شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 14:46 منتشر شده در مورخ: 1398/07/22 شناسه خبر: 1529656
عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان خبرداد؛
تحقق اقتصاد مقاومتی با اجرای طرح تولید خوراک دام از زباله در دانشگاه زنجان
عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان با اشاره به طرح اقتصاد مقاومتی طرح فرایند تولید خوراک دام از زباله در زنجان گفت: تولید خوراک دام از زباله در دانشگاه زنجان انجام می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ایمان شهابی در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به طرح‌های اقتصاد مقاومتی دانشگاه زنجان، اظهار کرد: طرح اقتصاد مقاومتی طراحی و مدیریت پسماند دانشگاهی در حال اجرا است.

وی با اشاره به پسماندهای دانشگاهی دانشگاه زنجان ابراز کرد: در این طرح بخش عمده زباله‌هایی که در دانشگاهی به خوراک دام تبدیل می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان با اشاره به در گام دوم این طرح عنوان کرد: به دنبال استخراج پروتئین و املاح مورد نیاز از زباله هستیم و در نظر داریم از زباله مواد مغذی دامی تولید می‌کنیم.

شهابی با بیان اینکه طرح اولیه این پروژه انجام شده است، ادامه داد: در طرح اولیه، تولید خوراک دام از پسماندهای رستورانی عملیاتی شده و ثبت اختراع این طرح نیز انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال تجاری سازی این طرح هستیم، خاطر نشان کرد: به دنبال ارائه محصول تجاری این طرح به بازار هستیم تا با این کار حداقل نهاده‌های دامی دانشگاه را از این طریق تامین کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه یکی از نهاده‌هایی که اخیر برای کشور مشکل آفرین بوده و بخش نهاده‌های دامی در حوزه پروتئین است افزود: بخش بزرگی از کنجاله سویایی ایران وارداتی است و ما در این طرح به دنبال تولید نهاده‌های دامی هستیم که جایگزین کنجاله سویا شود.

وی با اشاره به اینکه در این طرح به دنبال کاهش زباله هستیم، تصریح کرد: انباشت زباله باعث ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی می‌شود و برای کشور هزینه ایجاد می‌کند.

شهابی با اشاره به اینکه زراعت در کشور و استان به سمت مالچ‌های پلاستکی حرکت می‌کند، خاطر نشان کرد: پسماند مالچ‌های پلاستیکی در زمین‌های زراعی در طول چند سال باعث تبدیل زمین کشاورزی به یک پلاستیک‌دان خواهد شد.