شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 10:28 منتشر شده در مورخ: 1398/06/24 شناسه خبر: 1521239
گنج پنهان و رنج آشکار کشاورزان البرزی و سودی که جیب دلالان می‌رود!/ تغییر کاربری اراضی کشاورزی، خاک حاصلخیز البرز را تهدید می‌کند
جولان دلالان در بازار محصولات کشاورزی به گونه ای است که کشاورز با وجود ماه‌‌ها تلاش، پس از برداشت محصول به سود واقعی و مورد انتظار نرسیده و در طرف مقابل برخی دلالان با سوء استفاده از وضعیت بازار در فاصله‌ ای اندک و زحمتی کم به سودی چند برابر دست می‌ یابند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک این روز‌ها، روز‌های پرکاری برای کشاورزان البرزی است، ایامی که باید حاصل دسترنج خود را برداشت کنند، اما دریغ که حاصل دسترنج آن‌ ها نه تنها خستگی را از جانشان به در نمی‌ کند بلکه در جیب سود جویان و دلالان جا خوش می‌ کند.

چندی پیش عده از کشاورزان منطقه نظرآباد از خبرنگار"تیتریک" درخواست کردند که با حضور در این منطقه پای مشکل این کشاورزان بنشیند.

از ورودی نظرآباد که رد می شوید، کشاورزانی را مشاهده می کنید که در حال برداشت محصول خود هستند.

پایین بودن قیمت محصولات سیفی جات، گرانی سموم کشاورزی، بالا بودن خرج زمین، بالا بودن هزینه کارگر، بالابون هزینه حمل و ... مهمترین مشکلات کشاورزان این منطقه بود.

قیمت پایین محصولات سیفی جات؛ کمر کشاورزان البرزی را شکست

کشاورز البرزی که در حال برداشت محصول بود، به خبرنگار "تیتریک" گفت: امسال قیمت محصولات سیفی به قدری پایین است که ما انگیزه ای برای برداشت محصول مان نداریم.

علی زکی زاده ادامه داد: بیشتر سود در جیب دلالان و واسطه ها می رود علی رغم اینکه من برای کاشت، داشت و برداشت محصول 6 ماه زحمت کشیدم ولی واقعا دیگر نمی توانم خرج خانواده ام را از طریق شغل کشاورزی تامین کنم.

وی بی توجهی و عدم حمایت متولیان را مهمترین دلیل فراموشی این شغل در بین مردم و مسئولان دانست و تصریح کرد: امروز کمتر جوانان به این شغل روی می آورند زیرا زحمت این شغل زیاد و درآمد آن کم است .

 

 

خواب آشفته خودکفایی گندم/ اصرار بر خودکفایی گندم، باعث واردات سایر محصولات کشاورزی شد

کشاورز دیگر که در حال برداشت کلم از زمین سیفی خود بود، به خبرنگار "تیتریک" گفت: قیمت سم، کود و ملزومات کشاورزی به اندازه ای بالا رفته که از توان کشاورز خارج شده است.

محمد دانشی با تاکید بر اینکه ما زمانی در تولید گندم در بین کشورهای منطقه خودکفا بودیم، تاکید کرد: امروز به دلیل عدم حمایت مسئولان ما مجبور هستیم برای تامین گندم که کالاهای اساسی گندم است را از کشورهای دیگر به داخل وارد کنیم و این فاجعه ای است که نسل آینده با آن مواجهه است.

وی افزود: امروز علیرغم تلاش جهاد کشاورزی باز هم شاهد تغییر قارچ گونه زمین های کشاورزی هستیم.

زحمت برای کشاورز؛ سود در جیب دلال/ تغییر کاربری زمین حاصلخیز تهدیدی برای نسل آینده

کشاورزی که در حال برداشت بادمجان بود، به خبرنگار "تیتریک" گفت: من تقاضا دارم یک روز مسئولان جهاد کشاورزی بیایند و ببینند ما به چه زحمتی محصول را پرورش می دهیم اما موقع براشت که می رسد و باید هزینه های کاشت و سود کشاورز حاصل شود محصول را یک پنجم قیمت مصرف کننده از کشاورز می خرند.

علی بخشی با تاکید بر اینکه البرز از استان های حاصلخیز کشور است، گفت: تغییر کاربری زمین های حاصلخیز تهدیدی جدی برای استان است و مسئولان جهاد کشاورزی باید برای این مهم چاره ای بیندیشند.

