شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 11:54 منتشر شده در مورخ: 1398/07/23 شناسه خبر: 1529871
در گفت‌وگو با بانوی مبارز انقلابی کرمانی عنوان شد؛
حادثه ۲۴ مهر و آتش زدن مسجد جامع کرمان نشان از حقارت رژیم شاهنشاهی بود/ بی چون و چرا گوش به فرمان امام (ره) بودیم
در دوران مبازرات گوش به فرمان امام بودیم، هر جا از سوی امام فرمانی داده می شد و یا ایشان صحبتی می کردند بدون چون و چرا گوش به فرمان او بودیم، آن زمان همدردی و ایثارگری که افراد نسبت به هم داشتند خیلی ارزش داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ در انقلاب اسلامی زنان و مردان ایران هردو شانه به شانه هم گام برداشتند و تا پیروزی انقلاب اسلامی از این راه دست برنداشتند. از این رو پیروزی انقلاب اسلامی مدیون زنان و مردان است و چه بسا که نقش زنان در این راه بیش از مردان بوده است. حضور زنان در این مبارزات، نقش آفرینی آنان به عنوان مادر و یا همسر نشان از تاثیر بسزای زنان ایران در پیروزی انقلاب اسلامی دارد تا آنجا که امام خمینی(ره) همواره درباره نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی بر این مساله  تاکید داشتند که “ما نهضت خودمان را مدیون زن ها می دانیم ” ذکر همین نکته برای بیان نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی از هر کلامی  رساتر است.

میلیون ها زن ایرانی در انقلاب سال ۱۳۵۷ با قدرت هر چه تمام تر پا در صحنه نهادند و در برهه های و میدان های این انقلاب نقش خود را ایفا کردند.

یکی از برهه های مبارزات انقلاب اسلامی به آتش کشیده شدن مسجد جامع کرمان در ۲۴ مهر ماه سال ۵۷ بود. فاطمه اسماعیلی گوهری نیز یکی از زنانی است که در این پیروزی با وجود سن و سال کم اما تاثیر زیادی داشته است. وی از فعالان انقلاب بوده و اکنون استاد دانشگاه، پژوهشگر و فوق لیسانس مطالعات زنان را دارا است.

در نشست صمیمانه با وی از او در خواست کردیم که خاطرات آن دوران را برایمان بازگو کند. او که بعد از سال ها از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان روحیه ی انقلابی خود را حفظ کرده بود کلام خود را اینگونه آغاز کرد : دوران انقلاب سن و سال کمی داشتم ؛ حدودا ۱۳-۱۲ ساله بودم و جثه ی بسیار ظریف و کوچکی داشتم ؛ جالب بود که همین جثه ی کوچک سبب شده بود که قدم های بزرگی را برای انقلاب بردارم.

وی ادامه داد: ۱۳ سال سن کمی برای فهمیدن انقلاب بود ، اما مصادف بود با یک تحول بزرگ و عمیق در زندگی من، هم زمان با آن دوران کتابی را می خواندم از جمیله بوپاشا ؛ او یک دختر انقلابی الجزایری بود و خاطراتش را در آن کتاب بازگو کرده بود؛ اینکه با وجود سن کم حدودا ۱۷ سالگی برای کشورش کوشیده بود و شکنجه ی فرانسوی ها او را از هدفش دور نکرده بود این برایم جالب بود.

این استاد دانشگاه توضیح داد: خواندن کتاب دختر انقلابی الجزایر مرا تحریک کرد تا من نیز در این راه قدم بردارم ؛ ضمن اینکه فامیل و خانواده نیز در فعالیت های انقلابی حضور چشمگیری داشتند و این باعث می شد هر روز شناخت بیشتر ی از گفته ها، سخنان امام و اهداف انقلاب داشته باشم.


جانباز حادثه آتش زدن مسجد جامع ادامه داد: پدرم کارگری ساده بود و مادرم خانه دار ، هردو بسیار پایبند به مسائل دینی بودند ؛ قبل از اینکه به مدرسه برویم برای آموختن قرآن فرزندانشان را به مکتب خانه می فرستادند، مادرم معتقد بود از که دخترانش از شش سالگی باید چادر بپوشند همین دیدگاه پدر و مادرم بود که من و فرزندان این خانه نگرش دینی و مذهبی داشته باشیم.

در دوران انقلاب بدون چون و چرا گوش به فرمان امام (ره) بودیم

اسماعیلی گوهری با اشاره به راهپیمایی های دوران انقلاب تشریح کرد: با وجود اینکه سن کمی داشتم همه چیز برایم ماندنی و خاطره شده است؛ گوش به فرمان امام بودیم، هر جا از سوی امام فرمانی داده می شد و یا ایشان صحبتی می کردند بدون چون و چرا گوش به فرمان او بودیم، آن زمان همدردی و ایثارگری که افراد نسبت به هم داشتند خیلی ارزش داشت، وقتی که با هم از محله ها حرکت می کردیم انگار یک خانواده بودیم ؛ معمولا از مسجد جامع تا گلزار شهدا، کیلومتر ها راهپیمایی می کردیم بدون اینکه خسته شویم.

وی به  وضعیت زنان قبل اشاره کرد و توضیح داد: قبل از انقلاب زنان را برای اهداف رژیم و برای پیش برد کارهایشان بکار می بردند ، زنان را در آموزش و پرورش بکار می گرفتند ولی آن جا هم برای اهداف خودشان و به واقع هیچ ارزشی برای زنان قائل نبودند.

