شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قم
ساعت: 09:37 منتشر شده در مورخ: 1398/07/27 شناسه خبر: 1530763
در گفت‌وگو با اعضای مجلس خبرگان و جامعه مدرسین مطرح شد؛
راهپیمایی اربعین زمینه‌ساز تمدن بزرگ اسلامی خواهد بود/ وحدت امت اسلامی از برکات اربعین است
اعضای مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه وحدت امت اسلامی از برکات اربعین است، گفتند: راهپیمایی اربعین زمینه ساز تمدن بزرگ اسلامی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از قم فردا، مراسم اربعین به عنوان چهلمین روز قیام عاشورا و شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران آن حضرت به طور حتم از همان سال ۶۱ هجری یعنی همان سالی که قیام عاشورا به وقوع پیوست، بنا نهاده شده و در طول حدود ۱۴۰۰ سالی که از انقلاب کربلا می‌گذرد با فراز و نشیب‌های مختلفی ادامه یافته است.

از اوراق پنهان تاریخ سرخ عاشورا چنین برمی آید که بعد از قیام عاشورا عاشقان و شیفتگان خاندان رسالت و به ویژه بازماندگان قیام یعنی امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) با روشنگری‌ها و افشاگری‌های خود، حکومت سفاک و جنایتکار آل‌امیه را رسوا و مردم را با فلسفه و چگونگی قیام سرخ حسینی آشنا نمودند به حدی که جامعه در آستانه انقلاب و انفجاری بزرگ قرار گرفت و حکومت اموی درصدد آن برآمد تا حادثه عاشورا را به حاشیه برده و افکار عمومی جامعه را از توجه به این انقلاب حماسی منحرف ساخته و قیام را تمام شده معرفی نماید.

اما بنیان گذاران اربعین بر این توطئه امویان خط بطلان کشیده و اربعین بهانه‌ای شد برای یادآوری و تبیین و تفسیر تاریخ و فلسفه انقلاب حماسی سیدالشهدا و در یک جمله می توان گفت که اربعین، احیاگر و تداوم بخش حماسه بزرگ کربلا شد. این را باید مهمترین فلسفه خیزش اربعین به حساب آورد.

اربعین به خاطر همین ذات و فلسفه مقدس خود در طول تاریخ همواره مورد توجه تشنگان جویای حق و آزادی خواهان جهان بوده و زنده نگه داشتن اهداف و آرمانهای انقلاب عاشورا مهمترین دستاورد اربعین طی سالهای متمادی بعد از عاشورا بود از سوی دیگر طی حدود ۱۴۰۰ سالی که از این انقلاب بی نظیر و پرحماسه گذشته اربعین همواره مورد ستیز و بی مهری جباران و ظالمان زمان بوده و مبلغین و رسانه‌های کفر سعی در کمرنگ نشان دادن این آئین پرشور داشته و دارند.آیت‌الله حسینی بوشهری: امروز به واسطه پیاده روی اربعین توجه جهانیان به فرهنگی حسینی جلب شده است

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به پیاده روی عظیم اربعین حسینی، اظهار داشت: برای برپایی عزاداری و اشک ریختن برای امام حسین(ع) بسیار سفارش شده است، اهلبیت(ع) مومنان را به زیارت سید و سالار شهیدان بسیار تشویق می کردند.

وی ادامه داد: یکی از محورهای عمده احیای فرهنگ عاشورا بحث زیارت است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه پیاده روی اربعین در دنیا بی نظیر است، گفت:  در سال های اخیر به برکت پیاده روی اربعین بر شکوه  عظمت جریان حسینی در دنیا اضافه شده است.

وی ادامه داد: امروز نه تنها شیعیان و جبهه انقلاب اسلامی بلکه هرکسی که شیفته حرکت حسینی است، به برگزاری چنین راهپیمایی عظیمی در کربلا افتخار می‌کند چراکه به واسطه این جریان عظیم الهی، توجه جهانیان به تفکر و فرهنگ حسینی جلب می‌شود.آیت الله حسینی خراسانی: وحدت از برکات مهم پیاده روی اربعین است

آیت‌الله سیداحمد حسینی خراسانی در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به پیاده روی عظیم اربعین حسینی، اظهارداشت: هرساله مشاهده می کنیم که مردم عراق میزبان زائران امام حسین(ع) هستند.

