شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 12:27 منتشر شده در مورخ: 1398/07/16 شناسه خبر: 1528140
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد:
دشمن به هر دری می‌زند تا حضور مردم در راهپیمایی اربعین را کم‌رنگ کند
استاد دانشگاه یزد گفت: بدیهی است که دشمن چشم دیدن این عظمت، وحدت و اقتدار را ندارد و به هر نحوی می‌خواهد به این حرکت عظیم ضربه بزند و برای تحت‌الشعاع قرار دادن و یا کم‌رنگ کردن این حرکت عظیم تلاش می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، اکبر غفوری در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با اشاره به جایگاه شهادت‌طلبی در دین اسلام گفت: آن چیزی که باعث پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد مذهب و مکتب تشیع و بخصوص بحث شهادت و تأسی به عاشورای امام حسین علیه‌السلام بود، به‌طوری‌که اوج تظاهرات و خیزش مردم در تاسوعا و عاشورا رخ داد و حتی خود امام خمینی (ره) فرمودند محرم و صفر بود که اسلام را زنده نگه داشت.

وی افزود: عدد چهل در متون دینی ما معنا و جایگاه خاصی دارد و دارای اهمیت است، به طوری که همه پیامبران در 40 سالگی به پیامبری رسیدند؛ همچنین جابربن عبدالله انصاری 40 روز بعد از شهادت امام حسین علیه‌السلام به دیدار و زیارت امام رفت؛ یا مثلا داریم که تعداد نجات یافته‌ها و مؤمنین به حضرت نوح علیه‌السلام 40 نفر مرد و 40 نفر زن بوده‌اند لذا عدد 40 اعتبار و جایگاه خاصی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد ادامه داد: همچنین ما وقتی روند انقلاب اسلامی را بررسی می‌کنیم می‌بینیم که آنچه باعث شد حرکت‌هایی مانند قیام قم قیام تبریز و قیام یزد و کلا انقلاب اسلامی را فراگیر کند، بحث چهلم‌ها بود بدین معنا بود که چهلم شهدای قم در تبریز برگزار شد، چهلم شهدای تبریز در یزد برگزار شد و چهلم‌ها به هم وصل شدند، چنانکه برخی می‌گویند نهضت اربعین.

غفوری با بیان اینکه وقتی امام زمان (عج) ظهور می‌کنند خودشان را با امام حسین علیه‌السلام معرفی می‌کنند و می‌فرمایند «یا اهل العالم ان جدی الحسین قتلو عطشانا»، خاطرنشان کرد: در احادیث داریم که از علامات مؤمن چند چیز است که از جمله آن‌ها زیارت اربعین است؛ لذا شرکت در راهپیمایی اربعین از ابعاد گوناگون قابل اهمیت است.

وی عنوان کرد: گردهمایی عظیم اربعین بزرگترین راهپیمایی در طول تاریخ است و حتی در مراسم حج که از ارکان اسلام است، سالیانه بیشتر از 3 و نیم میلیون نفر در یک جا جمع نمی‌شوند این در حالی است که در همه کشورهای اسلامی وزارت‌خانه یا سازمان مشخصی برای این امر دایر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد اضافه کرد: اما راهپیمایی اربعین یک حرکت خودجوش و کاملا مردمی است و بدون اینکه متولی خاصی داشته باشد با جمعیتی عظیمی برگزار می‌شود و بسیاری از کسانی که ممکن است یک مسیر کوتاه را هم حاضر نباشند بدون ماشین طی کنند اینجا مسیر حداقل 80 کیلومتری را با افتخار پیاده‌روی می‌کنند.

غفوری تأکید کرد: خوشبختانه این حرکت یک حرکت جهانی شده است به‌طوری‌که در سال گذشته از 83 کشور در راهپیمایی اربعین حضور داشتند و این اقتدار جهان اسلام و تشیع را نشان می‌دهد، هرچند افراد از ادیان و مذاهب مختلف در این مراسم شرکت می‌کنند.

وی تصریح کرد: بدیهی است که دشمن چشم دیدن این عظمت، وحدت و اقتدار را ندارد و به هر نحوی می‌خواهد به این حرکت عظیم ضربه بزند و برای تحت‌الشعاع قرار دادن و یا کم‌رنگ کردن این حرکت عظیم تلاش می‌کند.

استاد دانشگاه یزد بیان کرد: هدف دشمن این است که –به خیال خودش- میل و رغبت افراد را برای حضور در پیاده‌‍‌روی بزرگ اربعین کم کند، اما الحمدلله و به برکت امام حسین علیه‌السلام شاهد هستیم که این حرکت هر ساله گسترده‌تر می‌شود.

غفوری یادآور شد: دشمن دارد کار می‌کند و این موضوع را رصد می‌کند تا جایی که گفته می‌شود سال گذشته یکی از دانشگاه‌های امریکا صدها نفر از دانشجویانش را فرستاده بود تا بین راهپیمایان حضور پیدا کنند و علل حضور مردم را بررسی کنند که هدف آن‌ها این است که ببینید به چه شکی می‌توانند روی انگیزه‌های مردم و در واقع از بین بردن انگیزه‌های مردم تاثیر بگذارند.

وی گفت: حدیث داریم که می‌فرماید «ان لقتل الحسین علیه‌السلام حراره فی قلوب المؤمنین لاتبرد ابدا؛ براى شهادت حسین علیه‌السلام، حرارت و گرمایى در دل‌هاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» لذا تردیدی نیست که امسال هم شاهد حضور پررنگ و گسترده‌تر مردم در این گردهمایی عظیم خواهیم بود.

غفوری اظهار داشت: می‌توان گفت این‌ حرکت مقدمه ظهور است و همانگونه که تأکید شده که برای ظهور دعا کنید، شرکت در این راهپیمایی نوعی دعای عملی برای معرفی امام حسین علیه‌السلام به دنیا است.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1528140
ارسال نظر
نظرات