شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 13:23 منتشر شده در مورخ: 1398/07/29 شناسه خبر: 1541339
مدیر بهره‌برداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای زنجان:
تامین آب 1600 هکتار از اراضی کشاورزی ابهر و خرمدره از سد کینه‌ورس/ 50 درصد آب شرب زنجان از سد تهم تامین می‌شود
مدیر بهره‌برداری از تاسیسات آبی شرکت آب‌منطقه ای زنجان با اشاره به تامین آب مورد نیاز اراضی پایین‌دست سد کینه‌ورس گفت: آب مورد نیاز 1600 هکتار از اراضی کشاورزی ابهر و خرمدره از سد کینه ورس تامین می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی عباسی در گفت و گو با خبرنگار موج رسا; در مورد تاثیر سدهای استان در جلوگیری از وقوع سیل های خطرناک اظهارکرد: اصلی‌ترین موانع در مسیر سیل و مدیریت سیلابها، سدها بوده که این موضوع اهمیت احداث این سازه ها را بارزتر می کند.

وی با اشاره به سیل روی داده در اوایل سالجاری در استانهای شمالی و جنوبی کشور اشاره کرد و گفت: آنطوریکه همه دیدند آبی که از پشت سدهای کرخه و دز رها سازی شد،حدود یک سوم آب جاری حاصله از باران بود و اگر کل این آب در پایین دست جاری می شد، خدا می داند چه خسارتهایی به بار می آورد.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای زنجان، گفت: با توجه به ورودی بالای سالجاری آب سد کینه ورس و رهاسازی به موقع آب از دریچه تحتانی این سد، توانستیم از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کنیم.

وی با تاکید بر عمده‌ترین رسالت سدهای کشور و استان که با هدف ذخیره و تامین آب است اظهار کرد: آب ذخیره شده در پشت سدها در فصول گرم و خشک سال برای اراضی پایین دست و مصارف دیگر رهاسازی می شود.

عباسی گفت: دومین رسالت سدها برای اهداف زیست‌محیطی، گردشگری و پرورش ماهی است که برای رونق تولید استان مهم و حیاتی است.

وی افزود: سدهای کوچک که در استان اغلب توسط جهادکشاورزی، منابع طبیعی و شرکت آب منطقه ای زنجان احداث شده است، عمدتا با هدف جلوگیری از سیلاب، تغذیه مصنوعی یا آبزی پروری در نظر گرفته شده است.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای زنجان سدهای بزرگ درحال بهره برداری استان را 3 سد تهم، گلابر و کینه ورس دانست و گفت: سد تهم عمدتا برای مصارف شرب در نظر گرفته شده، بطوریکه بیش از 50 درصد آب شرب شهر زنجان را تامین می کند.

عباسی به سد گلابر نیز اشاره کرد و گفت: این سد با هدف کشاورزی نزدیک به 2500 هکتار از اراضی منطقه را بصورت آبیاری مدرن تحت پوشش قرار داده و مابقی برای بحث گردشگری و زیست محیطی و آبزی پروری در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص اهداف سد کینه ورس شهرستان ابهر اظهارکرد: تامین آب شرب شهرستانهای ابهر و خرمدره و رهاسازی آب برای اراضی پایین دست به میزان 1600 هکتار از اهداف این سد است و در همین راستا کمک شایانی به مسائل زیست محیطی می کند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1541339
ارسال نظر
نظرات