شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 16:55 منتشر شده در مورخ: 1398/07/28 شناسه خبر: 1531169
رئیس سازمان انرژی اتمی:
ایران در صنعت هسته‌ای شانه به شانه کشورهای ابر قدرت در حال رقابت است/ راه‌اندازی مدار ثانویه رآکتور اراک در دو هفته آینده
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: از دو هفته آینده مدار ثانویه رآکتور در حال بازطراحی اراک راه اندازی خواهد شد و تا سال بعد تست‌های سرد و تا سال ۱۴۰۰ رآکتور اراک کاملا راه اندازی خواهد شدو همچنین سه نسل جدید از ماشین های سانتریفویژ(تک ماشین) در روزهای آینده رونمایی خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ اصغر زارعیان دستیار ویژه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ظهر امروز در افتتاحیه چهل و هشتمین نمایشگاه دستاورد های صنعت هسته ای کشور ضمن تشکر و قدردانی از عوامل برگزار کننده این نمایشگاه گفت: اساتید و دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان ظرفیت آن را دارند که با سازمان انرژی اتمی تعاملات بیشتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی یک وظیفه حاکمیتی دارد، ابراز کرد: وظیفه اصلی سازمان انرژی اتمی تولید برق پاک است و در حوزه سازمان های پرتودهی نیز تولید رادیو دارو ها رادیوپرتوها و به عبارتی داشتن چرخه سوخت را برعهده دارد.

زارعیان ادامه داد: کشورهای دیگر در زمینه هسته ای فعالیت های خود را پنهان می کنند؛ اما جمهوری اسلامی ایران به دلیل آنکه کشوری صلح آمیز است؛ سعی می‌کند به آنچه که برای اش تعریف شده است برسد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران مسئله هسته ای را یک مسئله خاص دانست و افزود: مشکل دشمن با جمهوری اسلامی مسئله ایدئولوژیکی است و همه می دانند که بحث هسته ای بهانه دشمنان است.

زارعیان خاطر نشان کرد: نظام سلطه در تلاش است که هزینه های ما را در صنعت هسته ای افزایش دهد و ما در این چهل سال تحریم با توجه به رهنمود های مقام معظم رهبری و تلاش نخبگان توانسته ایم تمام هزینه ها را مدیریت کنیم و به موفقیت های روز افزون که یکی از آن ها صنعت هسته‌ای است، دست یابیم.

وی با تاکید بر اینکه نباید به داشته‌هایمان بسنده کنیم، تصریح کرد: توقف معنا و مفهومی ندارد و نباید به داشته هایمان بسنده کنیم و باید قدر مراکز علمی و دانشگاه ها را بدانیم و با تلاش و کار توطئه های دشمن را خنثی کرد.

دستیار ویژه معاون رئیس جمهور بابیان این که در مسائل هسته ای به دشمنان اعتماد نداشته،نداریم و نخواهیم داشت، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران نیروگاه هایی را در سطح فعالیت های خود  از سال ۵۳ در کشور ایجاد کرده است که نیروگاه بوشهر یکی از آنهاست که در مدار است و روزانه برق قابل توجهی تولید می‌کند.

زارعیان با اشاره به اینکه نمی خواهیم انرژی ثابت را یک جا داشته باشیم، عنوان کرد: نظام اسلامی در پی عملیاتی کردن چرخه سوخت از اکتشاف، استخراج و سوخت بومی کار کرده و در زمره ۱۰ کشور اول دنیا در این حوزه است و این اقدام منجر به عصبانیت غربی‌ها و حتی کشورهایی شده که با ما ارتباط دوستانه دارند.

وی در ادامه گفت: در سال های گذشته ما سانتریفیوژ ها را از کشور های دیگر وارد می کردیم و براساس مهندسی معکوس آن ها را می ساختیم؛ اما امروزه ما بهترین طراحان را در کشور داریم و به خود کفایی رسیده ایم و ضمن تعمین نیاز های کشور صادرات هم داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان داشت: ما در کشور به هر دستاوردی رسیده ایم که نمونه هایی از آنها را در این نمایشگاه مشاهده می کنید حاصل تمرین، آینده نگری، کار جهادی، ایمان  و بصیرت است.

زارعیان افزود: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران به دانش و و فناوری ساخت بمب اتمی دست یافته است؛ اما با وجود پایبند بودن به مسائل دینی اقداماتی برای ساخت بمب اتمی صورت نگرفته است.

وی تأکید کرد: یکی از وظایف سازمان انرژی اتمی تولید رادیو دارو است و در هفته ۱۹۰ بیمارستان و مرکز درمانی را رادیودارو می دهیم که این پروژه ۶۳ میلیون یورو هزینه دارد و به برخی کشورها صادرات داریم؛ مرکز درمان قطعی سرطان‌ها را در دست ساخت داریم که نزدیک به ۲۰۰ میلیون یورو هزینه دارد.

زارعیان تصریح کرد: در بقیه بخش ها در صنعت هسته ای ما اقداماتی صورت گرفته است که از لحاظ رقابتی شانه به شانه ی کشور های ابر قدرت هستیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: تا دو هفته آینده مدار ثانویه رآکتور در حال بازطراحی اراک راه اندازی خواهد شد و تا سال بعد تست‌های سرد و تا سال ۱۴۰۰ رآکتور اراک کاملا راه اندازی خواهد شدو همچنین سه نسل جدید از ماشین‌های سانتریفیوژ (تک ماشین) در روزهای آینده رونمایی خواهد شد.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1531169
ارسال نظر
نظرات