شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 08:04 منتشر شده در مورخ: 1398/06/28 شناسه خبر: 1522530
گزارشی از مخالفِ پر و پا قرص ثبات در خاورمیانه؛
نماینده آمریکا: آمریکا سگ سعودی ها است/ عربستان، بی مسئولیت ترین کشور خاورمیانه
اگر دولت ترامپ قصد دارد تا به جای آغاز جنگی دیگر در خاورمیانه به کاهش آشفتگی در منطقه بپردازد، واشنگتن باید به مداخله و حمایت از درگیری های کنونی خاتمه دهد. اقدامات احمقانه عربستان سعودی و آمریکا پیامدهایی در پی دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ آمریکا باید از عربستان سعودی اجتناب کرده و صلح را در خاورمیانه برقرار کند.

واشنگتن به جای تهدید به جنگ باید کنترل سیاست های خاورمیانه آمریکا را از ریاض باز پس بگیرد. به نظر می رسد که دونالد ترامپ آماده جنگ به خاطر عربستان سعودی، ظالمانه ترین و پرخاشگرترین دولت خاورمیانه است.

دولت ترامپ باید به جای قربانی کردن جان و مال آمریکایی ها برای حفاظت از خانواده سلطنتی سعودی به تجاوز اقتصادی خود در برابر ایران خاتمه دهد و ریاض را به منظور توقف اقدامات مرگبارش علیه یمن تحت فشار قرار دهد. تنها در این صورت است که می توان به برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه امید داشت.

تأسیسات نفتی پادشاهی عربستان سعودی در روزهای گذشته مورد حمله قرار گرفت و منجر به نصف شدن تولید نفت ریاض شد و آسیب قابل توجهی را به مکانی که 5 درصد از تولید نفتی جهان را به خود اختصاص می داد، وارد کرد. یمنی ها مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند،‌ اما دولت ترامپ بدون هیچگونه مدرکی ایران را مقصر دانست.

ادعای واشنگتن را به دلیل مداخله در جنگ های مشکوک از جمله؛ ویتنام، کوزوو، کویت و عراق نمی توان جدی گرفت. فریب کاری های شرم آور "جورج دبلیو بوش" رئیس جمهور سابق آمریکا نیز شامل این موارد است، اما دولت پدر وی با ادعاهایی دروغین در سال 1988 دستور حمله به یک هواپیمای مسافربری غیر نظامی ایرانی را در فضای هوایی ایران صادر کرد.

حتی اگر تهران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان باشد، آمریکا هیچ دلیلی برای جنگ ندارد. به عربستان سعودی حمله شده، نه به آمریکا. پرسنل نظامی آمریکا محافظان حقوقی سلطنتی های سعودی نیستند. هیچ دلیل سیاسی خوبی برای دفاع از رژیمی که افراط گرایی را ترویج و به طور مرتب منافع آمریکا را تضعیف می کند، وجود ندارد.

افزایش بهای نفت دلیل خوبی برای جنگ نیست. هزینه های هر درگیری خصوصا با توجه به خونریزی ها احتمالا بسیار بیشتر خواهد بود. یک کشور ثروتمند مانند آمریکا می تواند با صورتحساب های انرژی بیشتری انطباق یابد.

واشنگتن همیشه باید اقدامات نظامی را آخرین راه حل بداند. در حقیقت، اهمیت نفت خاورمیانه به طور پیوسته کاهش یافته است. آمریکا به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شده است. منابع دیگر تنها برای تنوع بازار انرژی هستند.

از دست دادن منابع عربستان سعودی، بازارهای نفتی کوتاه مدت را دچار آشفتگی کرده است، اما این تأثیر با گذشت زمان کاهش می یابد. علاوه بر این، واشنگتن با کاهش فروش نفت ایران و ونزوئلا و ایجاد مزاحمت در تولید انرژی روسیه بی ثباتی های فراوانی را در بازار انرژی انجام داده است.

واشنگتن اغلب از ثبات حمایت نمی کند. حمله به عراق تأثیر فاجعه باری بر کل منطقه داشت.

آمریکا مجموعه ای از درگیری های کوچک تر در لیبی، سوریه و یمن، اما همچنان وحشیانه، پیچیده و بسیار بی ثبات کننده را ترویج می دهد. آخرین مورد، عربستان سعودی را در جنگی به ظاهر بی پایان که منجر به افزایش حملات تلافی جویانه به این کشور (عربستان) شده گرفتار کرده است.

