شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 13:55 منتشر شده در مورخ: 1398/06/27 شناسه خبر: 1522364
مروری بر ماحصل یک میزگرد؛
عباس آخوندی: تورم استخوان‌سوز شده و مردم فقیرتر شده‌اند/ عباس عبدی: کم‌تر گوشت می‌خوریم!
وزیر سابق راه و شهرسازی می‌گوید تورم استخوان سوز و مردم فقیرتر شده‌اند و سرمایه اجتماعی دولت نیز به شدت تنزل یافته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، هفته‌نامه «تجارت فردا» در آخرین شماره خود مشروح میزگردی را منتشر کرد که متأسفانه محتوای آن در میان انبوه تولیدات رسانه‌ای چندان که باید مورد توجه قرار نگرفت. در این میزگرد، تجارت فردا در گفتگو با «عباس آخوندی» وزیر مستعفی راه و شهرسازی و «عباس عبدی» روزنامه‌نگار، کارنامه سیاست و دیپلماسی ایران در نیمه نخست سال 98 را مورد ارزیابی قرار داده بود. مرآت بخش‌هایی از این گفتگو را در متن حاضر مرور می‌کند.

آخوندی در ابتدای گفتگوی مذکور، در پاسخ به این سوال که چرا با وجود تشدید تنش‌ها میان ایران و آمریکا به ویژه با اسقاط پهباد آمریکایی، جنگی درنگرفته است، دو دلیل ذکر می‌کند و می‌گوید:« به خاطر این که اول، آمریکا در سیاستش درگیری با ایران نبود و دوم، اقتداری بود که ایران از خودش نشان داد و در واقع بحث اقتدار ایران هم ارزش بسیار زیادی داشت که منجر به این شد که حداقل کشورهای جنوب خلیج‌ فارس تجدیدنظری در همراهی‌شان با این سیاست‌های تحریک‌آمیز اسرائیل داشته باشند. از جهت داخلی هم بحث به اصطلاح مهم است. سیاست امنیتی ایران در حوزه منطقه‌ای سیاست خردمندانه‌ای است؛ یعنی ما اگر به این 20 سال گذشته نگاه کنیم در هر صورت ایران ضمن اینکه همواره از منافع ملی و امنیت ملی خودش دفاع کرده، هیچ‌وقت پیش‌قدم شروع یک جنگ نبوده و این نکته بسیار مهمی است و در واقع آن خویشتن‌داری و خردمندی سیاست‌های خارجی ایران که همزمان با اعمال اقتدار درواقع پیش‌قدم برای شروع جنگ نمی‌شود و از اقدامات نسنجیده خودداری می‌کند، این هم نکته بسیار مهمی است.»

آخوندی در بخش دیگری از این گفتگو، در پاسخ به پرسش عجیب خبرنگار تجارت فردا مبنی بر این که مردم به تعادل رسیده‌اند و پذیرفته‌اند که فقیرتر شده‌اند، ضمن نقد و نفی این ادعا می‌گوید: «بعید می‌دانم که ما به هیچ تعادلی رسیده باشیم. حتما مردم فقیرتر شده‌اند و شرایط زندگی برای مردم بسیار ناگوارتر شده است ولی باید حواسمان باشد که هیچ‌وقت این سازگاری‌ها، سازگاری‌های بلندمدت نیست.»

عباس عبدی نیز درباره این سوال می‌گوید: «در خردادماه یا تیرماه سال گذشته، در نظرسنجی‌‌ای که از مردم صورت گرفته بود، نگاه مردم خیلی منفی بود. در حقیقت امسال این نگاه مردم به آن شدت نیست و بهبود یافته است؛ اما نکته‌اش این است که اگر پارسال را کنار بگذارید، همین امسال هم نظر مردم خیلی منفی است.»

عبدی در ادامه می‌گوید:«واقعیت این است که این سازگاری را تا این حد نباید مثبت ببینید! مثلا من خودم را می‌گویم، ما الان خیلی کمتر گوشت می‌خوریم. ما که نه اجاره‌ای می‌دهیم و نه هزینه جدی آموزش داریم و درآمدمان هم حتما در سطحی هست که بتوانیم زندگی‌مان را بچرخانیم؛ باز مجبوریم بخشی از گوشت مصرفی‌مان را کم ‌کنیم. حالا شما بروید مثلا کارگری را ببینید که بعضی‌هایشان با حقوق ماهی دو میلیون تومان دارند زندگی می‌کنند که اصلا غیرقابل‌باور است. سکوت در برابر این وضعیت و تن دادن به آن به نظرم نباید خیلی نکته مثبتی تلقی شود.»

اظهارنظر آخوندی درباره سرمایه اجتماعی دولت نیز قابل تأمل است:«شما سرمایه اجتماعی دولت را نگاه کنید. سرمایه اجتماعی دولت آنقدر نازل شده که نتوانست قیمت انرژی را تعیین کند. خواستند قیمت بنزین را اعلام کنند، نتوانستند! شما این طرف را هم ببینید و فقط به این نکته نگاه نکنید که مردم معترض نیستند. عدم اعتراض مردم را مبنا نگذارید، ببینید که آیا دولت کوچک‌ترین اهداف اصلاحی خود را که نیاز به سرمایه اجتماعی اولیه دارد، می‌تواند انجام دهد یا نمی‌تواند!»

عبدی نیز این سخن را تأیید می‌کند: «آقای آخوندی درست می‌گویند حتی چیزی را که به نفع مردم است نمی‌توانند انجام دهند.»

آخوندی پس از این وضعیت تورم و علت آن را این‌گونه توصیف می‌کند:«تحلیل من این است که این وضعیت تورم که استخوان‌سوز است و همان‌طور که آقای عبدی هم فرمودند بیشترین آسیب را به مردم وارد ساخته و این وضعیت نااطمینانی که اقتصاد را در محاق برده است، محصول همگرایی بین ساختار اقتصاد و سیاست در ایران است.»

وی می‌گوید: «مردم خیلی از وضعیت کلافه و ناراحت هستند. حتما از بسیاری از عملکردهای دولت، مجلس و سیستم ناراضی هستند.»

و نکته آخر این که عبدی در بخشی از تحلیل خود درباره انتخابات 96 کنایه‌ای تحلیلی به روحانی می‌زند که جالب‌توجه است! او می‌گوید:«آقای روحانی خودش هم به‌شخصه شخصیتی نبود که کسی بخواهد به خاطر جذابیت شخصی به او رای دهد.»

مطالعه مشروح این میزگرد را از دست ندهید.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1522364
ارسال نظر
نظرات