شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 10:36 منتشر شده در مورخ: 1398/06/28 شناسه خبر: 1522606
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:
دولت و مجلس حمایت از بیماران خاص را افزایش دهند/ وزارت بهداشت مشکلات بیماران SMA و تعداد دیگری از بیماری‌های خاص را حل کند
عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه بنای این کمیسیون افزایش حمایت از بیماران خاص است، گفت: وزارت بهداشت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باید با مدیریت منابع و اعتبارات تلاش کنند پوشش حمایتی تأمین دارو و درمان بیماران خاص افزایش پیدا کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ احمد همتی عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: در بودجه سال جاری ردیف ویژه برای تأمین دارو و درمان بیماران خاص است که بخشی از آن از محل هدفمندی یارانه‌ها تأمین شده است. 

وی افزود: در مورد لیست بیماران خاص، هم اکنون اختلاف وجود دارد،‌ این در حالی است که هزینه‌های حمایتی و پشتیبانی از دارو و درمان بیماران خاص بسیار محدود است و بیماری‌هایی مانند SMA زیاد داریم.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با آنکه وزارت بهداشت با تنگناهای منابع مالی روبه‌روست، ولی باید با مدیریت لازم، مشکلات بیماران SMA و تعداد دیگری از بیماری‌های خاص را حل کند، ضمن اینکه با مدیریت لازم می‌تواند پش بیمه‌ای بیشتری را به بیماران این بخش بدهد. 

همتی خاطرنشان کرد: با آنکه ردیف بودجه‌ای تأمین دارو و درمان بیماری‌های خاص محدود است، اما چون این منابع اعتباری محدود است،‌ قطعا نمی‌تواند پوشش صددرصدی را به بیماران این بخش بدهد و بر همین اساس باید مدیریت لازم داشته باشیم. 

همتی گفت: هر قدر به لیست بیماری‌های موجود در بیماری‌های خاص افزوده شود، قطعا اعتبار درنظر گرفته شده بین تعداد بیشتری از بیماران تقسیم خواهد شد و همین کمبود منابع باعث می‌شود که پوشش صددرصدی به دارو و درمان این بیماری‌ها نظیر بیماران SMA داده نشود. 

همتی گفت: به دلیل سقف منابع اعتباری لازم درنظر گرفته شده در ردیف بودجه‌ای بیماران خاص ممکن است این پشتیبانی‌ها بین 100 بیمار توزیع شود و ممکن است این هزینه‌ها بین هزار بیمار تقسیم شود و هر چه تعداد بیشتر شود، سهم شخصی بیماران خاص کمتر خواهد شد. 

وی خاطرنشان کرد: با آنکه حمایت مالی برای تأمین دارو و درمان بیماران SMA در لیست بیماران خاص وجود دارد اما بسیار کم است، اما وزارت بهداشت باید با مدیریت منابع این کار را سر و سامان دهد. 

به گزارش فارس، وی خاطرنشان کرد: با روی کار آمدن آقای نمکی در وزارت بهداشت و کاهش هزینه‌ها و مدیریت لازم در این وزارتخانه، توجه ویژه‌ای به بیماران خاص صورت گرفته است و تلاش این وزارتخانه باید به سمت مدیریت منابع و اعتبارات باشد تا بتواند پوشش حمایتی تأمین دارو و درمان بیماران خاص را افزایش دهند. 

همتی گفت: بنای وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت مجلس آن است که حمایت از بیماران خاص را افزایش بیشتری دهد،‌ به شرطی که منابع ارزی و بودجه‌ای کشور افزایش چشمگیری پیدا کند که متأسفانه در شرایط فعلی با اما و اگر مواجه هستیم، اما امیدواریم با رفع تحریم‌ها و دیگر مشکلات، منابع مالی و اعتباری کشور ارتقاء پیدا کند.

وی گفت: مشکلات کشور با این کلاه آن کلاه کردن بودجه و منابع اعتباری حل نخواهد شد و اگر شرایط کشور عادی شود، قطعاً وضعیت ما هم بهبود پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1522606
ارسال نظر
نظرات