضای مجازی کوچکترین دروغی را به بحران تبدیل می کند
حقوقدان یزدی گفت: لایه های مختلف دروغ مانند محکومیت به 6 ماه حبس و خودسوزی به خاطر عدم اجازه ورود به استادیوم باعث شد تا افکار عمومی به اشتباه مسیر دیگری را دنبال کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حقوقدان یزدی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، اظهارداشت: طی روزهای اخیر خبر خودسوزی و فوت دختری به نام سحر خدایاری به خاطر 6 ماه حکم حبس ورود به ورزشگاه در رسانه های کشور و شبکه های اجتماعی با هشتگ دختر آبی دست به دست شد.

سیدمصطفی میرمحمدی، افزود: اما موضوع مربوط به اسفند ماه سال 97 است؛ وقتی که سحرخدایاری قصد داشته تا با پوشش مردانه وارد ورزشگاه شود و به تماشای مسابقه استقلال و العین بنشیند به خاطر بازرسی بدنی زن بودن خود را اقرار می کند که ماموران مانع از حضور وی در ورزشگاه شده اند و این ممانعت باعث ایجاد درگیری لفظی می شود و به خاطر توهین به ماموران بازداشت می شود.

وی ادامه داد: یک نکته مهم در این جریان این است که این دختر به خاطر ورود به ورزشگاه بازداشت نشده و اساساً هیچ شخصی را صرفاً به خاطر ورود به استادیوم بازداشت نمی شود و بازداشت وی هم به خاطر درگیری و توهین با ماموران بوده است.

این استاد دانشگاه گفت: طبق ماده 609 قانون مجازات اسلامی، کسی که به کارکنان دولتی و حکومتی در حین انجام وظیفه توهین کند به 3 تا 6 ماه حبس محکوم می شود.

میرمحمدی خاطرنشان کرد: نکته دیگری باید به آن اشاره کرد این است که اساساً اعلام خبر محکومیت 6 ماهه برای سحرخدایاری کذب بوده و این پرونده هنوز در روند رسیدگی قضایی قرارداشته و رسیدگی به این پرونده تمام نشده بود چه بسا بنابر شرایط روحی و روانی این فرد، اصلا حکم محکومیتی صادر نشده و وی تبرعه می شد چراکه ماده 149 قانون مجازات اسلامی مشخصاً ذکر کرده است که اگر کسی در حین ارتکاب جرم بیماری داشته، مسئولیت کیفری متوجه وی نیست.

وی اضافه کرد: نکته دیگری که باید به بررسی آن پرداخت، این است که برخی بازیگران، سلبریتی ها و حتی مسئولان در کمترین دقایقی بعد از فوت مرحومه سحرخدایاری، اقدام به نشر اکاذیب و روایت های دورغین به افکار عمومی داشتند؛ لایه های مختلف دروغ مانند محکومیت به 6 ماه حبس و خودسوزی به خاطر عدم اجازه ورود به استادیوم باعث شد تا افکار عمومی به اشتباه مسیر دیگری را دنبال کند.

میرمحمدی تاکید کرد: قانون مجازات اسلامی برای اشاعه اکاذیب نیز جرم در نظر گرفته است و انتظار صریح از قوه قضائیه این است که به این موضوع وارد شود و با کسانی که به نشر اکاذیب و فریب افکار عمومی  پرداختند، برخورد کند چراکه موضوع این اتفاق صرفاً منحصر به یک فرد یا گروهی نبود بلکه بدنه جامعه به سمتی منحرف شد که تماماً دروغ و فریب بود.

وی با اشاره به نقش خبر آنلاین به عنوان اولین رسانه در انتشار این خبر دروغ، اذعان داشت: متاسفانه رسانه خبرآنلاین برای چندمین بار با نشر اکاذیب، بستر برهم زدن امنیت روانی جامعه و امنیت ملی کشور را ایجاد می کند و وابستگی به خاندان خاص باعث شده تا برخوردی جدی با این رسانه نشود  اما قوه قضائیه باید بدون هیچ ملاحظه ای با این روند برخورد کند.

این حقوقدان تاکید کرد: نباید بستر آزاد فضای مجازی به سمتی برود که بدون کمترین کنترلی و نظارت، یک اتفاقی به سمتی برود که بتواند امنیت کشور و جامعه را به هم بریزد.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1521057
ارسال نظر
نظرات