شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 08:43 منتشر شده در مورخ: 1398/06/28 شناسه خبر: 1522527
داروساز بافقی:
90 درصد داروهای مصرفی تولید داخل و با کیفیت بالا عرضه می شود
داروساز بافقی گفت: 90 درصد داروهای مصرفی تولید داخل و کیفیت قابل قبولی دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا،  سیدمحسن فخری یکی از داروسازان جوان بافقی در گفتگویی کوتاه پاسخگوی سوالات خبرنگار ما بود.

لطفاً خود را معرفی کنید؟

 سید محسن فخری بافقی دانش‌آموخته دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستم. دوره طرح را در داروخانه شبانه‌روزی شهید چمران و معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گذراندم.

هم‌اکنون نیز مؤسس و مسئول فنی داروخانه دکتر فخری بافقی در شهر بافق هستم و به‌صورت پاره‌وقت در دانشگاه آزاد اسلامی بافق تدریس می‌کنم.

قریب به سه سال است که به‌عنوان نماینده داروسازان استان در هیئت‌مدیره انجمن داروسازان ایران شعبه یزد انتخاب‌شده‌ام. از دیگر سوابق شغلی‌ام می‌توان به مسئولیت فنی داروخانه شبانه‌روزی دکتر پور شفیعی در یزد اشاره کرد.

خیلی‌ها به خاطر محدودیت‌ها یا حتی اجبار، رشته‌ای را انتخاب می‌کنند، اگر ماشین حرکت در زمان به‌صورت موقت در اختیارتان قرار گیرد و به شما بگویند می‌توانید به گذشته خود سفر کنید و تغییرات موردعلاقه خود را در زندگی خود اعمال کنید، به کدام سال درگذشته خود می‌رفتید و چه تغییری ایجاد می‌کردید؟ مثلاً حاضر می‌شدید شغل دیگری انتخاب کنید؟

قطعاً هر فردی اشتباهاتی دارد که اگر فرصت بازگشت داشت آن‌ها را اصلاح می‌کرد، مهم این است که به‌جای مرور گذشته و افسوس خوردن از آن درس بگیریم.

خیر، به رشته داروسازی شدیداً علاقه دارم و آن را آگاهانه انتخاب کردم.

داروخانه برای شما حائز چه جذابیت‌هایی بود که شغل داروخانه‌داری را انتخاب کردید؟

به نظر من مهم‌ترین جذابیت هر شغلی حل مشکلات دیگران هست و داروخانه هم از این قاعده مستثنا نیست

آیا تابه‌حال از منابع دانشنامه‌ای درآمد داروخانه‌داری در ایران را با سایر کشورها مقایسه کرده‌اید؟ دلیل این تفاوت درآمد از کجاست؟

در دنیا، داروساز شاغل در داروخانه سه نوع وجه دریافت می‌کند:

1- اصل پول دارو و سود آن

2- حق مسئولیت حرفه‌ای (حق فنی)

3- حق مشاوره دارویی

در ایران برای داروسازان شاغل در داروخانه حق مشاوره دارویی در نظر گرفته نشده است و علاوه بر آن دربسیاری کشورهای موفق در حوزه سلامت پایش فشارخون، دیابت و بیمارهای مزمن با داروخانه است

طبق یک نظرسنجی معتبر در آمریکا داروسازان در دسترس ترین و بعد از پرستاران در جایگاه دوم مورد اعتمادترین عضو تیم سلامت هستند اما در ایران متأسفانه جایگاهشان به‌خوبی تعریف‌نشده است.

 لازم به ذکر است مارژین سود دارو در ایران نسبت به دنیا نسبتاً پایین است.

شما یک دکتر داروساز هستید با توجه به توانایی‌های حرفه‌ای که آموختید و تجربه‌هایی که به دست آورده‌اید، آیا تابه‌حال به فکر راه انداختن یک لابراتوار کوچک و آزمایش‌های داروسازی افتاده‌اید؟ منظورم ساختن دارویی تازه، ایجاد تحول در درمان و نوآوری است یا اینکه آن‌قدر مشغله‌های شغلی زیاد است که حتی فکرش را هم نمی‌کنید؟

هر داروخانه به‌خودی‌خود یک لابراتوار کوچک تولید داروهای ترکیبی هست، ساخت دارو در مقیاس صنعتی به عهده متخصص فارموسیوتیکس هست این تخصص یکی از ده شاخه تخصص داروسازی هست، شخصاً به سایر تخصص‌های داروسازی مثل شیمی دارویی یا داروسازی بالینی بیشتر علاقه دارم.

در زمان حضور در یزد مدیرعامل شرکتی دانش‌بنیان بودم که درزمینهٔ تولید نرم‌افزارهای اطلاعات دارویی برای پزشکان و داروسازان همچنین فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی به مردم در حوزه سلامت فعالیت می‌کرد. متأسفانه با حضور در یزد مجبور به ترک پارک علم و فناوری شدم، فعلاً مشغله‌های شغلی مانع ازسرگیری مجدد فعالیت‌هایم شده است.

به‌جز حضور در داروخانه چه فرصت‌های شغلی دیگری برای یک داروساز ایرانی وجود دارد؟

در دنیا اکثر داروسازان فارغ‌التحصیل جذب داروخانه می‌شوند و این مسئله در ایران پررنگ تراست. به‌صورت خلاصه صنعت، بیمارستان به عنوان داروساز بیمارستانی و داروساز بالینی و به‌عنوان عضو هیئت‌علمی دانشگاه و انجام فعالیت‌های آموزشی پژوهشی ازجمله فرصت‌های شغلی برای یک داروساز ایرانی است.

لطفاً درباره ریفیل توضیح دهید؟

ریفیل یعنی تکرار دارویی که بیمار به‌صورت مداوم مصرف می‌کند

آیا شما دارو به آدرس بیمارانتان هم می‌فرستید؟

حضور فیزیکی بیمار در داروخانه یکی از اصولی است که باعث کاهش خطاهای نسخه‌پیچی می‌شود درنتیجه قانون چنین اجازه‌ای نمی‌دهد.

قیمت فروش دارو چگونه تعیین می‌شود؟ شرکت‌های تولیدکننده تعیین می‌کنند یا شما؟ شماچنددرصدسود در نظر می‌گیرید؟

قیمت فروش دارو توسط سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت تعیین می‌شود. سود دارو مشخص و در اکثر موارد چهارده درصد و در مواردی مانند داروهای خاص و انسولین چهار درصد است.

تفاوت اصلی داروهای ایرانی و خارجی در چیست؟

نود درصد داروهای مصرفی تولید داخل و کیفیت قابل قبولی دارند. در بعضی موارد که مسئولین سازمان غذا و دارو احساس کنند اختلاف کیفیت داروی تولید داخل با نمونه مشابه خارجی بسیار فاحش هست اجازه واردات آن دارو را خواهند داد.

اختلاف کیفیت وجود دارد و غیرقابل کتمان هست حتی بین داروهای داخلی اما داروهای داخلی هم تا حدی قاب