شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 09:45 منتشر شده در مورخ: 1398/07/24 شناسه خبر: 1530109
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:
تحریم‌های دارویی آمریکا نتوانست برای ما مشکلی ایجاد کند/ بیشترین مارکتینگ داروهای هایتکِ روسیه را ایرانی‌ها تامین می‌کنند
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: علیرغم همه تحریم های ناجوانمردانه آمریکا علیه ایران در زمینه دارو، با اتحاد و انسجام و تقویت داروسازی‌های داخلی تحریم‌ها را دور زدیم و در این زمینه به موفقیت‌های بزرگی دست یافتیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اکبر ترکی در گفتگو با خبرنگار راه آرمان؛ اظهار کرد: طبق کنوانسیون بین الملل حقوقی مسئله دارو نباید جزو تحریم ها قرار گیرد و آمریکا هم ادعا می کند ما را تحریم دارویی نکرده است ولی واقعیت این است ما از نظر غذا و دارو در تحریم واقعی هستیم.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: البته این مورد جدیدی نیست و این تحریم ها از قبل بوده است و در حال حاضر فقط شدت بیشتری پیدا کرده اند بنابراین سیاست گذاری ما باید به این سمت باشد که بتوانیم طبق گفته وزیر بهداشت و معاون غذا و داروی وزارتخانه بیش از 95 درصد از دارو را در داخل تولید کنیم.

ترکی تصریح کرد: این تحریم ها مشکل زیادی برای ما ایجاد نمی کند چرا که کشورهای دیگری مانند هند و چین وجود دارند که مواد اولیه تولید دارو را می توان به راحتی از آنجا تامین کرد و امروز کارخانه‌های داروسازی کشور به سمت تولید دارو پیش رفته اند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر داروسازهایی در کشور داریم که داروهای هایتک تولید می‌کنند و بیشترین و بالاترین مارکتینگ داروهای هایتک روسیه را داروهای ایرانی تامین می کنند لذا سیاست وزارت بهداشت و درمان هم بر این است تولیدکنندگان داخلی را تقویت و حمایت کند تا این مشکلات را پشت سر بگذاریم.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عنوان کرد: دارو را به طرق مختلف به راحتی می‌توان تامین کرد همانطور که نفت را علیرغم صحبت آمریکایی‌ها که می‌گفتند نمی توانید فروش داشته باشید به راحتی به فروش می رسانیم.

ترکی به تشکیل کمیته مشترک مجلس و دولت در زمینه دارو اشاره کرد و گفت: قبل از ریاست آقای هاشمی بر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، کمیته‌ای متشکل از مجلس و وزارتخانه راه اندازی شده بود که در زمینه دارو به مشکل برنخوریم در حال حاضر نیز سیاست بر این است که کار تقویت شود.

وی بیان کرد: متاسفانه افرادی در داخل هستند که در زمینه دارو سوء استفاده می کنند که بخشی از آن ها شناسایی شدند و هم چنین نظارت ها بیشتر شده است لذا به عقیده من در زمینه دارو به مشکل برنمی‌خوریم و با همکاری می توان از این معضل نیز عبور کرد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: در پاسخ به کشوری مثل کره جنوبی که سال گذشته هم می خواستند در زمینه دارویی مشکلاتی برای ما ایجاد کنند، گفتیم شرکت هایی مثل سامسونگ، هیوندای و تولیدات دیگر آنها که در کشور ما استفاده می شود را تحریم می کنیم که فورا حرف خود را پس گرفتند.

ترکی تصریح کرد: اینکه برخی کشورهای خارجی به ویژه اروپایی ها و کشورهایی مثل کره جنوبی به آمریکا وابستگی دارند شکی وجود ندارد ولی علیرغم همه دسیسه‌ها و تحریم‌های آنها، با این اتحاد و انسجامی که در ایران وجود دارد و با تقویت داروسازی‌های داخلی داروهای به راحتی می‌توانیم از این تحریم‌ها عبور کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دلبستگی به اروپایی‌ها نیز عاقلانه نیست، مطرح کرد: نتیجه دلبستگی‌هایی که دولتی‌ها به اروپایی‌ها داشتند را باید در جریان حمله عربستان به یمن دید که سه کشور انگیلس، فرانسه و آلمان اطلاعیه دادند که ایران در این حمله دخالت داشته است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان اظهار کرد: ما دشمنان خود را دشمن می‌دانیم و از آنان انتظار دوستی نداریم و منتظریم آن ها هر چند وقت یکبار کاری را علیه ایران انجام دهند اما آنها باید بدانند که هیچ کدام از اقدامات به نتیجه ای نخواهد رسید.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1530109
ارسال نظر
نظرات