شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 12:01 منتشر شده در مورخ: 1398/06/24 شناسه خبر: 1521359
درهای مراکز رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری تونس از لحظاتی پیش به روی ۷ میلیون تونسی باز شد تا آنان رئیس جمهور آینده کشورشان را انتخاب کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بعد از سرنگونی رژیم زین العابدین بن علی دیکتاتور سابق تونس در سال 2011 این دومین انتخابات ریاست جمهوری با رای مستقیم مردم در تونس است(اولین رئیس جمهور تونس پس از سرنگونی بن علی با رای غیر مستقیم مردم و از طریق مجلس ملی موسسان انتخاب شد). به منظور تامین  امنیت این انتخابات 70 هزار نیروی امنیتی و 32 هزار نیروی نظامی و 159 یگان ضد تروریسم در سراسر تونس مستقر شده‌اند. در این انتخابات  26 نفر نامزد شده بودند که رسانه‌ها از انصراف سلیم  الریاحی و محسن مرزوق به نفع عبدالکریم الزبیدی وزیر دفاع تونس خبر داده‌اند. البته الجزیره تعداد نامزدهایی را که امروز با یکدیگر رقابت می‌کنند، 22 نفر اعلام کرده‌ است. به اعتقاد برخی سیاستمداران تونسی انتخابات امروز تعیین کننده ساختار سیاسی این کشور طی ده‌ها سال آینده است.

درهای مراکز رای گیری ساعت 8 صبح  امروز به وقت محلی به روی 7 میلیون شهروند تونسی گشوده شده است تا آنان با رای مستقیم خود رئیس جمهور آینده کشورشان را انتخاب کنند.

به گزارش رسانه های تونس، نیروهای امنیتی در مراکز رای گیری مستقرند و حضور ملموسی در اماکن عمومی دارند و مقررات ویژه ای برای عبور و مرور وسائل نقلیقه اعمال شده است . همچنین خودروهای آتش نشانی و آمبولانس در محل های خاصی در شهرها مستقر شده اند. نیروهای نظامی تونس تدابیر امنیتی خود را در مرزهای زمینی و دریایی این کشور افزایش داده اند و مراکز دیپلماسی و حساس در تونس تحت نظارت نیروهای امنیتی در آمده است.

هزار و 550 نفر بر انتخابات ریاست جمهوری تونس نظارت دارند که از جمله آنان می توان به ناظرانی از آمریکا، اروپا و هیئتی از پارلمان عربی متشکل ازنمایندگان کشورهای مصر، مغرب، لیبی، عمان ، عراق و بحرین،  نمایندگانی از اتحادیه آفریقا و سازمان ملل اشاره کرد.

بر اساس قانون انتخابات تونس، نامزدهای شرکت کننده در انتخابات ریاست جمهوری باید یک روز قبل از برگزاری انتخابات به فعالیت های تبلیغاتی خود پایان دهند، اما کمیته مستقل نظارت برانتخابات در شهر منوبه واقع در شمال تونس اعلام کرد: منجی الرحوی نامزد حزب جبهه مردمی و سماح المدوری نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری مقررات مربوط به ممنوعیت تبلغات را دیروز رعایت نکردند، به همین دلیل به دادستانی عمومی منوبه معرفی شدند.

در همین حال، هیئت عالی انتخابات تونس اعلام کرد: انصراف هریک از نامزدها به نفع دیگری تاثیری در انتخابات و شمارش آراء به نفع نامزد مورد نظر ندارد.

این هیئت با اشاره به برگزاری انتخابات در خارج تونس در روزهای جمعه و شنبه 22 و 23 شهریور ماه گفت: از 386 هزار و 53 تونسی دارای شرایط رای دادن تا ظهر دیروز 15 هزار و 117 نفر رای خود را به صندوق ها ریخته ‌‌اند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1521359
ارسال نظر
نظرات