شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 10:46 منتشر شده در مورخ: 1398/07/25 شناسه خبر: 1530435
در نشست توسعه صادرات استان کرمان مطرح شد؛
بی مهری مسئولان نسبت به صادرات پسته کرمان/ سهم 80 درصدی شرکت های خودروساز کرمانی از واردات استان
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان گفت: از آنجایی که عمده کالای صادراتی استان کرمان پسته است در سال جاری با توجه به پیش بینی تولید مناسب پسته، هنوز صادرات این محصول به شکل جدی آغاز نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛سیدمهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان صبح امروز در نشست توسعه صادرات استان کرمان اظهار داشت: از آنجایی که عمده کالای صادراتی استان کرمان پسته است در سال جاری با توجه به پیش بینی تولید مناسب پسته، هنوز صادرات این محصول به شکل جدی آغاز نشده است.

وی افزود: اگر شرایط کنونی با این وضعیت ادامه پیدا کند، بخش کمی از پسته موجود صادر می شود و نهایتا استان با مشکل مواجه خواهد شد.

طبیب زاده تصریح کرد: صادرات استان کرمان نسبت به ظرفیت های استان ۵۰۰ میلیون دلار است که مقدار کمی است از این رو باید ظرفیت های صادرات استان تعریف و افزایش داده شود.

پیش بینی صادرات یک میلیارد دلاری استان کرمان تا پایان سال جاری

در ادامه این نشست محمدرضا قوام رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان مطرح کرد: پیش بینی می شود صادرات استان در بخش های مختلف تا پایان سال جاری به بیش از یک میلیارد دلار برسد.

وی ادامه داد: در ۶ ماهه نخست سال جاری ۱۶ هزار و ۶۳۰ تن صادرات در بخش کشاورزی استان به ارزش ۲۰۲ میلیون دلار، در بخش معدن ۱۳ هزار و ۷۰۰ تن با ارزش ۲۵ میلیون دلار و در بخش صنعت ۱۶۰ هزار تن به ارزش ۳۵ میلیون دلار بوده انجام شده است.

رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان یادآور شد: در مجموع بیش از ۱۹۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۶۳ میلیون دلار در نیمه نخست سال جاری صادر شده است.

قوام افزود: پسته و مغز پسته، خرمای خشک و تازه، سیمان، کاشی و سرامیک، مصنوعات مسی، روغن خوراکی، نانوکامپوند، سنگ و کنسانتره مولیبدن، از جمله اقلام عمده صادراتی استان بوده و این آمار مربوط به گمرکات رسمی استان کرمان است.


وی با بیان اینکه میزان صادرات از سایر گمرکات نیز ۸۷۳ هزار تن به ارزش بیش از ۲۵۸ میلیون دلار بوده است اذعان داشت: صادرات پسته در نیمه دوم سال به اوج خود می رسد از این رو پیش بینی می شود صادرات استان تا پایان سال به بیش از یک میلیارد دلار برسد.

رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت استان کرمان یادآور شد: سال گذشته یک میلیارد و ۱۳ میلیون دلار صادرات در استان انجام شده که حدود ۵۰۰ میلیون دلار آن از گمرکات استان صادر شده است.

قوام با اشاره به واردات ۴۵۷ میلیون دلاری استان کرمان در نیمه نخست سال جاری تاکید کرد: اجزا و قطعات خودرو، لوازم و ماشین آلات صنعت و مکانیک، الیاف آکرلیک، ماشین آلات راهسازی و کشاورزی، انواع نخ غیرپنبه ای و ... از جمله اقلام عمده وارداتی به استان کرمان است.

سهم 80 درصدی شرکت های خودروساز کرمانی از واردات استان

وی در ادامه با بیان اینکه واردات در ۶ ماهه اول سال جاری ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است ضمن اینکه بیش از ۸۰ درصد واردات استان در گمرک بم و مربوط به خودروسازان است.

رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تصریح کرد: در ۶ ماهه نخست اسال 98 با توجه به آمار گمرکات استان کرمان تراز تجاری ۱۹۴ میلیون دلار منفی اما با احتساب آمار سایر گمرکات تراز تجاری ۶۳ میلیون دلار مثبت است.

قوام در پایان با اشاره به واگذاری ثبت سفارش واردات کالا از دی ماه سال ۹۷ به استان خاطرنشان کرد: از دی ماه سال قبل تاکنون 2 هزار و 920 پرونده دریافتی  در این خصوص داشتیم که 2 هزار و 720 مورد آن رسیدگی و تایید نهایی شده است.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1530435
ارسال نظر
نظرات