شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 14:48 منتشر شده در مورخ: 1398/07/03 شناسه خبر: 1524480
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی پاسخ می‌دهد؛
چقدر از تعهد اشتغال استان سمنان تا پایان نیمه نخست سال محقق شد؟/ سهم بخش صنعت، معدن و تجارت در اشتغال استان
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان در گفتگو با مرآت به پرسش‌هایی درباره میزان تحقق تعهد اشتغال دستگاه‌های اجرایی استان پاسخ می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، گذشت یک نیمه از سال، بهانه مناسبی بود تا اوضاع اشتغال استان سمنان را در گفتگو با مدیرکل، تعاون، کار و رفاه اجتماعی مورد واکاوی قرار دهیم. آن‌چه در ادامه می‌خوانید خلاصه‌ای از وضعیت تحقق تعهد اشتغال، میزان توفیق طرح‌های اشتغال روستایی و وضعیت تعاونی‌های استان است. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

مرآت: جناب آقای غنیان! نیمی از سال 1398 گذشت. به گمانم اکنون زمان مناسبی است برای آن که میزان تحقق تعهد اشتغال دستگاه‌های اجرایی استان را از زبان شما بشنویم.

ما از جمله استثناء استان‌هایی هستیم که هم در سال 96 به 97 و هم در سال 97 به 98، شاهد رشد بیمه‌شده اجباری بوده‌ایم. در سال 96، یکصد و 13 هزار نفر بیمه‌شده اجباری داشته‌ایم که 2 هزار و 500 نفر از آنان بازنشسته شده‌اند اما این رقم به 13 هزار و 910 نفر رسیده و در واقع 0.7 درصد بر شمار بیمه‌شدگان اجباری افزوده شده است. متخصصین کسب و کار می‌گویند در شرایط عادی اقتصادی، 30 درصد از مشاغل ایجادشده، غیررسمی است اما در شرایط غیرعادی مثل تحریم تا 50 درصد از مشاغل ایجادشده، غیررسمی است.

ما در چندسال گذشته 3 تا 5 هزار شغل رسمی در استان ایجاد کرده‌ایم. اگر فرض کنیم که به همین میزان شغل غیررسمی ایجاد شده باشد، نسبت معناداری میان نرخ بیکاری و شمار مشاغل ایجادشده وجود دارد. در سند یکساله اشتغال استان، تعهد اشتغال به میزان 10 هزار و 603 نفر تصویب شد. تا کنون بر اساس آن‌چه که وارد سامانه جامع و ملی رصد شده است، 3 هزار و 151 شغل ایجاد شده است.

تعهد شش‌ماهه استان، ایجاد 5 هزار و 302 شغل بوده است که 30 درصد از آن محقق شده است. ما معتقدیم که بیش از این شغل ایجاد کرده‌اند اما در وارد کردن آمار به سامانه قدری تنبلی می‌کنند. مهم‌ترین مسأله دخیل در تحقق تعهد اشتغال، حمایت‌های قانونی و تسهیلاتی به ویژه در قالب تسهیلات رونق تولید، اشتغال روستایی، مشاغل خانگی و تسهیلات صندوق توسعه ملی است.

بیشترین تعهد اشتغال مربوط به سازمان صمت استان است

بیشترین تعهد اشتغال را سازمان صنعت، معدن و تجارت با یکهزار و 500 فرصت شغلی دارد و پس از آن جهاد کشاورزی و زیرمجموعه‌های آن با الزام برای ایجاد 2 هزار و 391 فرصت شغلی آن قرار می‌گیرند؛ یعنی 65 درصد از تحقق تعهد اشتغال استان در گرو صنعت، معدن، تجارت و کشاورزی است. در مجموع 40 دستگاه اجرایی در استان تعهد اشتغال دارند.

مرآت: اگر خطا نکنم جناب آقای اسودی، رئیس سازمان صمت استان، چند ماه قبل اعلام کردند که اولویتشان حفظ مشاغل موجود است و برای سال 98 تعهد اشتغال ندارند.

شاید مقصودشان تعهد اشتغال در حوزه رونق تولید است که البته در آن بخش هم تعهد دارند. اساسا میزان تعهد اشتغال بر اساس خوداظهاری فعالان تعیین می‌شود.

مرآت: عدد 10 هزار و 603 شغلِ تصویب‌شده را چقدر واقع‌بینانه می‌دانید؟

برای تعیین این عدد کار کارشناسی انجام می‌شود.

فراوانی ایجاد شغل در شش‌ماهه دوم

مرآت: افزون بر اهمالی که احتمالا در ثبت مشاغل صورت گرفته است، چه عواملی را در تحقق تنها 30 درصدی تعهد اشتغال در نیمه نخست سال دخیل می‌دانید؟

تجربه ما می‌گوید که فراوانی ایجاد شغل مربوط به شش‌ماهه دوم سال است.

مرآت: بنابراین این میزان تحقق را طبیعی می‌دانید.

بله. اوج فعالیت‌ها مربوط به نیمه دوم و به ویژه 4 ماهه نخست نیمه دوم سال است.

مرآت: در فرایندهای شما تنبیهی برای دستگاه‌هایی که احیانا در ایجاد شغل اهمال کنند پیش‌بینی شده است؟

تنبیه به آن معنا خیر اما دلایل آن‌ها را مطالبه می‌کنیم؛ اگر غیرمنطقی باشد قطعا از طریق استان برای آن‌ها تصمیم گرفته می‌شود.

