شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استانها
ساعت: 13:16 منتشر شده در مورخ: 1392/09/28 شناسه خبر: 40093
عضوهیئت علمی دانشگاه آزاد واحد بوشهر
جایگزینی سبد کالا بجای یارانه های نقدی
یارانه را به دو صورت نقدی و غیر نقدی یعنی به صورت سبد کالایی به مردم پرداخت کنند . یکی آنکه ماهانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود و یا به صورت سبد کالا (مانند گذشته از طریق کوپن ) هدفمندی کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، به نقل از "سپاس"   هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران یکی از مهمترین بخش‌ها و نمایان‌ترین بخش طرح تحول اقتصادی است که به تغییر فرآیند دادن یارانه ها می‌انجامد. در این فرایند با حذف تدریجیریارانه ها از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام در ایران نوع دادن تغییر می‌کند که بخشی از این یارانه‌های حذف شده (۶۰ درصد در سال ۱۳۹۰) به صورت نقدی به مردم پرداخت می‌شود و سایر درآمد این کار صرف کارهای عمرانی و فرهنگی می‌شود. این کار در اواخر دهه1380  به اجرا گذاشته شد و بخش عمدهٔ آن در دهه1390 انجام خواهد شد. از هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان بزرگترین طرح تاریخ اقتصادی ایران نام برده می‌شود.در این خصوص خبرنگار ما مصاحبه  ای کوتاه با هومن نصیری عضوهیئت علمی دانشگاه آزاد واحد بوشهر انجام داده است :

 
تفاوت های تفکرات اقتصادی دولت احمدی نژاد و دولت روحانی در زمینه هدفمندی یارانه ها چیست؟
در دولت سابق  با اتفاق افتادن تحریم ها هدفمندی یارانه ها به درستی اجرا نشد و با این کار یارانه ها هدفمند نبود .اما حالا بار سنگینی به دوش دولت است که باید ماهانه مبلغ سنگینی به حساب سرپرست خانوارها واریز کند. این کار برای دولت غیر ممکن است .مشاوران اقتصادی  در حال برسی و تجدید نظر این موضوع  هستند.  دقیقا کاری که دولت گذشته می خواست انجام دهد ولی انجام نشد ابتدای سال جدید اجرا می شود.

 

هدف از قانون هدفمندی یارانه ها را چه می دانید ؟
هدف از قانون هدفمندی یارانه ها  خدمت رسانی به  مردم به دوصورت از سوی دولت می باشد .
 دولت یک هزینه دارد و یک درآمد؛ درآمد ها شامل: مالیات ها و... می شود و بخشی از هزینه ها مانند: یارانه  هایی که به مردم می دهند راشامل می شود و این کارهزینه برای دولت و درآمد برای مردم است.

نظر شما در مورد پیش بینی از اجرای مرحله دوم  طرح مذکور چیست ؟
 می توانند یارانه را به دو صورت نقدی و غیر نقدی یعنی به صورت سبد کالایی به مردم پرداخت کنند . یکی آنکه ماهانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود و یا به صورت سبد کالا (مانند گذشته از طریق کوپن ) هدفمندی کرد.

جایگزینی سبد کالا بجای یارانه های نقدی آیا برای مردم می تواند مفید یا بلعکس باشد؟
جایگزینی سبد کالا بجای یارانه های نقدی مقرون به صرفه برای همه قشر جامعه می تواند باشد که این کار باعث پایین آمدن تورم با سرعت بالا می شود.
بااین کار دولت کالاهای اساسی مانند: برنج ، روغن و ... و چون مردم این کالا ها را از طریق کوپن تهیه می کنند با این کار کالا ارزان میشوند و تورم هم خیلی کاهش می یابد.
http://dana.ir/40093
ارسال نظر
نظرات
میثم
1392/10/25 - 16:58
پاسخ
لطفا منطقی صحبت کنید. سبد کالایی با چه پشتوانه توزیعی و زیرساخت حمل و نقلی می خواهد اجرایی شود؟ چطور می خواهند به اقشار روستایی و محروم از امکانات، سبدکالایی برسانند؟ مگر مشکل همه، نداشتن یا صعب الوصول بودن این چندقلم کالاست؟! چطور فهمیدند نیاز همه مردم ایران، این چیزها هستند؟ به فرضی که این چند قلم، ارزان شوند، اقلام دیگر چند برابر نمی شوند؟! مشکل تورم مملکت نقدینگی است یا خیانت و توطئه؟!
rateup 0
ratedown 0
دانیال
1392/11/12 - 15:57
پاسخ
اقاشما که همین اول کار قشر ضعیف روزیر قیمت ها لح کردید من کارگر ساختمانی با میانگین درامد ماهانه بین 350 هزار تا 450 هزار تومان سبد کالای نگرفته ام ولی به عنوان مثال یک کارمن مخابرات با ماهی 1500000هزاتومان حقوق وبسیاری از مزایای دیگر سبد کالای ذریافت میکند اقا ما بی سواد شما دکترای حقوق بگین تا ملت هم بفهمند که این حق است نا ......
rateup 0
ratedown 0
ا.غ
1392/11/13 - 11:02
پاسخ
اگه قصدتون هدفمند کردن.به فکرمردمتون هستید چرا به ما که ضعیف هستیم تعلق نگرفت.اگه به فکر مردم وملتین خواهشافکر درست بکنیدنه با2تاروغن و800گرم پنیربخواهیدمشکل مردماحل کنیدبعدجالب به کسانی بدید که حقوق آنهااز1500000بیشتره...
rateup 0
ratedown 0
کانال_دانا_داخلی املاک موسوی2 نیشگون نیوز سلام_صفحات_داخلی
Page Generated in 0/0520 sec