شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 09:57 منتشر شده در مورخ: 1398/07/24 شناسه خبر: 1530132
کارشناس مسائل بین الملل:
ترکیه به دنبال تسلط بر منابع نفت و گاز سوریه است/ اختلافات مرزی با کردهای مخالف دولت ترکیه از طریق قرارداد آدنا قابل حل است
کارشناس مسائل بین الملل گفت: حملات ترکیه به شمال سوریه حکایت از خواب و خیال دولت ترکیه برای بازگشت به دوران سلطنت عثمانی را دارد که زمانی بخش‌هایی از سوریه در تصرف آن قرار داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ صباح زنگنه کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با راه آرمان؛ با اشاره به حملات ترکیه به شمال سوریه و بیان اینکه در ظاهر ترکیه سه دلیل را برای حملات خود ارائه می کند، گفت: یک دلیل این است که ترکیه 3 میلیون پناهنده آواره سوری دارد و بر همین اساس به دنبال جایی است تا آنها را مستقر کند و اینجا را مناطق مرزی خود می داند.

وی ادامه داد: دلیل دوم این است که کردهای سوریه پناهگاه کردهای ترکیه می شوند و کردها علیه دولت ترکیه عملیات انجام می دهند که این مسئله تهدید محسوب می شود و دلیل سوم که بیان نمی شود این است که ترکیه به دنبال تسلط بر منابع نفت و گاز سوریه است که در مناطق شمالی این کشور قرار دارد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ابراز کرد: اختلافات مرزی ناشی از حضور کردهای مخالف دولت ترکیه از طریق قرار داد آدنا قابل حل و فصل است که می‌تواند میان نیروهای ارتش سوریه و ترکیه کنترل شود و نگرانی های امنیتی ترکیه به این وسیله برطرف می شود.

زنگنه با بیان اینکه هدف اصلی ترکیه تسلط بر مناطق شمال سوریه تا عمق 30 کیلومتری است، اظهار کرد: حملات ترکیه به شمال سوریه حکایت از خواب و خیال هایی است که دولت ترکیه قصد بازگشت به دوران سلطنت عثمانی  که بخش‌هایی از سوریه در تصرف آن قرار داشت را دارد.

وی بیان کرد: طبعا اگر چنین بازگشتی به گذشته مبنا باشد بسیاری از معادلات در منطقه و جهان تغییر پیدا خواهد کرد و این امر به صلاح ترکیه و سایر کشورهای منطقه نخواهد بود؛ فلذا مناسب است که بنا به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، ترکیه دست از حمایت نیروهای طرفدارش بردارد و با همکاری و هماهنگی ارتش و دولت سوریه به رفع نگرانی‌ها اقدام کند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1530132
ارسال نظر
نظرات