شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 12:03 منتشر شده در مورخ: 1398/07/15 شناسه خبر: 1527853
در مراسم افتتاح شهرداری منطقه 5 مطرح شد؛
۵۰۰ هکتار از بافت شهر کرمان تاریخی است/ انجام پروژه‌های شهری باید بر مبنای دقت و سرعت باشد/ برای حفظ بافت تاریخی شهر نیازمند تجهیزات مناسب و تسهیلات ویژه هستیم
صبح امروز شهرداری منطقه پنج (شهرداری بافت تاریخی کرمان) با حضور اعضای شورای شهر، مدیر کل سازمان و میراث فرهنگی و شهردار کرمان افتتاح شد، در این مراسم علی اکبر قطب الدینی به عنوان شهردار این منطقه معارفه شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛سید مهران عالم زاده صبح امروز در مراسم افتتاح شهرداری منطقه پنج گفت: ۵۰۰ هکتار از بافت شهر کرمان تاریخی است از این رو با پیگیری‌های انجام شده شهرداری ویژه بافت تاریخی در شهر کرمان تاسیس شد.

وی با تاکید بر توجه شهرداری به بافت تاریخی شهر و اقدامات انجام شده تا کنون، عنوان داشت: شهرداری برای احیا و ساماندهی بافت تاریخی شهر برنامه های خوبی را در نظر گرفته است.

انجام پروژه های شهری باید بر مبنای دقت و سرعت باشد

در این مراسم محمد فرشاد رئیس شورای شهر کرمان گفت:  با نگاه به طرح های بالا دستی و کلیه طرح های حاکم بر اداره شهر باید برنامه هایی بر مبنای دقت و سرعت ریخته شود چرا که اگر دقت و مناسبت های شهر و گذشته شهر را مد نظر نگیریم به نتیجه نخواهیم رسید.

وی تاکید کرد: نه تنها باید دقت را مد نظر بگیریم بلکه باید به سرعت انجام پروژه ها نیز توجه ویژه ای داشت.

رئیس شورای شهر کرمان ادامه داد: استفاده از ظرفیت های موجود برای اداره ی شهرداری منطقه پنج نگاه خوبی است اما به دلیل حساست بافت تاریخی شهر باید افراد علاقه مند و صاحب نظر را دعوت کنیم تا از این طریق به نتیجه مطلوب برسیم.

برای حفظ بافت تاریخی شهر نیازمند تجهیزات مناسب و تسهیلات ویژه هستیم

فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با تاکید بر اینکه طرح جامع بافت تاریخی شهر کرمان یک نیاز ضروری است افزود: در این بافت تاریخی تک بناهایی داریم که ارزش ثبت ملی و جهانی دارد.

وی با بیان اینکه خدمات شهرداری  در حوزه بافت تاریخی شهر کرمان باید متناسب با این بافت ارائه شود افزود: آماده هرگونه همکاری با شهرداری کرمان برای حفظ و احیای بافت تاریخی هستیم.

فعالی بیان داشت: کرمان با پیشینه تاریخی عظیم خود و بافت تاریخی اش نیاز به شهرداری داشت تا این مقوله به صورت ویژه پیگیری شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان تاکید کرد: همه دستگاهها از جمله میراث فرهنگی، شهرداری، راه و شهرسازی، اوقاف و .. موظف هستند تا برای مراقبت از بافت تاریخی شهر کم کنند.

وی تاکید کرد: باید بدانیم که قصد داریم چه مسیری را طی می کنیم تا از این طریق پروژه هدف را مشخص نماییم.

فعالی افزود: مسلما برای حفظ بافت تاریخی شهر نیازمند  تجهیزات مناسب و تسهیلات ویژه ای هستیم تا شهرداری این منطقه بتواند از بافت تاریخی شهر نگه داری و مراقبت کند.

در ادامه این مراسم فریدون فعالی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان بیان داشت: بافت تاریخی شهر میراثی است از گذشتگان که باید برای نگه داری از آن باید تلاش کنیم.

در صورت کم شدن ارتفاع پروژه ساروج خسارت سرمایه گذار از طرف دولت پرداخت می شود

در ادامه سید مهران عالم زاده در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر دلیل انتخاب علی اکبر قطب الدینی به عنوان شهردار بافت تاریخی کرمان گفت: یک شهردار یا مسئول در نگاه اول باید توابع قوانین و منظم باشد با توجه به مراقبت ایشان به نظم، توجه به قوانین و سبک و سلیقه کاریشان به عنوان شهردار این منطقه انتخاب شد.

وی در خصوص پروژه ساروج پارس گفت: ساروج پارس مبنایی دارد که باید در چهارچوب خود پیگیری شود و کم‌شدن ارتفاع آن بر اساس چارچوب باشد، اگر تصمیم گرفته شود تا ارتفاع این پروژه کم شود خسارت سرمایه گذار از طرف دولت پرداخت می شود.

شهردار کرمان تاکید کرد: آنچه که مهم  است سنجیدن طبعات یک کار است و مطمئنا بهترین تصمیمات رو مقامات عالی استان و کشور می گیرند و از این رو  بهتر است در فضای آرام این مسئله حل شود.

عالم زاده در خصوص سرنوشت املاک فرسوده و مقیم بودن اکثر افغان ها در این بخش گفت: اگر متناسب با ظرفیت تاریخی املاک، تسهیلات به صاحبان داده شود و ارزش افزوده املاک بالا رود قطعا خود به خود بافت توسط مردم مرمت و احیا خواهد شد و بالطبع دیگر اتباع خارجه ساکن این مناطق نخواهند بود.

وی تاکید کرد: در رابطه با ساخت و ساز در بافت قدیمی شهر شهرداری کرمان  اقدامات جدی انجام داده است از جمله آن که عوارض بناهایی که در بافت قدیمی شهر که نیاز به ساخت‌ وساز داشت را کم کردیم ضمن این که ضوابط تشویقی مضاعفی را در نظر گرفته ایم.

برای اجرا کردن طرح در بافت قدیمی شهر باید برنامه ریزی را مد نظر قرار دهیم

رامین ارجمند عضو شواری شهر کرمان در رابطه با الزام وجود طرحی منسجم برای مدیریت بافت تاریخی شهر گفت:  تقریبا در دهه ۷۰ یک طرح و همچنین در نیمه دوم دهه ۸۰ طرح ویژه دیگری برای مدیریت بافت تاریخی شهر داشتیم اگر چه سعی شد تا محتوای کار انجام شود اما روند مناسبی برای طرح ها طی نشد از این رو لازمه حرکت ابتدایی و اصولی این است که نظام برنامه ریزی را مد نظر قرار دهیم.

وی عنوان داشت: امیدواریم با شروع شهرداری بافت قدیم با توجه دقیق و ریزبینی و همکاری میراث فرهنگی حساسیت لازم مدیریت بافت تاریخی شهر انجام شود.

شهرداری الکترونیکی در بافت تاریخی مد نظر باشد

در ادامه حسین چناریان عضو شواری شهر کرمان بیان داشت: پیشنهاد می کنم از آنجا که این شهرداری جدید است از همین ابتدا آن را شهرداری الکترونیکی کنیم و سعی شود تا اقدامات سنتی قبل بر آن ‌حاکم‌ نباشد و اگر ابتدای کار سنگ بنایی برایش بگذاریم روشی برای مردم و شهردار خواهد شد.

علی اکبر مشرفی عضو شورای شهر در این مراسم تاکید کرد: برای احیای این بافت نیاز است تا تسهیلات قابل توجهی درنظر گرفته شود تا مردم جذب شود.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1527853
ارسال نظر
نظرات