شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 13:49 منتشر شده در مورخ: 1398/06/25 شناسه خبر: 1521607
یادداشت؛
حمله‌ای که قفل افزایش قیمت نفت را شکست!
ایالات متحده و سعودی‌ها می‌کوشند که حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را به ایران نسبت بدهند اما این اتهام‌زنی، چیزی از گستره، عمق و پیامدهای این واقعه کم نخواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، اندکی پس از حمله یمنی‌ها به تأسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی که حدود نیمی از تولید نفت آن را متوقف کرد، برخی از کارشناسان اعلام کردند که با آغاز هفته از روز دوشنبه، قیمت نفت تا 10 دلار جهش را تجربه خواهد کرد. این تحلیلی است که CNBC هم آن را مورد تأکید قرار داد. کارشناسان دیگری میزان افزایش قیمت نفت از روز دوشنبه را 5 تا 10 دلار اعلام کردند.

بلومبرگ اما پیش از این تأکید کرده بود که احتمال باز شدن قفل قیمت نفت بسیار پایین و نیازمند تدابیر اقتصادی موثر است. قیمت نفت از نیمه دوم سال 2019، تقریبا بر روی عدد 60 دلار ثابت مانده و تحت تأثیر جنگ تجاری چین و آمریکا اصطلاحا روی این عدد قفل شده بود.

اما جالب است که اقدام یمنی‌ها هم پیش‌بینی افزایش 5 تا 10 دلاری قیمت نفت را نادیده گرفت و هم پیش‌بینی بلومبرگ را! قیمت نفت تا این لحظه حدود 12 دلار افزایش یافته؛ این یعنی بدون «تدابیر اقتصادی موثر» مدنظر بلومبرگ هم می‌توان معادلات نفتی را تغییر داد.

در شرایطی که ناکارآمدی مدیران نفتی و انتصابات عجیب در این وزارتخانه، ظاهرا مجال اندیشیدن به راهبردهای موثر برای فروش نفت بیشتر را تنگ‌تر کرده است، وقایع اخیر که از تبعات غیرمستقیم اقدام یمنی‌هاست می‌تواند به سود سیاست‌های ایران باشد!

ایالات متحده و سعودی‌ها البته می‌کوشند که حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را به ایران نسبت بدهند اما این اتهام‌زنی، چیزی از گستره، عمق و پیامدهای این واقعه کم نخواهد کرد.

پیامدهای ضربه به تأسیسات نفتی عربستان، همچنان در سیاست و اقتصاد ادامه خواهد یافت.

به قلم محسن حسن‌زاده

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1521607
ارسال نظر
نظرات