شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 08:31 منتشر شده در مورخ: 1398/06/25 شناسه خبر: 1521554
برای نخستین بار دانشمندان مجموعه‌ای از انواع ژن‌های خاص مرتبط به اختلال بی اشتهایی را کشف کرده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ برای نخستین بار دانشمندان مجموعه‌ای از انواع ژن‌های خاص مرتبط به اختلال بی اشتهایی را کشف کرده اند؛ این کشف قوی‌ترین دلیل برای این امر است که این اختلال، تنها یک بیماری روانی نیست.

 
 در یک تحقیق ۶ ساله جامع، که محققانی از ۱۰۰ موسسه در سراسر جهان در آن مشارکت داشتند دانشمندان کشف کردند ۸ ژن، نقش بسیار مهمی در اختلال بی اشتهایی دارند که این امر نشان می‌دهد منشا آن علاوه بر مشکلات روانی، به متابولیسم بدن نیز ارتباط دارد است.
 
تحقیقات قبلی توسط برخی از اعضای همین تیم، زمینه را برای یافته‌های تازه فراهم کرده بود؛ این تیم در سال ۲۰۱۷ بر اساس ۳۵۰۰ مورد بی اشتهایی و تقریبا ۱۱ هزار شرکت کننده در گروه کنترل، نخستین مکان ژنتیکی مرتبط با این اختلال را کشف کرده بودند.
 
اکنون در این تحقیق جدید، روانشناس بالینی «سینتیا بالیک» از دانشگاه کارولینای شمالی که مدیریت آن آزمایش را بر عهده داشت، با یک مطالعه سراسری ژنوم (genome-wide association study) تحقیق خود را ادامه داده و نتایج آن می‌تواند ما را به بازنگری در بسیاری از فرضیه‌های کنونی درباره اختلال بی اشتهایی وادار کند.
 
متخصص ژنتیک روانی «جروم برین» از دانشگاه کینگز کالج لندن که یکی از اعضای این تیم است، می‌گوید: ناهنجاری‌های متابولیک که در بیماران دچار بی اشتهایی دیده شد، اغلب به گرسنگی نسبت داده می‌شود، اما تحقیق ما نشان می‌دهد که مشکلات متابولیک ممکن است همچنین به پیشرفت این اختلال کمک کند.
 
 به علاوه تحلیل‌های ما نشان می‌دهد که عوامل متابولیک می‌تواند نقشی مهم به اندازه تاثیرات صرفا روانی داشته باشد. محققان در این مطالعه دی ان‌ای ۱۶هزار و ۹۹۲ نفر مبتلا به بی اشتهایی را تحلیل کردند و آن را با اطلاعات ژنتیکی ۵۵ هزار و ۵۲۵ فرد سالم مقایسه کردند.
 
آن‌ها به دنبال تغییرات ژنتیکی بودند که می‌تواند مربوط به این بیماری باشد که مدت هاست به عنوان بیماری که بیشترین میزان مرگ و میر نسبت به سایر اختلالات ذهنی را دارد، شناخته می‌شود.
 
به گفته محققان، برای درمان چنین بیماری خطرناکی هنوز راهی طولانی در پیش داریم، چون هنوز علل آن به خوبی شناخته شده نیست و با اینکه درمان‌های فعلی می‌تواند کمک کننده باشد و دارو‌ها می‌تواند برخی از علایم مربوطه را تسکین دهد، اما هنوز درمان تضمینی برای همه افراد وجود ندارد و بازگشت بیماری شایع است.
 
«نیکولاس مارتین» اپیدمیولوژیست ژنتیک از موسسه تحقیقات پزشکی برگهوفر در استرالیا به‌ای بی سی نیوز گفت: آنچه ما انتظار داشتیم این بود که ژن‌هایی را پیدا کنیم که از نظر جنبه‌های روانی و پزشکی این بیماری بسیار پیچیده هستند.
 
وی افزود:، اما آنچه ما را شگفت زده کرد این یافته است که به نظر می‌رسد این بیماری ارتباط شدیدی با متابولیسم هم دارد.
 
در مجموع این تیم ۸ نوع ژن مرتبط با بی اشتهایی را کشف کردند. برخی از آن‌ها با اختلالات روانی مانند اختلال وسواس اجباری، افسردگی، خشم و اسکیزوفرنی هم مرتبط است، اما با کارکرد متابولیک بدن مانند توانایی در سوخت و ساز چربی و قند هم ارتباط دارد.
 
با آنکه ماهیت این ارتباط بین کارکرد‌های متابولیک و بی خوابی هنوز روشن نشده است این یافته‌ها نشان می‌دهد مسائل مربوط به متابولیسم می‌تواند پیش زمینه زیستی برای این اختلال به وجود بیاورد که دانشمندان قبلا آن را به درستی درک نکرده بودند.
 
نویسندگان در مقاله خود نوشته اند: ما با احتیاط یادآور می‌شویم که این نتایج نخستین نشانه‌های مسیرها، بافت‌ها و انواع سلول‌های خاص که ممکن است در خطر ژنتیکی اختلال بی اشتهایی نقش داشته باشد را نشان می‌دهد.
 
اختلال اساسی در سوخت و ساز ممکن است به مشکل استثنایی کمک کند که افراد مبتلا به بی اشتهایی (حتی پس از تغذیه مجدد پس از درمان) در حفظ توده بدنی سالم خود دارند.
 
مارتین می‌گوید: ما ۸ ژن نخست را کشف کرده ایم، اما می‌دانیم صد‌ها ژن دیگر هم هست که باید کشف شود و با نشان دادن نقشی که علم ژنتیک در بی اشتهایی بازی می‌کند ما باید بتوانیم عوامل باقیمانده مربوط به این اختلال در بیماران و خانواده‌های آنان را حذف کنیم. 
 
منبع : سینا پرس
 
انتهای پیام/
http://dana.ir/1521554
ارسال نظر
نظرات