شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 09:21 منتشر شده در مورخ: 1398/07/22 شناسه خبر: 1529516
کارشناس مسائل بین الملل:
حمله ترکیه به سوریه در نتیجه زد و بندهای واشنگتن و آنکارا است/ رسانه‌های غربی با انتشار مطالب کذب به دنبال ایجاد شکاف بین ایران و کردهای سوریه هستند
کارشناس مسائل بین الملل گفت: با توجه به فعالیت ایران در کنار کردهای سوریه در سرکوب کردن داعش و احترام فوق العاده ای که مردم سوریه برای ایران قائل هستند، رسانه های غربی خصوصا انگلیس تلاش می کند تا با استفاده از این فرصت بین کردهای سوریه و ایران شکاف ایجاد کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسن هانی‌زاده در گفت و گو با خبرنگار راه آرمان؛ اظهار کرد: حمله ترکیه به شمال شرق سوریه که با سلسله زد و بندهای بین واشنگتن و آنکارا همراه بود اهداف مختلفی را دنبال می کند.

کارشناس مسائل بین الملل با تشریح نخستین هدف این حملات، تصریح کرد: تجزیه بخشی از استان ادلِب در مرز مشترک سوریه و ترکیه نخستین هدف است چرا که ترکیه بر اساس نگرش  امپراتوری دولت عثمانی تصورمی کند ادلب بخشی از استان اسکندرون ترکیه است و باید تجزیه و به خاک ترکیه متصل شود در حالی که این مسئله مغایر قوانین بین المللی و حتی توافق نامه 1939 است که طی آن ادلب بخشی از سوریه تلقی می شود.

هانی زاده ایجاد یک کمربند امنیتی در شمال شرق سوریه را دومین هدف این حملات برشمرد و عنوان کرد: با توجه به اینکه کردهای سوریه در امتداد مرز سوریه با ترکیه قرار دارند و از نظر ترکیه حضور کردها در کنار مرزهای آنان مشکلات امنیتی ایجاد می کند به همین دلیل درصدد هستند تا عمق 80 کیلومتری خاک سوریه پیش روی کند و یک کمربند امنیتی ایجاد کند.

وی بیان کرد: هدف سوم انتقال آوارگان سوری و تغییر ساختار و ترکیب جمعیتی شمال شرق سوریه است، دولت اردوغان تلاش می کند که اعراب سوریه را در ادلب، حلب و حما اسکان دهد تا فرصت اسکان مجدد کردهای سوریه در شمال شرق این کشور وجود نداشته باشد و در واقع با این اقدام به دنبال دور کردن کردهای سوریه و خصوصا حزب دموکرات آن ها از مرز مشترک سوریه و ترکیه در شمال شرق این کشور است.

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه گمانه زنی رسانه های غربی مبنی بر اینکه حمله ترکیه به نفع ایران است را کذب خواند و گفت: ایران از ورود ترکیه به خاک سوریه بسیار نگران است چرا که سوریه شریک استراتژیک ایران محسوب می شود و هر گونه تغییری در ساختار سیاسی سوریه به ضرر محور مقاومت تمام می شود.

هانی زاده خاطر نشان کرد: البته خروج نیروهای آمریکایی از شرق فرات باعث خوشحالی ایران شده است ولی هجوم ارتش ترکیه به ضرر دولت سوریه و در نهایت به ضررر محور مقاومت است و ایران تمام تلاشش بر این است که ترکیه بر حملات خود بر علیه مردیم سوریه پایان دهد.

وی هدف رسانه های غربی از مطرح کردن این موضوعات را ایجاد تفرقه بین ایران و کردهای سوریه مطرح کرد و گفت: انگلیس با انتشار این مطالب سعی دارد از میانه گری ایران جلوگیری و بین کردهای سوریه و ایران شکاف ایجاد کند چرا که کردهای سوریه به دلیل فعالیت ایران در کنار آن ها بر علیه داعش و سرکوب کردن آن، احترام فوق العاده ای برای ایران قائل هستند لذا رسانه های غربی خصوصا انگلیس تلاش می کند تا با استفاده از این فرصت بین کردهای سوریه و ایران شکاف ایجاد کند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1529516
ارسال نظر
نظرات