اگر دولت ترامپ قصد دارد تا به جای آغاز جنگی دیگر در خاورمیانه به کاهش آشفتگی در منطقه بپردازد، واشنگتن باید به مداخله و حمایت از درگیری های کنونی خاتمه دهد.

"تولسی گابارد" نامزد انتخابات ریاست جمهوری از حزب دموکرات آمریکا گفت که دولت ترامپ باید به جای ایفای نقش سگِ عربستان سعودی، واقعا آمریکا را در اولویت قرار دهد.

واشنگتن پس از عرضه سلاح های پیشرفته به پادشاهی عربستان باید اصرار داشته باشد که عربستان سعودی مسئولیت دفاع از خود را به عهده بگیرد.

خانواده سلطنتی در هدف گرفتن منتقدان داخلی، آدم ربایی، زندانی، قتل و حتی قطعه قطعه کردن افراد مخالف کاملا بی رحم است. به نظر می رسد این رژیم همه چیز از جمله؛ پول، سلاح یا پرسنل دارد.

مشکل اساسی تر عربستان، مشروعیت است. چه کسی حاضر است به خاطر حمایت از نخبه نازپرورده ای که مردم را غارت می کند تا در تجمل زندگی کند، بمیرد؟ افراد سلطنتی عربستان سعودی گذشته ای منحط را نشان می دهند که باید مدتها پیش ناپدید می شد.

ترامپ باید به جنگ اقتصادی علیه مردم ایران خاتمه دهد. واقعیت این است که وقتی واشنگتن و تهران به برجام توجه داشتند، هیچ تهدیدی علیه ایران در زمینه تولید نفت و عبور از خلیج فارس وجود نداشت.

دونالد ترامپ این توافق را رها نمود و حمله اقتصادی تضعیف کننده ای علیه ایران آغاز کرد که قوانین بین المللی آن را اقدام به جنگ می داند. اقدامات احمقانه حتی برای عربستان سعودی و آمریکا پیامدهایی در پی دارد.

نهایتا، ترامپ باید به حمایت آمریکا از جنگ متجاوزانه عربستان سعودی علیه همسایه فقیرش (یمن) پایان دهد.

ریاض به خاطر بازگرداندن متحد خود، 4 سال وحشیگری را صرف یکی از فقیرترین کشورهای جهان کرده است. حوثی ها با افزایش حملات هوایی به عربستان سعودی به این وحشیگری پاسخ داده اند.

پس از کشتار هزاران غیر نظامی یمنی، پادشاهی عربستان هیچ اعتباری ندارد. گروه های بشردوستانه اعلام کردند که ریاض و متحدان آن، مسئول دو سوم تا سه چهارم تلفات و ویرانی در یمن هستند. اگر سلطنتی ها ترجیح می دهند که مورد هدف قرار نگیرند باید به حملات خود به یمن خاتمه دهند.

تهدید به حملات بیشتر، انگیزه سعودی ها برای برقراری صلح را افزایش می دهد. ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی از سعودی ها به خاطر وابستگی آنها به نیروی دفاعی آمریکا انتقاد کرد. اما پس از تصدی، سیاست خود را به "محمد بن سلمان" شاهزاده عربستان سعودی محول کرد.

هیچ دولتی در خاورمیانه به اندازه عربستان بی مسئولیت نیست. این کشور به همسایه خود (یمن) حمله کرد، نخست وزیر لبنان را ربود، از رژیم های سرکوب گر و بی رحم بحرین و مصر حمایت کرد، جنگ داخلی را در لیبی ترویج داد، از شورشیان در سوریه پشتیبانی کرد، حمله دیپلماتیک علیه قطر را آغاز کرد، الهیات وهابیت متعصب را در سراسر جهان ترویج داد و از سرمایه گذاری های گروه های تروریستی از جمله القاعده چشم پوشی کرد.

ترامپ باید خیره سری کورکورانه خود نسبت به سعودی ها را متوقف کند. اگر وی نگران آینده آمریکا است، باید کنترل سیاست خاورمیانه آمریکا را از ریاض باز پس بگیرد و به جای آغاز جنگی جدید به جنگ های قدیمی خاتمه دهد.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1522530
ارسال نظر
نظرات