شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:57 منتشر شده در مورخ: 1398/07/28 شناسه خبر: 1531017
زنان ۸۰ درصد افراد مبتلا به بیماری پوکی استخوان را تشکیل می دهند
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت تفرش با بیان این مطلب که پوکی استخوان یک مشکل بهداشتی جدی در اغلب کشورها است، گفت: حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا به این بیماری را زنان تشکیل می دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ عزیزی کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت تفرش، با اشاره به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان گفت: استئوپروزیس نوعی بیماری است که باعث کاهش توده استخوانی و شکننده شدن استخوان می شود. این مسئله منجر به پوکی استخوان، کاهش قد و حتی شکستگی های دردناک می شود.

عزیزی با بیان این مطلب که پوکی استخوان یک مشکل بهداشتی جدی در اغلب کشورها است، اظهار کرد: حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا به این بیماری را زنان تشکیل می دهند. پوکی استخوان از علل اصلی شکستگی استخوان در زنان یائسه و مسن است. افراد مبتلا به آرتروز التهابی و افرادی که داروهای گلوکوکورتیکوئیدی مصرف می کنند در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند.

وی افزود: ساختن استخوان‌های قوی و جلوگیری از کاهش توده استخوانی، راه پیشگیری از پوکی استخوان است. غیر از عامل ژنتیکی در وجود استخوان‌های قوی، انتخاب شیوه زندگی سالم می‌تواند از پوکی استخوان جلوگیری کند.

کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت تفرش با بیان این مطلب که ساخته شدن توده های استخوانی قبل از سن ۳۵، کمک به کاهش سرعت از دست رفتن توده های استخوانی در سنین بالا می کند، بیان کرد: افزایش میزان دریافت کلسیم، اجتناب از کشیدن سیگار، اجتناب از مصرف الکل، ورزش و فعالیت فیزیکی، دریافت استروژن از راههای ساخته شدن توده های استخوانی است.

عزیزی ادامه داد: اگر نشانه های این بیماری در فرد بروز کند، پزشک معالج آزمایشات تعیین چگالی استخوان را انجام می دهد. این آزمایش بهترین روش برای تعیین خطر شکستگی در بیمارانی که هنوز دچار شکستگی نشده اند و به خصوص در زمان اولیه ابتلا به آن است.

وی با اشاره به آزمایش تعیین چگالی استخوان گفت: این آزمایش یک آزمایش سریع، بدون درد و ارزان است که برای کنترل، درمان و پیشگیری از پوکی استخوان به کار می رود.

کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت تفرش در خصوص درمان پوکی استخوان خاطر نشان کرد: افزایش دریافت کلسیم، ورزش مرتب، دریافت استروژن و حفظ شیوه زندگی سالم به درمان این بیماری کمک می کند.

 

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1531017
ارسال نظر
نظرات