شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 13:56 منتشر شده در مورخ: 1398/07/28 شناسه خبر: 1530514
بانوی کارآفرین قزوینی:
مشکلات، مانع کارم نمی‌شود/ بازاریابی و فروش مهم‌ترین دغدغه هنرمندان است
کارآفرین قزوینی گفت: مشکلات نمی‌تواند مانع کارم شود؛ چراکه همواره با جدیت بیشتری برای برطرف‌کردن موانع پیش‌روی فعالیتم تلاش کرده و معتقدم هر مشکل و یا شکستی می‌تواند تجربه‌ای زیبا برای رسیدن به موفقیت باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ هنر از دیرینه نزد ایرانیان بوده است و همچنان نیز وجود دارند هنرمندانی که در تلاشند استعدادهای خود را با زبان هنر به جهانیان ابراز کنند. هنر عروسک‌سازی از دیرباز با ابزار گوناگون وجود داشته ‌است و امروز با طی کردن مسیر خود به مرحله‌ی شبیه‌سازی و با ظرافت‌کاری بیشتر در جامعه تجلی پیدا کرده‌است‌.

فهیمه‌ ذوالقدر یکی از زنان هنرمند و کارآفرین استان قزوین است که از سال ۹۶ وارد کار عروسک سازی شده و توانسته با کارآفرینی در این حوزه برای خانواده خود درآمدزایی داشته باشد.

ذوالقدر در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ‌وهنر صبح قزوین؛ درباره‌ی شروع فعالیت خود اظهار می‌کند: با اینکه مدرک فوق‌لیسانس خود را در رشته‌ی مدیریت از دانشگاه آزاد قزوین دریافت کردم اما علاقه‌ی من به کارهای هنری مسیر زندگی مرا در فضای دیگری قرار داد.

وی اضافه می‌کند‌: از دوران کودکی علاقه‌ی بسیاری به نقاشی و کارهای هنری داشتم و اوقات فراغتم را با خیاطی و طراحی سپری می‌کردم تا زمانی که در فضای مجازی با عروسک‌سازی آشنا شدم.

این کارآفرین جوان اذعان می‌کند: تلاشم برای شرکت در کلاس‌های عروسک‌سازی سطح شهر بی‌فایده بود؛ زیرا در استان عروسک‌سازی جایگاه ویژه‌ای نداشت و کمتر کسی به آن توجه می‌کرد به همین علت آموزش را در فضای مجازی آغاز کردم.

نبود مکانی مناسب برای عرضه تولیدات هنری

وی می‌‌گوید: آموزش در فضای مجازی مشکلات خود را داشت، اما من موفق شدم طی دوماه با ذوق و فعالیت فراوان آموزش مجازی مقدماتی عروسک‌سازی را سپری کنم و کار ساخت عروسک را آغاز کنم.

وی اضافه می‌کند: شروع کار من با تکه‌ پارچه‌‌های دور ریختنی آغاز شد و با فروش عروسک‌ها انگیزه‌ی بیشتری در من به وجود آمد و در سال۹۶ ساخت عروسک‌ها را به طور جدی آغاز کردم.

این عروسک‌ساز ادامه می‌دهد: با گذشت زمان مهارت خود را در ساخت عروسک افزایش دادم البته در این مسیر حمایت و تشویق‌های همسرم بی‌تاثیر نبود و در زمانی که من با مشکلات خرید یا فروش مواجه بودم همسرم عامل انگیزه‌ای می‌شد تا من با پشت سرگذاشتن مشکلات، انرژی بیشتری برای رسیدن به اهداف داشته باشم.

وی عنوان می‌کند: متاسفانه در بازار کنونی خلاقیت و تلاش همه‌ی جوانب را پوشش نمی‌دهد؛ همچنین فروش که عامل ایجاد انگیزه برای رونق تولید، خلاقیت و نوآوری است با مشکلات مواجه است‌.

این جوان خلاق ابراز می‌کند: عدم وجود مکانی مناسب برای فروش تولیدات مشکل بسیار مهمی است، زیرا مجبورم کارهای خود را با مبالغ بسیار کمتری به غرفه‌ها و مغازه‌ها عرضه کنم که این مقدار درآمد حتی به میزان خرید مواد اولیه هم نیست.

وی در ادامه می‌گوید: در زمینه‌ فروش متاسفانه مسئولین همکاری‌های لازم را انجام نمی‌دهند و در پاسخ به پیگیری رزرو غرفه‌های نمایشگاه بحث مجوز را مطرح می‌کنند.

ذوالقدر می‌گوید: وجود برخی مشکلات مادی و اداری مانع از بروز ذوق هنرمندان می‌شود که این مسئله هنر را تا حدودی سرکوب می‌کند.

وی بیان می‌کند: متاسفانه هنرهای ساخت زیورآلات و عروسک‌سازی جزو صنایع دستی به شمار نمی‌روند و برای این حرفه‌ها مدرک رسمی و معتبری از جانب سازمان فنی‌وحرفه‌ای وجود ندارد.

این کارآفرین عنوان می‌کند: برای فعالیت بهتر و فروش تولیدات هنرمندان عروسک‌ساز و سایر هنرهایی که در صنایع دستی تعریف نشده‌اند از مسئولین انتظار می‌رود حداقل یک‌روز در هفته مکانی را در اختیار هنرمندان قرار دهند تا آنها هم بتوانند به نوبه‌ی خود نقشی در چرخه‌ اقتصاد خانواده و جامعه داشته باشند.

هر شکستی می‌تواند تجربه‌ای زیبا برای رسیدن به موفقیت باشد