وی ادامه داد: ملت عراق برای پذیرایی از زائران از هیچ خدمتی دریغ نمی کنند و حتی منازل شخصی خود را برای اسکان زائران در اختیار آنها قرار می دهند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه اربعین بستر مناسبی برای وحدت بین امت اسلامی است، گفت: در این پیاده روی عظیم اربعین حسینی همه ادیان و مذاهب حضور دارند، از برکات مهم این پیاده روی مسئله وحدت بین ادیان الهی است البته دشمنان این وحدت بین ادیان الهی و امت اسلامی را نمی توانند ببینند.

وی  با اشاره به توطئه‌های دشمنان برای از بین بردن وحدت بین امت اسلامی، خاطرنشان کرد: باید فتنه ها، توطئه ها و نقش های شوم دشمنان و جریان های ضد ایران و عراق رصد و خنثی شود.

این استاد حوزه ابراز داشت: ایران و عراق می‌توانند با افزایش اتحاد و افزایش روابط،  تمام توطئه های دشمنان را از بین ببرند.حجت‌الاسلام حسین بنیادی: راهپیمایی اربعین زمینه‌ساز وحدت بین امت‌ها و تمدن بزرگ اسلامی است

حجت‌الاسلام حسین بنیادی در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به پیاده روی اربعین، اظهار داشت: اساساً مکتب اباعبدالله الحسین(ع) با توجه به شعارها و پیام ها واهداف قیام سید الشهدا نوعی جذابیت فطری برای انسان ایجاد می کند که برای تمام امت ها و ملت ها قابل قبول است.

وی ادامه داد: در رابطه با اربعین که امتداد همان قیام عاشوراست این مسئله هم صدق می کند.

این استاد حوزه بیان داشت: در اربعین هر سال شاهد هستیم نوعی همدلی، وفاق و همفکری در میان مردم و شرکت کنندگان راهپیمایی اربعین وجود دارد.

دبیر مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه اربعین بستر مناسب و مطمئنی برای همدلی و وفاق میان مسلمان ها و مذاهب اسلامی است، گفت: چنانکه مشاهده می کنیم از تمام فرقه ها و مذاهب در این راهپیمایی شرکت می کنند.

حجت الاسلام بنیادی بیان داشت: یکی از این برکات همین وحدت میان امت ها و مردم است تا برسد به آن افق متعالی و زمینه ساز برای اتفاقات بزرگتر شود.آیت‌الله رجبی: دشمنان به دنبال از بین بردن وحدت در بین امت اسلامی هستند

 همچنین آیت‌الله محمود رجبی در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به پیاده روی عظیم اربعین، اظهار داشت: در این پیاده روی عظیم اربعین حسینی همه ادیان حضور دارند که این باعث ایجاد وحدت در بین تمام ادیان الهی است.

عضو جامعه مدرسین حوزه با اشاره به اینکه وحدت امت اسلامی را از اختلاف دور می کند، گفت: پیاده روی اربعین حسینی نمایش وحدت بیان ادیان الهی است، دشمنان در تلاش هستند تا این وحدت را از بین ببرند.

آیت الله رجبی بااشاره به اینکه اقتدار امت اسلامی با وحدت است، بیان داشت: حضور زائران از دیگر ادیان الهی در پیاده روی اربعین نوعی مبارزه با استکبار و صهیونیست است.

عضو جامعه مدرسین حوزه با اشاره به اینکه تقویت وحدت به عنوان مصلحت جامعه اسلامی و مبارزه با توطئه‌های دشمنان ضروری است، گفت: باید به وحدت به عنوان وظیفه دینی اهتمام بورزیم و نهایت وحدت و یکپارچگی را در مراسم اربعین نمایش دهیم.

وی افزود: مسئولین دو کشور ایران و عراق باید نقشه ها و توطئه های دشمنان در از بین بردن وحدت را خنثی کنند و بر مسئله ایجاد وحدت اهتمام بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1530763
ارسال نظر
نظرات