وی تصریح کرد: در آینده این گونه کهشاهد تخریب زمین های حاصلخیز و عدم حمایت از شاورزان هستیم که در حصرت یک محصول ارگانیک می مانیم.

 

 

قیمت پایین گوجه و قیمت بالای رب صدای کشاورز استانی را درآورد/ وقتی نظارت بر بازار وجود ندارد

کشاورزی که محصول برداشت گوجه بود، به خبرنگار "تیتریک" گفت: گوجه را اکنون از کشاورز کیلیویی 500 تومان می خرند ولی وقتی به دست مصرف کننده می رسد باید هزینه ای بالغ بر 3000 تومان بابت آن بپردازد این یعنی تخریب کشاورز.

احمد خواجه وند ادامه داد: من تصمیم گرفتم گوجه مزرعه ام را با محصول شخم بزنم زیرا هزینه برداشت آن بیشتر می شود زیرا هزینه برداشت آن بیشتر از قیمت محصول است.

وی افزود:"قیمت رب در بازار سرسام آور است و این نشان می دهد دولت و مسئولین روی این موضوع اصلا نظارت ندارند وقتی گوجه کیلیویی 500 تومان باشد نباید قیمت یک کیلو رب گوجه کیلیویی 20 هزار تومان باشد."

آبیاری به شیوه سنتی؛ تهدیدی برای خشکسالی/ خرید تضمینی دردی از کشاورز دوا نمی کند

کشاورز البرزی با بیان اینکه سیستم آبیاری هنوز در اکثر زمین های کشاورزی به روش سنتی انجام می شود، گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر باید جهاد کشاورزی با مطالعه و بررسی های لازم، الگوی کشتی به کشاورزان معرفی نماید که به آب کمتری نیاز داشته باشد.

حسن تاجلو ادامه داد: خرید تضمینی دردی از کشاورز دوا نمی کند باید به گونه ای برنامه ریزی و عمل شود که محصول تولیدی به موقع، با قیمت مناسب و بدون حضور واسطه ها و دلال ها به بازار مصرف عرضه شود.

 

 

تغییر کاربری زمینهای کشاورزی تهدیدی جدی در نابدی خاک حاصلخیز استان/ اکثر نقاط البرز خاک حاصلخیز دارد

استاد دانشگاه کشاورزی در البرز در گفتگو با "تیتریک" با بیان اینکه در سال‌های گذشته خاک از نظر برخی مسئولان کم اهمیت‌ ترین مسئله بوده است، ادامه داد: در جلگه‌های حاصلخیز شهرها توسعه یافت و جمعیت در آنها ساکن شد اما این توسعه سطحی بود چرا که بهترین اراضی حاصلخیز کشاورزی را تحت تأثیر قرار داد.

امیرحسین حسینی ادامه داد: اکثر زمین های حاصلخیز استان به آپارتمان تبدیل شده است و خاک حاصلخیز آن از بین رفته است.

وی افزود: با آزمایشی که ما بر روی خاک مناطق مختلف انجام دادیم اکثر نقاط استان البرز بهترین نوع خاک را برای کشاورزی دارد که اکثر آنها تغییر کاربری داده اند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه محدود مناطق هستند که هنوز تغییر کاربری نداده اند، گفت: جهاد کشاورزی وارد کار شود و با حمایت های بیشتر از کشاورز و ارایه سوبید به کشاورزان برای تهیه کود، سم و ملزومات کشاورزی و تشکیل بازار مستقل برای فروش که کشاورزان بتوانند بدون واسطه محصول ارگانیک خود را بفروشند از مهترین اقداماتی است که جهاد کشاورزی استان باید انجام دهد.

حسینی تصریح کرد: کشاورز چاره‌ ای جز تغییر کاربری اراضی خود برای امرار معاش ندارند زیرا امروز حمایت از کشاورزان بسیار محدود است بنابریان اگر کشاورز حمایت ها از آن صورت گیرد و مشکلاتش مرتفع شود دیگر تصمیمی برای تغییر کاربری نمی گیرد.

وی در پایان با بیان اینکه بخش کشاورزی به عنوان یکی از بخش های اقتصادی کشور نقش مهمی در توسعه و پیشرفت کشور در رسیدن به خودکفایی دارد، تصریح کرد: جهاد کشاورزی می تواند با حمایت از کشاورز و ارتقای سیستم بسته بندی زمینه صادر محصولات ارگانیک کشور را به کشورهای همسایه فراهم آورد.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1521239
ارسال نظر
نظرات