ارزش و هویت زنان را مدیون انقلاب هستیم

جانباز حادثه آتش زدن مسجد جامع ادامه داد: بی حجابی زن را برای آن رواج می دادند تا بتوانند از زن یک استفاده ی سیاسی و جنسیتی ببرند، زنان فاقد استقلال بودند و حتی به عنوان یک انسان هم ارزش نداشتند و حق هیچ اعتراضی بر آن ها وارد نبود؛ من معتقدم ارزش و هویت زنان را مدیون انقلاب هستیم.  

این استاد دانشگاه به نقش زنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و بیان داشت: این انقلاب بود که باعث شد زنان رتبه های بلند علمی، ورزشی و پژوهشی را بدست آورند.

وی ادامه داد: از میان خواهرانم فقط من هستم که دارای تحصیلات دانشگاهی ام، خواهرانم کم سوادی خود را به خاطر رژیم پهلوی و پا گذاشتن این رژیم بر روی ارزش های دینی و سنتی ایرانیان می دانند.

تحمیل کم سوادی از سوی رژیم شاهنشاهی اجازه نمی داد که مردم در سرنوشت کشور دخیل باشند

اسماعیلی گوهری تاکید کرد: البته نه تنها خواهران من بلکه خیلی از دختران آن زمان بخاطر مختلط بودن کلاس های درس از تحصیل عقب ماندند؛ ضمن اینکه در آن زمان حق تحصیل فقط برای قشر مرفه بود؛ شاید همین بی سوادی و یا کم سوادی مردم که از طرف رژیم شاهنشاهی تحمیل شده بود اجازه نمی داد که مردم در سرنوشت کشورشان دخیل باشند.

بانوی مبارز انقلابی توضیح داد: در دوران مبارزات انقلاب به دلیل جثه ی کوچکم عموما بیانیه ها، پوستر ها و اسپری هایی که بر روی دیوار می نوشتند را به من می سپردند، چون مامورین به من کمتر شک می کردند.
این استاد دانشگاه در خصوص به آتش کشیده شدن مسجد جامع گفت: به آتش کشیده شدن مسجد جامع در واقع بخاطر اعتراض برای کشتار ۱۷ شهریور بود، شب قبل مثل همیشه در مسجد جامع که دیگر سنگر مردم انقلابی شده بود برنامه ریخته شد که برای اعتراض به این واقعه یک راهپیمایی آرام داشته باشیم و سعی کنیم حضور گسترده ایی داشته باشیم و هر کس با خودش کبریت ، وسایل پانسمان و تیوپ که وقتی آتش می زدیم ، گاز آشک آور را خنثی می کرد بهمراه خود داشته باشیم.

وی ادامه داد: صبح روز ۲۴ مهر ماه تقریبا با ۴۰ نفر دیگر از هم محله ایی ها به سمت مسجد حرکت کردیم و مثل همیشه در میان راه به پخش اعلامیه ها و عکس های امام می پرداختیم، به مسجد که رسیدیم مثل همیشه همه چیز عادی بود ، داخل مسجد نمایشگاه کشتار میدان ژاله بود.

اسماعیلی گوهری تشریح کرد:حدودا ساعت ۱۱ ظهر، اوایل سخنرانی حاج آقای صمدانی بود که دیدیم مسجد شلوغ شد، درب ها بسته شد و پشت درب مسجد وسایل نقلیه را به آتش کشیدند در آن میان شنیدیم عده ایی از کولی ها که بعدها متوجه شدیم افراد نظامی هم در میان آن ها بودند به ما حمله کردند.

جانباز حادثه آتش زدن مسجد جامع افزود: اولین کاری که انجام شد فرش ها را جمع کردند، زنان را داخل شبستان بردند ، من نیز در شبستان بودم و شاهد اینکه چگونه کولی ها با هر وسیله ایی به مسجد و افراد حاضر در آن حمله ور شده بودند، آنان از هیچ کاری دریغ نمی کردند و شروع به پرتاب سنگ ،کلوخ و کاشی که بالای پشت بام بود به سمت مردم کردند در حالیکه درب های مسجد بسته بود و هیچ نیروی کمکی نداشتیم.

حادثه ۲۴ مهر در کرمان نشان از حقارت رژیم شاهنشاهی بود

وی بیان داشت: نمی دانم این دست خدا بود که ناگهان درب های مسجد بسته شد و همه فرار کردند من نیز با آن جثه ی کوچکم در حالی که نگران بودم که چاردم از سرم نیافتد ، فرار می کردم، از پله های مسجد که بالا آمدم ، نظامیان را دیدم در حالیکه به طرف مردم شلیک می کردند و پای من نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

این استاد دانشگاه افزود: در حالت نیمه بیهوشی بودم که چند دانشجو حدود ساعت یک بعد از ظهر مرا به بیمارستان کرمان درمان سابق بردند .

 وی اشاره کرد: خانواده ام از من اطلاعی نداشتند ولی یکی از پرستاران بیمارستان که همسایه مان بود مرا شناخت و حدود ساعت پنج بود که خانواده ام به بیمارستان آمدند البته  همه می دانیم حادثه ۲۴ مهر در کرمان نشان از حقارت رژیم شاهنشاهی داشت.

 اسماعیلی گوهری در پایان گفت: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسیم این کلام از امام (ره) می تواند نقشه راه برای همه زمان ها باشد.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1529871
ارسال نظر
نظرات