مرآت: فکر می‌کنید تا پایان سال چند درصد از تعهد اشتغال محقق شود؟

ما به دنبال آنیم که صددرصد از تعهد اشتغال را محقق کنیم.

197 میلیارد تومان تسهیلات روستایی به چه کسانی تخصیص یافت؟

مرآت: توضیحات شما را در حوزه اشتغال روستایی می‌شنویم. در روستاها چقدر شغل ایجادشده و طرح‌های اشتغالزایی شما چقدر موفق بوده‌اند؟

طرح تسهیلات روستایی و عشایری تا کنون مطلوب انجام شده است. آخرین سهمیه ابلاغ‌شده به استان(صرفا روستایی) 197 میلیارد تومان بوده است. 64 میلیارد تومان نیز تسهیلات حمایتی از طریق سه دستگاه کمیته امداد، بنیاد شهید و بهزیستی تعریف شده است. عمدتا نیز به دو گروه تسهیلات اعطا شده است؛ نخست روستاییانی که می‌خواستند برای خود و هم‌محله‌ای‌هایشان شغل ایجاد کنند و دوم، کسانی که طرح و مطالعه داشتند و می‌خواستند در روستاها سرمایه‌گذاری کنند.

اعتبارات را به سمت تسهیلات ترمیمی سوق دادیم

تقریبا 100 درصد رقم 197 میلیاردی مذکور پرداخت شده است. به تبع افزایش نرخ ارز و تحریم، نرخ برخی ماشین‌آلات و ابزارآلات افزایش پیدا کرده است و اجرای برخی طرح‌ها دچار مشکل شد. در آخرین مرحله ابلاغ، کل اعتبار را به سمت تسهیلات ترمیمی سوق دادیم. در بخش صرفا روستایی، با پرداخت 197 میلیارد تومان، قرار است یکهزار و 545 شغل ایجاد شود.

در طرح روستایی باید به ازای هر 150 میلیون تومان، یک شغل ایجاد شود.

مرآت: پس از ایجاد شغل، از میزان ارزش افزوده و... ارزیابی صورت می‌گیرد؟

بله یک تیم نظارت این موضوع را بررسی می‌کند و گزارش می‌دهد. کمیته نظارتی از زمان تصویب طرح‌ها، کار نظارتی خود را آغاز می‌کنند. اکنون اکیپ‌های ما به طور هفتگی کار نظارتی انجام می‌دهند. تا کنون 418 طرح انعقاد قرارداد شده و به 415 طرح تسهیلات پرداخت شده است. تا امروز 350 مورد از این طرح‌ها، مورد بازدید قرار گرفته است که 6 مورد انعقاد قراردادی، 2 مورد انصراف‌داده از تسهیلات و 3 طرح هم راکد بود که از بانک خواستیم پول را پس بگیرند.

141 طرح در حال تجهیز و ساخت و ساز و 198 طرح به بهره‌برداری رسیده بودند. مقرر شده بود که به 198 طرح مذکور 44 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شود که تا کنون 41 میلیارد تومان از این رقم پرداخت شده؛ یعنی 95 درصد تسهیلات محقق شده است. تسهیلات البته به طور مرحله‌ای پرداخت می‌شود و اندک بخشی که پرداخت نشده مربوط به میزان پیشرفت کار است.

355 شغل در جریان طرح اشتغال روستایی ایجاد شد

مرآت: 198 طرح مذکور در چه بازه زمانی کلید خورده‌اند؟

از دو سال قبل یعنی اواخر سال 1396 که طرح اشتغال روستایی آغاز شده است؛ عملا از ابتدای 97. از طریق 198 طرح به بهره‌برداری رسیده می‌بایست 434 شغل ایجاد می‌شد که تا کنون 355 شغل ایجاد شده است؛ یعنی 82 درصد تعهد در این حوزه محقق شده است. مابقی، همه متعهدند که اشتغال تعیین‌شده را ایجاد کنند و ما باور داریم که این اتفاق می‌افتد.

مرآت: آیا آماری وجود دارد که نشان بدهد طرح‌های اشتغالزایی شما چقدر به بازگشت جمعیت به روستاها کمک کرده است؟

هنوز نمی‌توان در این‌باره اظهارنظر کرد؛ اگر هم کسی اظهارنظر بکند، سخنش کارشناسی نیست.

استفاده از پتانسیل جهاد کشاورزی در اجرای طرح‌های روستایی

مرآت: طی امسال و سال گذشته، ما با بسیاری از روستاها ارتباط گرفتیم تا از مشکلات آن‌ها اطلاع حاصل کنیم. برخی از روستائیان عنوان می‌کردند که آب و خاک مهیاست اما مثلا برای کشاورزی پربازده آموزش ندیده‌ایم. در این‌باره چه نظری دارید؟

این سخن، کمی کم‌لطفی است. من اطلاع دارم که مسئولان جهاد کشاورزی، روستاهای استان را مثل یک پازل پهنه‌بندی کرده‌اند و برای هر پهنه کارشناسی تعیین کرده‌اند. آن‌چه که در برخی جلسات ارائه کردند، فوق‌العاده بود. این نکته را هم باید ذکر کنم که ما در اجرای طرح‌ها خودمان با روستایی‌ها صحبت نمی‌کنیم؛ چراکه نمی‌خواهیم آن‌ها را دچار دوگانگی و تشتت افکار کنیم؛ به همین خاطر کاملا از پتانسیل‌های جهاد کشاورزی استفاده می‌کنیم.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1524480
ارسال نظر
نظرات